Hvis man ikke har noget pænt at sige, er det nogle gange bedst bare at tie stille. Det gjorde Dawid Kurminowski – det gjorde journalisten Tomasz Smokowski ikke.
Den polske angriber blev mod slutningen af transfervinduet udlejet fra AGF til Zaglebie Lubin i hjemlandet, og ved den lejlighed efterspurgte mediet Kanal Sportowy et interview med angriberen.
Det takkede Dawid Kurminowski nej til med den begrundelse, at han trænger til noget fred og ro, og det faldt journalisten Tomasz Smokowski for brystet.
– Kære David, du har nogle år tilbage af din karriere, og de kommer til at gå hurtigt. Jeg ville ønske, at alle aviser og medier gerne vil slå ihjel for dig, men sådan forholder det altså ikke, sagde journalisten i sidste uge.
Den udtalelse har han fået masser af kritik for på sociale medier, og nu lægger Tomasz Smokowski sig fladt ned og fastslår, at hans udfald mod Dawid Kurminowski var unødvendig.
– Nogle gange skal man bare tie stille og tænke fire gange over, hvad man gerne vil sige. Jeg har tænkt over, at der er flere aspekter af denne sag. Jeg er absolut ikke forudindtaget, når det gælder Dawid, og når man har været i gamet så mange år, som jeg har, burde jeg have taget højde for alle aspekter af sagen, siger journalisten.
Dawid Kurminowski debuterede i søndags for Zaglebie Lubin, da han fik 11 minutter på banen i ligakampen mod Jagiellonia Bialystok. Den polske klub har lejet ham i AGF for resten af indeværende sæson.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
