Jubel i Randers: Cheftræneren skriver lang aftale

Rasmus Bertelsen har forlænget sin kontrakt med Randers FC.



Det er kun tre uger siden, at Tipsbladet spurgte Rasmus Bertelsen, om han ikke havde fortjent en ny aftale.

Nu kan Randers FC netop meddele, at cheftræneren har sat sin signatur på en forlængelse frem til 2028.

Det oplyser kronjyderne på sin hjemmeside.

Rasmus Bertelsen har haft stor succes som cheftræner for Randers FC. Den tidligere assistenttræner har formået at bygge et hold, der har fart og dynamik, og som er underholdende – ikke mindst offensivt.

Samtidig ligger kronjyderne godt til i Superligaen og vil med en sejr mod Viborg som minimum ligge nummer fire – maksimalt tre point efter topholdet.

– Vi er utrolig glade for at have forlænget aftalen med Rasmus. Han er en dygtig træner, som også passer godt ind i den strategi, vi har i klubben, herunder i forhold til rekruttering af spillere og udvikling af salgbare spillere. Dette har især vist sig gennem de seneste år, hvor han har demonstreret, at han besidder de nødvendige kompetencer, der afspejler sig i klubbens strategi. Han er en dygtig træner, der står for god og underholdende fodbold, hvilket også har resulteret i mange point dette efterår, siger sportsdirektør Søren Pedersen og fortsætter:

-Udover at være en dygtig træner for holdet, er han også en rigtig dygtig leder i trænerteamet. Han er god til at sætte en retning på kontoret, et voksende kontor, hvor der bliver flere og flere specialister inden for forskellige områder, som skal holdes styr på. At han så har taget hele vejen i vores system, gør det bare endnu bedre i vores optik.

Rasmus Bertelsen er glad for sin nye aftale.

– Jeg er utrolig stolt over at forlænge min aftale med Randers FC og over den tillid, klubben viser til den retning, vi sammen har været med til at sætte for holdet og klubben. I fodboldens verden er der ikke altid plads til de mere bløde værdier, men jeg føler virkelig, at ting som loyalitet, sammenhold og arbejdsglæde vægter højt i vores klub. Det kendetegner faktisk den måde, som Søren Pedersen og resten af klubbens ledelse driver tingene på, og det værdsætter jeg meget, fortæller en stolt cheftræner og tilføjer:

– Sportsligt har vi skabt en fantastisk udvikling de sidste mange år og befinder os nu i en virkelig spændende periode. Det skyldes især den store gruppe dygtige og sultne spillere, vi har, samt et trænerteam, der arbejder rigtig godt sammen og prøver at skubbe til tingene hver eneste dag. Vi skal alle fortsætte med at være ambitiøse, så vi forhåbentlig kan gøre det endnu bedre i de kommende sæsoner.

Rasmus Bertelsen har været i spidsen for Randers FC siden 2023, hvor Thomas Thomasberg skiftede til FC Midtjylland.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Få mål i Herning

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Riemer reagerer på stor landsholdschok

FC Midtjylland – AGF

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Kæmpe Silkeborg-kollaps

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

OB – Randers FC

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

‘Det drømmer alle om’

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Nedtur for Højlund og Napoli

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage