Journalist siger undskyld til Dawid Kurminowski

Det faldt en journalist for brystet, af Dawid Kurminowski ikke ville stille op til interview efter sin afsked med AGF. Nu trækker han i land.



Hvis man ikke har noget pænt at sige, er det nogle gange bedst bare at tie stille. Det gjorde Dawid Kurminowski – det gjorde journalisten Tomasz Smokowski ikke.

Den polske angriber blev mod slutningen af transfervinduet udlejet fra AGF til Zaglebie Lubin i hjemlandet, og ved den lejlighed efterspurgte mediet Kanal Sportowy et interview med angriberen.

Det takkede Dawid Kurminowski nej til med den begrundelse, at han trænger til noget fred og ro, og det faldt journalisten Tomasz Smokowski for brystet.

– Kære David, du har nogle år tilbage af din karriere, og de kommer til at gå hurtigt. Jeg ville ønske, at alle aviser og medier gerne vil slå ihjel for dig, men sådan forholder det altså ikke, sagde journalisten i sidste uge.

Den udtalelse har han fået masser af kritik for på sociale medier, og nu lægger Tomasz Smokowski sig fladt ned og fastslår, at hans udfald mod Dawid Kurminowski var unødvendig.

– Nogle gange skal man bare tie stille og tænke fire gange over, hvad man gerne vil sige. Jeg har tænkt over, at der er flere aspekter af denne sag. Jeg er absolut ikke forudindtaget, når det gælder Dawid, og når man har været i gamet så mange år, som jeg har, burde jeg have taget højde for alle aspekter af sagen, siger journalisten.

Dawid Kurminowski debuterede i søndags for Zaglebie Lubin, da han fik 11 minutter på banen i ligakampen mod Jagiellonia Bialystok. Den polske klub har lejet ham i AGF for resten af indeværende sæson. 





Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’




LIVE

LIVE: Aarhus i ekstase – se de vilde billeder

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

FC Midtjylland – Viborg FF

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Færdig i Real Madrid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

10. gang i træk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’