ALGORFA (Tipsbladet): Han har været grueligt meget igennem siden sin retur til FC København, men nu ser det endelig ud til at lysne for Andreas Cornelius.
Den tidligere landsholdsangriber blev for nyligt matchvinder mod Vejle og startede senest inde mod Silkeborg i søndags, og dermed kan det tyde på, at Cornelius endelig er ved at være kommet igennem sit skadeshelvede.
Og det glæder en anden tidligere FC København-stjerne, nemlig Jonas Wind, der stadig følger sin gamle klub tæt, selvom han nu snart har spillet i Bundesligaen i tre år.
– Jeg ser det jo kun udefra. Jeg har kunnet se, at han desværre har døjet med en del skader, og det ønsker man jo aldrig for nogen spiller, det er altid hårdt at at gå igennem den slags. Så jeg er da glad på hans vegne, at han er blevet fit igen og nu også startede inde i weekenden. Forhåbentligt kan han holde sig fit og gøre det godt og hjælpe FCK til at levere nogle gode præstationer, siger Jonas Wind til Tipsbladet.
FCK-blod i Wolfsburg
Wolfsburg-angriberen, der i øjeblikket opholder sig i landsholdslejren i Algorfa i det sydlige Spanien, blev i sommer genforenet med flere gamle kollegaer fra FC København, da både Kamil Grabara, Denis Vavro og sportschef Peter Christiansen rykkede til Wolfsburg.
– Det er hyggeligt nok. Kamil og Denis og jeg får snakket en del FCK og dansk fodbold, og vi følger lidt med i, hvordan det går. Med ‘PC’ er det ikke så meget, jeg har kunnet mærke, han har jo sit job og ting, han tager sig, og jeg spiller fodbold. Så det er ikke fordi, at jeg har kunnet mærke så meget, i forhold til, at det er ham, der har overtaget.
– Men Kamil har fået en god start, han har lavet mange gode redninger og har stået godt, og Denis startede inde i den sidste kamp og gjorde det fint der, hvor vi vandt. Så det er dejligt nok, at der er lidt FCK-blod i Wolfsburg nu også, lyder det afslutningsvist fra Jonas Wind.
Tipsbladet har også talt med Jonas Wind om den besynderlige episode i weekenden, hvor han blev svinet til af Bochums officielle X-konto. Den historie kan du læse HER.
LIVE
LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER