Rubén Sellés var sidste år med til at vinde det danske mesterskab som assistenttræner i FC København.
Derefter fulgte et stort skifte til Southampton, hvorfra han har kunnet se FC København genvinde Superligaen i seneste spillerunde.
Vejen til Superliga-pokalen, som FCK endegyldigt modtager efter søndagens kamp mod Randers FC i Parken, har dog været lang og fyldt med bump på vejen.
Det har blandt andet kostet Jess Thorup jobbet som cheftræner tilbage i september, hvorfra Jacob Neestrup fik muligheden for at rette op på et hold, der var tæt på at sejle ud over afgrunden.
Rubén Sellés er fuld af beundring over det arbejde, som Jacob Neestrup siden har leveret i FC København, hvilket nu har ledt til endnu et dansk mesterskab.
– De har gjort det fantastisk i den sidste halvdel af sæsonen. Jeg kan kun sige tillykke, hvilket jeg også personligt har gjort til mange af dem. Jeg har lykønsket dem med at holde klubben i toppen af ligaen, siger Rubén Sellés til Tipsbladet.
Spanieren forlod FC København sidste sommer, mens Jess Thorup fortsat stod i spidsen for klubben, og derfor har det også været lidt specielt at følge med fra sidelinjen.
– Hvis vi taler om FC København, så var det lidt mærkeligt for mig at se dem bryde med Jess. Jeg vidste, at Nees var klar til at tage over, da han er en god træner, som har gjort det godt. Han viste, hvor god han, den tekniske stab og spillerne kan være sammen.
Rubén Sellés, der til Tipsbladet også har fortalt om det seneste år i Southampton, som han forlader denne sommer, har også rettet personlig henvendelse til FCK-chefen.
– Jeg har talt med trænerstaben. Fra Jacob Neestrup til Stefan Madsen [assistenttræner, red.] og stort set dem alle sammen. Målmandstræneren Kim har jeg også sagt tillykke til.
Foruden FC København tilbragte 39-årige Rubén Sellés også flere sæsoner i AGF som assistenttræner. Det seneste år har han været i Southampton, hvor han i februar blev ansat som permanent cheftræner frem til sommer.
Missionen om at sikre klubben overlevelse i Premier League bristede dog i midten af maj, da man tabte 0-2 til Fulham. Nu er spanieren på jagt efter en ny arbejdsgiver, og det kunne sagtens være i Danmark, hvis det rette tilbud kommer.

TransferLIVE: Dansk målmand til lægetjek

Kold krig i ni måneder

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet

De dropper Højlund

Martin Jørgensen scorer nyt job

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Solgt fra AGF – dansker bomber løs

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Lægetjek booket – enige om kongeløn

‘En gennemsnitlig målmand’

‘Sensationel sommer’ – ny kæmpetransfer nærmer sig

Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte

Kun sådan giver FCK’s vilde Moukoko-køb mening

Glæder sig: Ingen har glemt den dommedagstackling

Mikael Anderson smadrer transferrekord

Av, av, av, Brøndby: ‘Massive udfordringer’

Flick ændrer Roony Bardghji-plan

AGF-millioner på vej?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Klopp afslører: Sagde nej til kæmpe job

Afsløring: Engelsk storklub vil have dansker

Afviste kæmpeskifte – ville hellere til Vejle

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

‘Mads Hermansen kan være på vej til West Ham’

Hemmeligt dokument: Slår FCK og FCM’s gigantsalg

Paul Pogba gør comeback i danskerklub

Ellevild FCK-boss: En meget spændende transfer

– Det ville da være meget, meget underligt

“Chokeret” over Nørgaards vilde skifte

Bekræfter: Profil skal sælges nu

Supercomputer: FCK’s guldchancer øges med 3%

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

Guldregn i FCM? Tidligere profil koster 224 mio kr

Rystet dansk landstræner truet til tavshed

FC København køber Youssoufa Moukoko

Dortmund-chef: Moukokos udvikling er gået i stå

Nyt kapitel: ‘Jeg trænger til at føle mig værdsat’

Dansker scorer ny kontrakt i Italien

På vej til FCK? Han er en af ligaens lønkonger

Brutal kritik: ‘Han var et spøgelse’

Årets vildeste transfer? I dialog om Messi

Makreller vinder derby i Göteborg

Tror, at FCN kan slå egen transferrekord i Danmark

Young Lions i finalefest mod Tyskland

Afsløring: Byder på FC Nordsjælland-profil

Serie A-spiller risikerer fire års karantæne

Dansker fåmælt om Barcelona-rygter

Massiv interesse: Der skal ske noget helt særligt

Kritikken hagler ned over DBU: Vi tager ansvar

Officielt: Han afløser Thomas Frank

Dansker til prøvetræning: Der kommer snart nyt

Afsløring: Tæt på salg af profil

Jubler over tiden i Danmark