PARKEN (Tipsbladet): FC København tog et vigtigt stik i topstriden med søndagens sejr over FC Midtjylland.
Magnus Mattsson blev matchvinder og sikrede, at FC København på førstepladsen nu er tre point foran midtjyderne. Men der skulle også en mandefolkeindsats til i samtlige minutter, før jublen kunne bryde ud ved slutfløjt.
Og ham der gik forrest, var Thomas Delaney.
– Delaney har et kæmpe hjerte og er FCK’s hjerte derinde, synes jeg. Han spiller en stor kamp, og jeg ved ikke, om han direkte gør ondt på os, men han vinder rigtig mange bolde derinde, lyder det anerkendende fra Jonas Lössl til Tipsbladet og den skrevne presse efter kampen.
I noget nær sin første aktion fløj Thomas Delaney i en tackling på Adam Buksa, og så var stilen på mange måder lagt.
– Jeg lærte ret tidligt i min karriere, at det handler om at sætte tonen, uanset om du er offensivspiller og sætter en spiller eller er defensivspiller og vinder en duel. Det kan betyde meget individuelt og som hold. Vi giver et signal om, hvordan vi vil forsvare, og det gør vi i samtlige minutter, siger Thomas Delaney efter kampen.

Midtbanekrigeren spillede alle 90 minutter ved siden af utrættelige Victor Froholdt, der nyder godt af veteranens tilstedeværelse.
– Det er altafgørende for mig at have ham. Jeg synes, han beviser, at han på trods af sin alder har et sindssygt højt topniveau. Han er altafgørende for, at vi vinder den her kamp. Både på de lange bolde, hvor han vinder stort set alle dueller, og er rolig på bolden. Jeg synes, han spiller en rigtig flot kamp i dag og hjælper mig med at blive bedre.
Også FC Københavns vikarierende cheftræner Stefan Madsen var begejstret for sin midtbanemands præstation.
– Thomas er fantastisk. Jeg har sjældent trænet en spiller, som kun har sejre for øje, uanset om det er til træning eller i kamp. Hans præstation taler for sig selv, og han er en kæmpe chef inde på den fodboldbane, siger Stefan Madsen, og tilføjer:
– Thomas kommer med noget af det, FC Midtjylland måske er bedre til end os, som er andenbolde og dødbolde. Men jeg synes også, han er fantastisk til at tage temperaturen på kampen i dag (søndag, red.). Han sørger for, vi fastholder bolden, når vi skal det, og han holder sammen på drengene og holder afstandene i holdet. Og så bidrager han med så meget andet på vores fodboldhold, så det var en meget, meget flot fodboldkamp, han fik sat sammen.
Thomas Delaney spillede alle 90 minutter og scorede også højeste karakter hos Tipsbladet – læs dem her.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TIPSBLADET SPECIAL