Jonas Wind sender varm hilsen til FCK-stjerne

Jonas Wind følger stadig sin gamle klub FC København tæt, og landsholdsangriberen glæder sig over, at Andreas Cornelius nu ser ud til at være på vej tilbage efter et langvarigt skadesforløb.



ALGORFA (Tipsbladet): Han har været grueligt meget igennem siden sin retur til FC København, men nu ser det endelig ud til at lysne for Andreas Cornelius. 

Den tidligere landsholdsangriber blev for nyligt matchvinder mod Vejle og startede senest inde mod Silkeborg i søndags, og dermed kan det tyde på, at Cornelius endelig er ved at være kommet igennem sit skadeshelvede. 

Og det glæder en anden tidligere FC København-stjerne, nemlig Jonas Wind, der stadig følger sin gamle klub tæt, selvom han nu snart har spillet i Bundesligaen i tre år. 

– Jeg ser det jo kun udefra. Jeg har kunnet se, at han desværre har døjet med en del skader, og det ønsker man jo aldrig for nogen spiller, det er altid hårdt at at gå igennem den slags. Så jeg er da glad på hans vegne, at han er blevet fit igen og nu også startede inde i weekenden. Forhåbentligt kan han holde sig fit og gøre det godt og hjælpe FCK til at levere nogle gode præstationer, siger Jonas Wind til Tipsbladet. 

FCK-blod i Wolfsburg
Wolfsburg-angriberen, der i øjeblikket opholder sig i landsholdslejren i Algorfa i det sydlige Spanien, blev i sommer genforenet med flere gamle kollegaer fra FC København, da både Kamil Grabara, Denis Vavro og sportschef Peter Christiansen rykkede til Wolfsburg. 

– Det er hyggeligt nok. Kamil og Denis og jeg får snakket en del FCK og dansk fodbold, og vi følger lidt med i, hvordan det går. Med ‘PC’ er det ikke så meget, jeg har kunnet mærke, han har jo sit job og ting, han tager sig, og jeg spiller fodbold. Så det er ikke fordi, at jeg har kunnet mærke så meget, i forhold til, at det er ham, der har overtaget.

– Men Kamil har fået en god start, han har lavet mange gode redninger og har stået godt, og Denis startede inde i den sidste kamp og gjorde det fint der, hvor vi vandt. Så det er dejligt nok, at der er lidt FCK-blod i Wolfsburg nu også, lyder det afslutningsvist fra Jonas Wind. 

Tipsbladet har også talt med Jonas Wind om den besynderlige episode i weekenden, hvor han blev svinet til af Bochums officielle X-konto. Den historie kan du læse HER



– Det har man nok aldrig set før

Her er alle VM-puljerne

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

De er klar til at købe Mohamed Salah

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Her er Danmarks VM-gruppe

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

FC Fredericia – OB

Her er alle VM-grupperne

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Saver United-stjerne over

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Her kan du se VM-lodtrækningen

Dybt skuffet og trist

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

DBU giver fans fem års karantæne

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Griner af AaB-rygte

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

På rov i FC København

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil