Jonas Wind sender varm hilsen til FCK-stjerne

Jonas Wind følger stadig sin gamle klub FC København tæt, og landsholdsangriberen glæder sig over, at Andreas Cornelius nu ser ud til at være på vej tilbage efter et langvarigt skadesforløb.



ALGORFA (Tipsbladet): Han har været grueligt meget igennem siden sin retur til FC København, men nu ser det endelig ud til at lysne for Andreas Cornelius. 

Den tidligere landsholdsangriber blev for nyligt matchvinder mod Vejle og startede senest inde mod Silkeborg i søndags, og dermed kan det tyde på, at Cornelius endelig er ved at være kommet igennem sit skadeshelvede. 

Og det glæder en anden tidligere FC København-stjerne, nemlig Jonas Wind, der stadig følger sin gamle klub tæt, selvom han nu snart har spillet i Bundesligaen i tre år. 

– Jeg ser det jo kun udefra. Jeg har kunnet se, at han desværre har døjet med en del skader, og det ønsker man jo aldrig for nogen spiller, det er altid hårdt at at gå igennem den slags. Så jeg er da glad på hans vegne, at han er blevet fit igen og nu også startede inde i weekenden. Forhåbentligt kan han holde sig fit og gøre det godt og hjælpe FCK til at levere nogle gode præstationer, siger Jonas Wind til Tipsbladet. 

FCK-blod i Wolfsburg
Wolfsburg-angriberen, der i øjeblikket opholder sig i landsholdslejren i Algorfa i det sydlige Spanien, blev i sommer genforenet med flere gamle kollegaer fra FC København, da både Kamil Grabara, Denis Vavro og sportschef Peter Christiansen rykkede til Wolfsburg. 

– Det er hyggeligt nok. Kamil og Denis og jeg får snakket en del FCK og dansk fodbold, og vi følger lidt med i, hvordan det går. Med ‘PC’ er det ikke så meget, jeg har kunnet mærke, han har jo sit job og ting, han tager sig, og jeg spiller fodbold. Så det er ikke fordi, at jeg har kunnet mærke så meget, i forhold til, at det er ham, der har overtaget.

– Men Kamil har fået en god start, han har lavet mange gode redninger og har stået godt, og Denis startede inde i den sidste kamp og gjorde det fint der, hvor vi vandt. Så det er dejligt nok, at der er lidt FCK-blod i Wolfsburg nu også, lyder det afslutningsvist fra Jonas Wind. 

Tipsbladet har også talt med Jonas Wind om den besynderlige episode i weekenden, hvor han blev svinet til af Bochums officielle X-konto. Den historie kan du læse HER



Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Sergio Ramos i chokskifte?

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

FC København scorer millionbeløb

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Storhylder Christian Nørgaard

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Vild med ny Eriksen-løsning

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Køber sig ind i dansk klub

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Bekræfter millionbud på dansker

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Klar besked til FCK-fans

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning