AC Horsens fik en skidt sæsonstart i 3F Superligaen, da holdet på hjemmebane tabte med hele 0-3 til Randers FC.
Det var samtidig cheftræner Jonas Dals første turneringskamp i spidsen for Horsens, og som udgangspunkt lignede Horsens-holdet meget det hold, der sluttede af under sidste sæsons træner, Bo Henriksen.
Det er der ikke noget mærkeligt i, hvis man spørger Jonas Dal.
– Man skal jo ikke tro, at man som ny bare skal rive hele tapetet ned og begynde at male på ny, siger Dal.
– For mig handler det om at finde ud af, hvad det er, der har været så godt i forvejen og så begynde at klatmale med nogle af de ting, jeg gerne vil ind med.
Læs også:VAR, energi, dramatik og chancer da Randers og AC Horsens mødtes
I Jonas Dals tidligere klub, FC Fredericia, havde man det rigtig godt med at være på bolden, men boldbesiddelse og flot fodbold er i sig selv ikke et mål for den 44-årige træner.
– Der er jo ikke nogen, der siger, at et mål efter to boldberøringer tæller mindre end et mål efter ti.
– Nu kigger vi fremad. Det, der er bag os, kan vi ikke gøre noget ved, hvad enten det var godt eller skidt. Jeg er ikke bange for, at jeg ikke kan udvikle på det her hold.
Horsens’ 30-årige midtbanedynamo Jonas Thorsen kunne heller ikke efter kampen mod Randers FC mærke det store skift i holdets spil.
– Jeg kunne ikke mærke, at der var ny træner på sidelinjen. Vi gjorde mange ting rigtigt, og vi har forbedret vores spil.
Læs også:Fik rødt kort i sin debut: Tim Prica tager skylden for AaB-pointtab
– Vi skabte masser af chancer, men vi skal have endnu mere mod til det, vi gerne vil, siger Jonas Thorsen og fortæller videre om forskellen mellem de to trænere:
– Bo råber helt vildt – det gør Jonas ikke. Der er ikke to trænere, der gør tingene ens, og nu skal vi også lære den retning, som Jonas gerne vil have os i.
– Jeg er meget fortrøstningsfuld, og jeg synes, at det, vi har gang i, er super spændende, siger Thorsen.
Næste kamp for Thorsen, Dal og resten af Horsens-mandskabet er en udekamp på Aalborg Portland Park mod AaB.
/ritzau/
Læs også:Jonas Dal træt af rødt kort til Horsens: VAR spiller fallit i den situation
Læs også:Giftig Randers-angriber melder sig klar til et klubskifte
Læs også:OB lejer Eidur Gudjohnsens søn i Spezia
LIVE
TransferLIVE: Byder over 75 mio. på dansker
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
LIVE
Superliga-LIVE: Udlejet FCK’er bomber løs
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
NYHEDER
