Jonas Wind sender varm hilsen til FCK-stjerne

Jonas Wind følger stadig sin gamle klub FC København tæt, og landsholdsangriberen glæder sig over, at Andreas Cornelius nu ser ud til at være på vej tilbage efter et langvarigt skadesforløb.



ALGORFA (Tipsbladet): Han har været grueligt meget igennem siden sin retur til FC København, men nu ser det endelig ud til at lysne for Andreas Cornelius. 

Den tidligere landsholdsangriber blev for nyligt matchvinder mod Vejle og startede senest inde mod Silkeborg i søndags, og dermed kan det tyde på, at Cornelius endelig er ved at være kommet igennem sit skadeshelvede. 

Og det glæder en anden tidligere FC København-stjerne, nemlig Jonas Wind, der stadig følger sin gamle klub tæt, selvom han nu snart har spillet i Bundesligaen i tre år. 

– Jeg ser det jo kun udefra. Jeg har kunnet se, at han desværre har døjet med en del skader, og det ønsker man jo aldrig for nogen spiller, det er altid hårdt at at gå igennem den slags. Så jeg er da glad på hans vegne, at han er blevet fit igen og nu også startede inde i weekenden. Forhåbentligt kan han holde sig fit og gøre det godt og hjælpe FCK til at levere nogle gode præstationer, siger Jonas Wind til Tipsbladet. 

FCK-blod i Wolfsburg
Wolfsburg-angriberen, der i øjeblikket opholder sig i landsholdslejren i Algorfa i det sydlige Spanien, blev i sommer genforenet med flere gamle kollegaer fra FC København, da både Kamil Grabara, Denis Vavro og sportschef Peter Christiansen rykkede til Wolfsburg. 

– Det er hyggeligt nok. Kamil og Denis og jeg får snakket en del FCK og dansk fodbold, og vi følger lidt med i, hvordan det går. Med ‘PC’ er det ikke så meget, jeg har kunnet mærke, han har jo sit job og ting, han tager sig, og jeg spiller fodbold. Så det er ikke fordi, at jeg har kunnet mærke så meget, i forhold til, at det er ham, der har overtaget.

– Men Kamil har fået en god start, han har lavet mange gode redninger og har stået godt, og Denis startede inde i den sidste kamp og gjorde det fint der, hvor vi vandt. Så det er dejligt nok, at der er lidt FCK-blod i Wolfsburg nu også, lyder det afslutningsvist fra Jonas Wind. 

Tipsbladet har også talt med Jonas Wind om den besynderlige episode i weekenden, hvor han blev svinet til af Bochums officielle X-konto. Den historie kan du læse HER







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Arsenal er i Champions League-finalen

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Tv-vært stopper på Viaplay

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Millionregn over ‘PC’

Afsløring: DBU-boss stopper



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Bo Svensson med hård kritik

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I dialog om Albert Grønbæk