Kulturminister Joy Mogensen (S) får en næse af blå blok og De Radikale for sagen om tilskueradgang til superligakampe, bekræfter De Radikales Jens Rohde.
Formelt får ministeren onsdag næsen, der er en politisk anmærkning. Men det står allerede klart efter et samråd om sagen tirsdag, at næsen gives.
– Vi mener ikke, at regeringen og kulturministeren i særdeleshed tager udfordringerne i sporten og kulturen alvorligt, siger Rohde.
– Man sætter dem under nogle retningslinjer, som for de færreste giver mening. Der er ingen klarhed over, om der kommer økonomisk kompensation. Tværtimod. Man er ved at udfase hjælpepakkerne.
– Og der er ingen klarhed på, hvad man kan sælge sine varer til. Altså sponsorater og sæsonkort frem mod den kommende sæson fra september, siger Rohde.
Mogensen får også næsen for sin generelle håndtering for kulturlivet under coronakrisen, lyder det i kritikken fra flertallet.
Den har ikke været god nok. Ministeren har ikke åbnet øjnene for kulturlivets muligheder, lyder det fra Venstres kulturordfører, Britt Bager.
– Et flertal i udvalget bestående af V, DF, RV, K, NB og LA udtrykker alvorlig kritik og påtale af regeringens manglende forståelse for de professionelle fodboldklubbers vilkår og behovet for rettidig klarhed frem mod åbningen af den kommende sæsonstart 1. september, står der i et udkast til en beretning, der udløser næsen.
– Klubbernes økonomiske fundament skabes med salg af sæsonkort, billetter og sponsorater i juli og august, og klubberne kommer på en umulig salgsopgave, når først regeringen vil give klarhed om tilskuervilkår efter en forhandling i Folketinget den 20. august, står der videre i udkastet, som Ritzau har set.
Mogensen anerkender, at næsen er “et hak i tuden”.
– Jeg er ked af, at de vælger at udtale denne kritik, fordi deres partiledere har selv indgået aftalen om, hvordan vi skulle gribe det her an. Altså at vi skulle vide, hvordan sundhedsstatussen var, inden at man gik videre med efterårsplanerne, siger ministeren til TV2 News efter samrådet.
I sidste uge blev der lempet for coronarestriktionerne for den igangværende sæson i Superligaen. Blå blok og De Radikale mener dog, at regeringen allerede nu skulle indkalde til forhandlinger og melde ud om næste sæson.
Men det sker først i august, fastholder kulturministeren. På samrådet garanterede hun dog hjælp til fodboldklubber og andre i kulturlivet, hvis der fortsat er restriktioner i efteråret.
– Hvis der fortsat er restriktioner, der gør, at man ikke kan lukke publikum ind i fuldt omfang, vil der også være forhandlinger, ikke efter 20. august, men i begyndelsen af august om økonomisk hjælp, sagde Mogensen.
Ministeren skulle have grebet det anderledes an, mener Rohde.
– Hun kunne have sagt, at udgangspunktet er friheden, og at vi så måtte mødes igen i august for at se, om det var nødvendigt at lave restriktioner.
– Men ministeren vælger restriktioner, og så vil hun fra 20. august vurdere, om der skal være yderligere frihedsgrader. Så ved klubberne ikke, om de er købt eller solgt, siger Rohde.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Mbappé afviser teori
Klar tale: Han bør fyres nu
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Alexander Lind blæst bagover
Vender han retur? Lasse Schöne åben
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
