Jonas Dal vil ikke revolutionere spillestilen i Horsens

AC Horsens’ nye cheftræner, Jonas Dal, kommer til at videreføre store dele af Bo Henriksens spillestil.



AC Horsens fik en skidt sæsonstart i 3F Superligaen, da holdet på hjemmebane tabte med hele 0-3 til Randers FC.

Det var samtidig cheftræner Jonas Dals første turneringskamp i spidsen for Horsens, og som udgangspunkt lignede Horsens-holdet meget det hold, der sluttede af under sidste sæsons træner, Bo Henriksen.

Det er der ikke noget mærkeligt i, hvis man spørger Jonas Dal.

– Man skal jo ikke tro, at man som ny bare skal rive hele tapetet ned og begynde at male på ny, siger Dal.

– For mig handler det om at finde ud af, hvad det er, der har været så godt i forvejen og så begynde at klatmale med nogle af de ting, jeg gerne vil ind med.

Læs også:VAR, energi, dramatik og chancer da Randers og AC Horsens mødtes

I Jonas Dals tidligere klub, FC Fredericia, havde man det rigtig godt med at være på bolden, men boldbesiddelse og flot fodbold er i sig selv ikke et mål for den 44-årige træner.

– Der er jo ikke nogen, der siger, at et mål efter to boldberøringer tæller mindre end et mål efter ti.

– Nu kigger vi fremad. Det, der er bag os, kan vi ikke gøre noget ved, hvad enten det var godt eller skidt. Jeg er ikke bange for, at jeg ikke kan udvikle på det her hold.

Horsens’ 30-årige midtbanedynamo Jonas Thorsen kunne heller ikke efter kampen mod Randers FC mærke det store skift i holdets spil.

– Jeg kunne ikke mærke, at der var ny træner på sidelinjen. Vi gjorde mange ting rigtigt, og vi har forbedret vores spil.

Læs også:Fik rødt kort i sin debut: Tim Prica tager skylden for AaB-pointtab

– Vi skabte masser af chancer, men vi skal have endnu mere mod til det, vi gerne vil, siger Jonas Thorsen og fortæller videre om forskellen mellem de to trænere:

– Bo råber helt vildt – det gør Jonas ikke. Der er ikke to trænere, der gør tingene ens, og nu skal vi også lære den retning, som Jonas gerne vil have os i.

– Jeg er meget fortrøstningsfuld, og jeg synes, at det, vi har gang i, er super spændende, siger Thorsen.

Næste kamp for Thorsen, Dal og resten af Horsens-mandskabet er en udekamp på Aalborg Portland Park mod AaB.

/ritzau/

Læs også:Jonas Dal træt af rødt kort til Horsens: VAR spiller fallit i den situation
Læs også:Giftig Randers-angriber melder sig klar til et klubskifte
Læs også:OB lejer Eidur Gudjohnsens søn i Spezia






LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Thomas Frank: De vinder VM

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Begejstret for Jacob Neestrup

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Derfor trækker FC København-transfer ud

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Maxsø træner med i Brøndby

Transferbombe i Manchester United

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Spændende transfermelding om Maxsø



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København i intense transferforhandlinger

‘Det var verdens undergang’

Er han løsningen i AGF?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Melder ud om Mbappé

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei