Jubler over Brentford i PL: Sådan gavner det FCM

Claus Steinlein glæder sig på sine kollegaer i Brentfords vegne, på FC Midtjyllands vegne og på klubbernes fælles vegne over, at Brentford er rykket op i Premier League.



Selv om FC Midtjylland missede det danske mesterskab til allersidst, var den forgangne sæson en stor en af slagsen for klubberne under Matthew Benham: FC Midtjylland spilede Champions League, og Brentford rykkede op i Premier League.

I lørdags slog Brentford Swansea City i playoff-finalen og sikrede sig dermed den sidste billet til det forjættede land. Det skabte ikke kun jubel i London, men også i Herning og Ikast.

Administrerende direktør i FC Midtjylland, Claus Steinlein:

– Det er dem, der vinder, så det er dem, der 100 procent skal have æren, men at vi i samme sæson kommer i Champions League og i Premier League, det er en blåstempling af det store projekt. Og så er jeg jo sindssygt stolt over Rasmus (Ankersen, red.), der jo er i begge klubber, men også Thomas Frank og hele danskerskaren derovre. Hold kæft, hvor har de fortjent det, siger han.

– Jeg kender Thomas Frank som verdens fedeste fyr. Jeg tror, jeg mødte ham første gang, da han var juniortræner i Hvidovre, og at han så står og får lov at være Premier League-træner… Og måden, de har gjort det på, det er jo fortjent på trods af budgettet, og de har solgt de to dyreste spillere i den næstbedste række nogensinde. Det viser også, at scoutingsystemet fungerer.

Hvilken betydning får det for FC Midtjylland?

– Det er ikke sådan, at af den der milliard, de får, bliver 10 procent sendt over til os. Det kunne jo være godt, hvis det var sådan!

– De spillere, vi rekrutterer, er ikke gode nok til at spille Premier League endnu, så det kan godt være, de skal være her i et par år. Så vores rekrutteringssystem bliver mere tydeligt: Hvem skal de have, og hvem skal vi have? Der er nogle af vores spillere, vi måske kan sælge til dem, efter de har været her to-tre år og udviklet sig derfra.

– Så får de jo sindssygt meget knowhow af at spille i Premier League, spille mod de allerstørste. Den knowhow kommer til at smitte af rundt i organisationen, uanset om det er er rekruttering eller spillemæssigt eller strategisk. Vi kunne se, hvor meget vi lærte af at spille Champions League, og det får de så bare 38 kampe af, siger Claus Steinlein.

Lokkemidlet
Da Barnsley stadig havde mulighed for at rykke op i Premier League, fortalte en af klubbens ejere, at de havde tænkt sig at bruge det aktivt, når de skulle hente spillere til Esbjerg fB, som hører under samme ejerkreds. Det var et effektivt lokkemiddel, mente han.

– Vi kan sige: ”Kom til Esbjerg, hjælp holdet. Hvis du vil spille i Belgien, England eller Frankrig, kan vi hjælpe dig videre”, sagde Paul Conway til tipsbladet.dk.

Skal Claus Steinlein og co. bruge samme argument, når de skal overtale dygtige spillere til at komme til FC Midtjylland?

– Vi har jo ikke turdet drømme om det, så det er ikke sådan, at vi har været helt nede og sagt, at nu gør vi sådan. Men det naturlige forløb er jo, at en ung spiller, der måske ikke er helt god nok til Premier League endnu; det kunne være, han skulle være her i to år, siger han.

– Så det giver bare nogle muligheder, noget optimisme og en tro på, at den rejse, vi er på sammen, os to klubben, den kan vi fortsætte. Og det er i hvert fald ikke den forkerte vej, vi går.

Den danske succestræner i Brentford, Thomas Frank, kan ikke alene se frem til nogle store oplevelser i næste sæson. Han får også en lønforhøjelse.





Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen



LIVE

TransferLIVE: Stort bud afvist


Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Rejser til Brøndby med en røvfuld

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Bayern raser mod Donnarumma

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Påpeger Conrad Harders problem

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Dansker færdig i Galatasaray

Trist Mikael Uhre-besked


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Kreativ transfer-løsning?

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

FC Barcelona-stjerner i chok

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked



Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

– Jeg er stærkere end nogensinde

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Den helt rigtige Højlund-beslutning

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

– Han kan blive vigtig

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen



På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Norge snupper sejren i nordisk derby

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Tour de France – 1. etape

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

– Vi kan udfordre de bedste



Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?

Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent

Danmark taber knebent til Sverige