Cho og Sydkorea færdige: Sendt ud af Jordan

Jordan vandt 2-0 over Sydkorea i semifinalen i det asiatiske fodboldmesterskab.



Uventet er Jordan er klar til finalen om at blive asiatisk mester i fodbold for første gang.

Sydkorea indtog ellers rollen som storfavorit i tirsdagens semifinale ved mesterskabet i Qatar, men på to mål i anden halvleg vandt Jordan højst overraskende med 2-0.

Ser man på de to holds trupper, var det forventet, at der ville være stor niveauforskel. Sydkoreas trup tæller profiler fra blandt andet Mainz, Stuttgart, Celtic, PSG, Wolverhampton samt Tottenham-stjernen Son Heung-min.

Kantspilleren Mousa Al-Tamari er jordanernes eneste landsholdsspiller fra en europæisk klub. Montpellier-esset viste sig at blive en afgørende faktor.

I begyndelsen af anden halvleg stjal han bolden og lagde op til Jordans første mål, og midt i halvlegen drev han bolden fra midten af banen og frem til feltkanten, før han sparkede Jordan i fodboldhimlen.

I finalen venter enten Iran eller værtsnationen Qatar. De to hold mødes onsdag.

For Sydkoreas landstræner, den tyske fodboldlegende Jürgen Klinsmann, var nederlaget en stor bet. I et arrigt toneleje slog han dog fast, at han ikke har i sinde at kvitte sit job.

– Det har jeg ingen planer om. Min plan er at gennemanalysere turneringen og snakke med Sydkoreas Fodboldforbund om, hvad der var godt, og hvad der var skidt. Det er den eneste tanke, jeg har gjort mig om fremtiden, siger Klinsmann ifølge AFP og tilføjer, at han er skuffet over resultatet og sine spilleres indsats.

Sydkoreas exit betyder, at FC Midtjylland nu kan se frem til, at angriberen Cho Gue-sung vender retur forud for forårsstarten i Superligaen.

Cho var afgørende i Sydkoreas ottendedelsfinale mod Saudi-Arabien, hvor han udlignede i de døende sekunder af den ordinære spilletid. Senere scorede Cho også, da Sydkorea vandt opgøret i straffesparkskonkurrence.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Her er VM-turneringens hold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: FCK, FCN og FCM trækkes i Conference League

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

FC København kan miste endnu en stjerne

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

‘Spanien var det bedste hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

VM-vækkeuret kommer med surt opstød

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest