Uventet er Jordan er klar til finalen om at blive asiatisk mester i fodbold for første gang.
Sydkorea indtog ellers rollen som storfavorit i tirsdagens semifinale ved mesterskabet i Qatar, men på to mål i anden halvleg vandt Jordan højst overraskende med 2-0.
Ser man på de to holds trupper, var det forventet, at der ville være stor niveauforskel. Sydkoreas trup tæller profiler fra blandt andet Mainz, Stuttgart, Celtic, PSG, Wolverhampton samt Tottenham-stjernen Son Heung-min.
Kantspilleren Mousa Al-Tamari er jordanernes eneste landsholdsspiller fra en europæisk klub. Montpellier-esset viste sig at blive en afgørende faktor.
I begyndelsen af anden halvleg stjal han bolden og lagde op til Jordans første mål, og midt i halvlegen drev han bolden fra midten af banen og frem til feltkanten, før han sparkede Jordan i fodboldhimlen.
I finalen venter enten Iran eller værtsnationen Qatar. De to hold mødes onsdag.
For Sydkoreas landstræner, den tyske fodboldlegende Jürgen Klinsmann, var nederlaget en stor bet. I et arrigt toneleje slog han dog fast, at han ikke har i sinde at kvitte sit job.
– Det har jeg ingen planer om. Min plan er at gennemanalysere turneringen og snakke med Sydkoreas Fodboldforbund om, hvad der var godt, og hvad der var skidt. Det er den eneste tanke, jeg har gjort mig om fremtiden, siger Klinsmann ifølge AFP og tilføjer, at han er skuffet over resultatet og sine spilleres indsats.
Sydkoreas exit betyder, at FC Midtjylland nu kan se frem til, at angriberen Cho Gue-sung vender retur forud for forårsstarten i Superligaen.
Cho var afgørende i Sydkoreas ottendedelsfinale mod Saudi-Arabien, hvor han udlignede i de døende sekunder af den ordinære spilletid. Senere scorede Cho også, da Sydkorea vandt opgøret i straffesparkskonkurrence.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
MEDIE
Monstrøs PL-transfer tæt på
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
INTERVIEW
Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne
TRANSFER