Journalist siger undskyld til Dawid Kurminowski

Det faldt en journalist for brystet, af Dawid Kurminowski ikke ville stille op til interview efter sin afsked med AGF. Nu trækker han i land.



Hvis man ikke har noget pænt at sige, er det nogle gange bedst bare at tie stille. Det gjorde Dawid Kurminowski – det gjorde journalisten Tomasz Smokowski ikke.

Den polske angriber blev mod slutningen af transfervinduet udlejet fra AGF til Zaglebie Lubin i hjemlandet, og ved den lejlighed efterspurgte mediet Kanal Sportowy et interview med angriberen.

Det takkede Dawid Kurminowski nej til med den begrundelse, at han trænger til noget fred og ro, og det faldt journalisten Tomasz Smokowski for brystet.

– Kære David, du har nogle år tilbage af din karriere, og de kommer til at gå hurtigt. Jeg ville ønske, at alle aviser og medier gerne vil slå ihjel for dig, men sådan forholder det altså ikke, sagde journalisten i sidste uge.

Den udtalelse har han fået masser af kritik for på sociale medier, og nu lægger Tomasz Smokowski sig fladt ned og fastslår, at hans udfald mod Dawid Kurminowski var unødvendig.

– Nogle gange skal man bare tie stille og tænke fire gange over, hvad man gerne vil sige. Jeg har tænkt over, at der er flere aspekter af denne sag. Jeg er absolut ikke forudindtaget, når det gælder Dawid, og når man har været i gamet så mange år, som jeg har, burde jeg have taget højde for alle aspekter af sagen, siger journalisten.

Dawid Kurminowski debuterede i søndags for Zaglebie Lubin, da han fik 11 minutter på banen i ligakampen mod Jagiellonia Bialystok. Den polske klub har lejet ham i AGF for resten af indeværende sæson. 





Dorgu_Ifenna LIVE

LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer

Atletico Madrid interesseret i dansker

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Barcelona – Real Madrid

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Viborg FF – Sønderjyske

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Peter Schmeichel lander stort job

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Yuito Suzuki deler gode nyheder

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’