Joy Mogensen får næse i sag om tilskueradgang

Det er ikke godt nok, at der først i august skal drøftes, hvad superligaklubberne kan regne med i næste sæson.



Kulturminister Joy Mogensen (S) får en næse af blå blok og De Radikale for sagen om tilskueradgang til superligakampe, bekræfter De Radikales Jens Rohde.

Formelt får ministeren onsdag næsen, der er en politisk anmærkning. Men det står allerede klart efter et samråd om sagen tirsdag, at næsen gives.

– Vi mener ikke, at regeringen og kulturministeren i særdeleshed tager udfordringerne i sporten og kulturen alvorligt, siger Rohde.

– Man sætter dem under nogle retningslinjer, som for de færreste giver mening. Der er ingen klarhed over, om der kommer økonomisk kompensation. Tværtimod. Man er ved at udfase hjælpepakkerne.

– Og der er ingen klarhed på, hvad man kan sælge sine varer til. Altså sponsorater og sæsonkort frem mod den kommende sæson fra september, siger Rohde.

Mogensen får også næsen for sin generelle håndtering for kulturlivet under coronakrisen, lyder det i kritikken fra flertallet.

Den har ikke været god nok. Ministeren har ikke åbnet øjnene for kulturlivets muligheder, lyder det fra Venstres kulturordfører, Britt Bager.

– Et flertal i udvalget bestående af V, DF, RV, K, NB og LA udtrykker alvorlig kritik og påtale af regeringens manglende forståelse for de professionelle fodboldklubbers vilkår og behovet for rettidig klarhed frem mod åbningen af den kommende sæsonstart 1. september, står der i et udkast til en beretning, der udløser næsen.

– Klubbernes økonomiske fundament skabes med salg af sæsonkort, billetter og sponsorater i juli og august, og klubberne kommer på en umulig salgsopgave, når først regeringen vil give klarhed om tilskuervilkår efter en forhandling i Folketinget den 20. august, står der videre i udkastet, som Ritzau har set.

Mogensen anerkender, at næsen er “et hak i tuden”.

– Jeg er ked af, at de vælger at udtale denne kritik, fordi deres partiledere har selv indgået aftalen om, hvordan vi skulle gribe det her an. Altså at vi skulle vide, hvordan sundhedsstatussen var, inden at man gik videre med efterårsplanerne, siger ministeren til TV2 News efter samrådet.

I sidste uge blev der lempet for coronarestriktionerne for den igangværende sæson i Superligaen. Blå blok og De Radikale mener dog, at regeringen allerede nu skulle indkalde til forhandlinger og melde ud om næste sæson.

Men det sker først i august, fastholder kulturministeren. På samrådet garanterede hun dog hjælp til fodboldklubber og andre i kulturlivet, hvis der fortsat er restriktioner i efteråret.

– Hvis der fortsat er restriktioner, der gør, at man ikke kan lukke publikum ind i fuldt omfang, vil der også være forhandlinger, ikke efter 20. august, men i begyndelsen af august om økonomisk hjælp, sagde Mogensen.

Ministeren skulle have grebet det anderledes an, mener Rohde.

– Hun kunne have sagt, at udgangspunktet er friheden, og at vi så måtte mødes igen i august for at se, om det var nødvendigt at lave restriktioner.

– Men ministeren vælger restriktioner, og så vil hun fra 20. august vurdere, om der skal være yderligere frihedsgrader. Så ved klubberne ikke, om de er købt eller solgt, siger Rohde.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Han er på vej væk fra AGF

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Klart svar om Tonni Adamsen

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby afviser to danske klubber

Per Frimann hylder Brøndby

Afviser kæmpebud

Tipsbladets transfershow: Se det her!

Forlader AGF – lægetjek booket

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Jakub Trefil skifter til Danmark

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Viborg præsenterer ny spiller

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Superliga-klub tæt på ny angriber

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Til lægetjek i Superliga-klub

Topscorer kritiserer Silkeborg

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Tre Randers-spillere kan være på vej væk