ALGORFA (Tipsbladet): Han har været grueligt meget igennem siden sin retur til FC København, men nu ser det endelig ud til at lysne for Andreas Cornelius.
Den tidligere landsholdsangriber blev for nyligt matchvinder mod Vejle og startede senest inde mod Silkeborg i søndags, og dermed kan det tyde på, at Cornelius endelig er ved at være kommet igennem sit skadeshelvede.
Og det glæder en anden tidligere FC København-stjerne, nemlig Jonas Wind, der stadig følger sin gamle klub tæt, selvom han nu snart har spillet i Bundesligaen i tre år.
– Jeg ser det jo kun udefra. Jeg har kunnet se, at han desværre har døjet med en del skader, og det ønsker man jo aldrig for nogen spiller, det er altid hårdt at at gå igennem den slags. Så jeg er da glad på hans vegne, at han er blevet fit igen og nu også startede inde i weekenden. Forhåbentligt kan han holde sig fit og gøre det godt og hjælpe FCK til at levere nogle gode præstationer, siger Jonas Wind til Tipsbladet.
FCK-blod i Wolfsburg
Wolfsburg-angriberen, der i øjeblikket opholder sig i landsholdslejren i Algorfa i det sydlige Spanien, blev i sommer genforenet med flere gamle kollegaer fra FC København, da både Kamil Grabara, Denis Vavro og sportschef Peter Christiansen rykkede til Wolfsburg.
– Det er hyggeligt nok. Kamil og Denis og jeg får snakket en del FCK og dansk fodbold, og vi følger lidt med i, hvordan det går. Med ‘PC’ er det ikke så meget, jeg har kunnet mærke, han har jo sit job og ting, han tager sig, og jeg spiller fodbold. Så det er ikke fordi, at jeg har kunnet mærke så meget, i forhold til, at det er ham, der har overtaget.
– Men Kamil har fået en god start, han har lavet mange gode redninger og har stået godt, og Denis startede inde i den sidste kamp og gjorde det fint der, hvor vi vandt. Så det er dejligt nok, at der er lidt FCK-blod i Wolfsburg nu også, lyder det afslutningsvist fra Jonas Wind.
Tipsbladet har også talt med Jonas Wind om den besynderlige episode i weekenden, hvor han blev svinet til af Bochums officielle X-konto. Den historie kan du læse HER.
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT