Kulturminister Joy Mogensen (S) får en næse af blå blok og De Radikale for sagen om tilskueradgang til superligakampe, bekræfter De Radikales Jens Rohde.
Formelt får ministeren onsdag næsen, der er en politisk anmærkning. Men det står allerede klart efter et samråd om sagen tirsdag, at næsen gives.
– Vi mener ikke, at regeringen og kulturministeren i særdeleshed tager udfordringerne i sporten og kulturen alvorligt, siger Rohde.
– Man sætter dem under nogle retningslinjer, som for de færreste giver mening. Der er ingen klarhed over, om der kommer økonomisk kompensation. Tværtimod. Man er ved at udfase hjælpepakkerne.
– Og der er ingen klarhed på, hvad man kan sælge sine varer til. Altså sponsorater og sæsonkort frem mod den kommende sæson fra september, siger Rohde.
Mogensen får også næsen for sin generelle håndtering for kulturlivet under coronakrisen, lyder det i kritikken fra flertallet.
Den har ikke været god nok. Ministeren har ikke åbnet øjnene for kulturlivets muligheder, lyder det fra Venstres kulturordfører, Britt Bager.
– Et flertal i udvalget bestående af V, DF, RV, K, NB og LA udtrykker alvorlig kritik og påtale af regeringens manglende forståelse for de professionelle fodboldklubbers vilkår og behovet for rettidig klarhed frem mod åbningen af den kommende sæsonstart 1. september, står der i et udkast til en beretning, der udløser næsen.
– Klubbernes økonomiske fundament skabes med salg af sæsonkort, billetter og sponsorater i juli og august, og klubberne kommer på en umulig salgsopgave, når først regeringen vil give klarhed om tilskuervilkår efter en forhandling i Folketinget den 20. august, står der videre i udkastet, som Ritzau har set.
Mogensen anerkender, at næsen er “et hak i tuden”.
– Jeg er ked af, at de vælger at udtale denne kritik, fordi deres partiledere har selv indgået aftalen om, hvordan vi skulle gribe det her an. Altså at vi skulle vide, hvordan sundhedsstatussen var, inden at man gik videre med efterårsplanerne, siger ministeren til TV2 News efter samrådet.
I sidste uge blev der lempet for coronarestriktionerne for den igangværende sæson i Superligaen. Blå blok og De Radikale mener dog, at regeringen allerede nu skulle indkalde til forhandlinger og melde ud om næste sæson.
Men det sker først i august, fastholder kulturministeren. På samrådet garanterede hun dog hjælp til fodboldklubber og andre i kulturlivet, hvis der fortsat er restriktioner i efteråret.
– Hvis der fortsat er restriktioner, der gør, at man ikke kan lukke publikum ind i fuldt omfang, vil der også være forhandlinger, ikke efter 20. august, men i begyndelsen af august om økonomisk hjælp, sagde Mogensen.
Ministeren skulle have grebet det anderledes an, mener Rohde.
– Hun kunne have sagt, at udgangspunktet er friheden, og at vi så måtte mødes igen i august for at se, om det var nødvendigt at lave restriktioner.
– Men ministeren vælger restriktioner, og så vil hun fra 20. august vurdere, om der skal være yderligere frihedsgrader. Så ved klubberne ikke, om de er købt eller solgt, siger Rohde.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Nu dukker første historie op
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
Barcelona vandt 7-2
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
AVIS
Interessant afsløring
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Presset træner vil rotere mod FCM
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
INTERVIEW
