Hvis man ikke har noget pænt at sige, er det nogle gange bedst bare at tie stille. Det gjorde Dawid Kurminowski – det gjorde journalisten Tomasz Smokowski ikke.
Den polske angriber blev mod slutningen af transfervinduet udlejet fra AGF til Zaglebie Lubin i hjemlandet, og ved den lejlighed efterspurgte mediet Kanal Sportowy et interview med angriberen.
Det takkede Dawid Kurminowski nej til med den begrundelse, at han trænger til noget fred og ro, og det faldt journalisten Tomasz Smokowski for brystet.
– Kære David, du har nogle år tilbage af din karriere, og de kommer til at gå hurtigt. Jeg ville ønske, at alle aviser og medier gerne vil slå ihjel for dig, men sådan forholder det altså ikke, sagde journalisten i sidste uge.
Den udtalelse har han fået masser af kritik for på sociale medier, og nu lægger Tomasz Smokowski sig fladt ned og fastslår, at hans udfald mod Dawid Kurminowski var unødvendig.
– Nogle gange skal man bare tie stille og tænke fire gange over, hvad man gerne vil sige. Jeg har tænkt over, at der er flere aspekter af denne sag. Jeg er absolut ikke forudindtaget, når det gælder Dawid, og når man har været i gamet så mange år, som jeg har, burde jeg have taget højde for alle aspekter af sagen, siger journalisten.
Dawid Kurminowski debuterede i søndags for Zaglebie Lubin, da han fik 11 minutter på banen i ligakampen mod Jagiellonia Bialystok. Den polske klub har lejet ham i AGF for resten af indeværende sæson.
LIVE
VM-LIVE: Kendis dukker op til VM-træning
OPTAKT
Haiti – Skotland
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
MEDIE
