Selv om FC Midtjylland missede det danske mesterskab til allersidst, var den forgangne sæson en stor en af slagsen for klubberne under Matthew Benham: FC Midtjylland spilede Champions League, og Brentford rykkede op i Premier League.
I lørdags slog Brentford Swansea City i playoff-finalen og sikrede sig dermed den sidste billet til det forjættede land. Det skabte ikke kun jubel i London, men også i Herning og Ikast.
Administrerende direktør i FC Midtjylland, Claus Steinlein:
– Det er dem, der vinder, så det er dem, der 100 procent skal have æren, men at vi i samme sæson kommer i Champions League og i Premier League, det er en blåstempling af det store projekt. Og så er jeg jo sindssygt stolt over Rasmus (Ankersen, red.), der jo er i begge klubber, men også Thomas Frank og hele danskerskaren derovre. Hold kæft, hvor har de fortjent det, siger han.
– Jeg kender Thomas Frank som verdens fedeste fyr. Jeg tror, jeg mødte ham første gang, da han var juniortræner i Hvidovre, og at han så står og får lov at være Premier League-træner… Og måden, de har gjort det på, det er jo fortjent på trods af budgettet, og de har solgt de to dyreste spillere i den næstbedste række nogensinde. Det viser også, at scoutingsystemet fungerer.
Hvilken betydning får det for FC Midtjylland?
– Det er ikke sådan, at af den der milliard, de får, bliver 10 procent sendt over til os. Det kunne jo være godt, hvis det var sådan!
– De spillere, vi rekrutterer, er ikke gode nok til at spille Premier League endnu, så det kan godt være, de skal være her i et par år. Så vores rekrutteringssystem bliver mere tydeligt: Hvem skal de have, og hvem skal vi have? Der er nogle af vores spillere, vi måske kan sælge til dem, efter de har været her to-tre år og udviklet sig derfra.
– Så får de jo sindssygt meget knowhow af at spille i Premier League, spille mod de allerstørste. Den knowhow kommer til at smitte af rundt i organisationen, uanset om det er er rekruttering eller spillemæssigt eller strategisk. Vi kunne se, hvor meget vi lærte af at spille Champions League, og det får de så bare 38 kampe af, siger Claus Steinlein.
Lokkemidlet
Da Barnsley stadig havde mulighed for at rykke op i Premier League, fortalte en af klubbens ejere, at de havde tænkt sig at bruge det aktivt, når de skulle hente spillere til Esbjerg fB, som hører under samme ejerkreds. Det var et effektivt lokkemiddel, mente han.
– Vi kan sige: ”Kom til Esbjerg, hjælp holdet. Hvis du vil spille i Belgien, England eller Frankrig, kan vi hjælpe dig videre”, sagde Paul Conway til tipsbladet.dk.
Skal Claus Steinlein og co. bruge samme argument, når de skal overtale dygtige spillere til at komme til FC Midtjylland?
– Vi har jo ikke turdet drømme om det, så det er ikke sådan, at vi har været helt nede og sagt, at nu gør vi sådan. Men det naturlige forløb er jo, at en ung spiller, der måske ikke er helt god nok til Premier League endnu; det kunne være, han skulle være her i to år, siger han.
– Så det giver bare nogle muligheder, noget optimisme og en tro på, at den rejse, vi er på sammen, os to klubben, den kan vi fortsætte. Og det er i hvert fald ikke den forkerte vej, vi går.
Den danske succestræner i Brentford, Thomas Frank, kan ikke alene se frem til nogle store oplevelser i næste sæson. Han får også en lønforhøjelse.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED
