Uventet er Jordan er klar til finalen om at blive asiatisk mester i fodbold for første gang.
Sydkorea indtog ellers rollen som storfavorit i tirsdagens semifinale ved mesterskabet i Qatar, men på to mål i anden halvleg vandt Jordan højst overraskende med 2-0.
Ser man på de to holds trupper, var det forventet, at der ville være stor niveauforskel. Sydkoreas trup tæller profiler fra blandt andet Mainz, Stuttgart, Celtic, PSG, Wolverhampton samt Tottenham-stjernen Son Heung-min.
Kantspilleren Mousa Al-Tamari er jordanernes eneste landsholdsspiller fra en europæisk klub. Montpellier-esset viste sig at blive en afgørende faktor.
I begyndelsen af anden halvleg stjal han bolden og lagde op til Jordans første mål, og midt i halvlegen drev han bolden fra midten af banen og frem til feltkanten, før han sparkede Jordan i fodboldhimlen.
I finalen venter enten Iran eller værtsnationen Qatar. De to hold mødes onsdag.
For Sydkoreas landstræner, den tyske fodboldlegende Jürgen Klinsmann, var nederlaget en stor bet. I et arrigt toneleje slog han dog fast, at han ikke har i sinde at kvitte sit job.
– Det har jeg ingen planer om. Min plan er at gennemanalysere turneringen og snakke med Sydkoreas Fodboldforbund om, hvad der var godt, og hvad der var skidt. Det er den eneste tanke, jeg har gjort mig om fremtiden, siger Klinsmann ifølge AFP og tilføjer, at han er skuffet over resultatet og sine spilleres indsats.
Sydkoreas exit betyder, at FC Midtjylland nu kan se frem til, at angriberen Cho Gue-sung vender retur forud for forårsstarten i Superligaen.
Cho var afgørende i Sydkoreas ottendedelsfinale mod Saudi-Arabien, hvor han udlignede i de døende sekunder af den ordinære spilletid. Senere scorede Cho også, da Sydkorea vandt opgøret i straffesparkskonkurrence.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
AGF sluttede af med et brag
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Så er det officielt
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Lewandowski forlader FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER