Rubén Sellés var sidste år med til at vinde det danske mesterskab som assistenttræner i FC København.
Derefter fulgte et stort skifte til Southampton, hvorfra han har kunnet se FC København genvinde Superligaen i seneste spillerunde.
Vejen til Superliga-pokalen, som FCK endegyldigt modtager efter søndagens kamp mod Randers FC i Parken, har dog været lang og fyldt med bump på vejen.
Det har blandt andet kostet Jess Thorup jobbet som cheftræner tilbage i september, hvorfra Jacob Neestrup fik muligheden for at rette op på et hold, der var tæt på at sejle ud over afgrunden.
Rubén Sellés er fuld af beundring over det arbejde, som Jacob Neestrup siden har leveret i FC København, hvilket nu har ledt til endnu et dansk mesterskab.
– De har gjort det fantastisk i den sidste halvdel af sæsonen. Jeg kan kun sige tillykke, hvilket jeg også personligt har gjort til mange af dem. Jeg har lykønsket dem med at holde klubben i toppen af ligaen, siger Rubén Sellés til Tipsbladet.
Spanieren forlod FC København sidste sommer, mens Jess Thorup fortsat stod i spidsen for klubben, og derfor har det også været lidt specielt at følge med fra sidelinjen.
– Hvis vi taler om FC København, så var det lidt mærkeligt for mig at se dem bryde med Jess. Jeg vidste, at Nees var klar til at tage over, da han er en god træner, som har gjort det godt. Han viste, hvor god han, den tekniske stab og spillerne kan være sammen.
Rubén Sellés, der til Tipsbladet også har fortalt om det seneste år i Southampton, som han forlader denne sommer, har også rettet personlig henvendelse til FCK-chefen.
– Jeg har talt med trænerstaben. Fra Jacob Neestrup til Stefan Madsen [assistenttræner, red.] og stort set dem alle sammen. Målmandstræneren Kim har jeg også sagt tillykke til.
Foruden FC København tilbragte 39-årige Rubén Sellés også flere sæsoner i AGF som assistenttræner. Det seneste år har han været i Southampton, hvor han i februar blev ansat som permanent cheftræner frem til sommer.
Missionen om at sikre klubben overlevelse i Premier League bristede dog i midten af maj, da man tabte 0-2 til Fulham. Nu er spanieren på jagt efter en ny arbejdsgiver, og det kunne sagtens være i Danmark, hvis det rette tilbud kommer.
LIVE
VM-LIVE: Slimane raser efter exit
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
OPTAKT
Norge – Senegal
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
VM-vækkeuret: Lugter af et kæmpe VM-gennembrud!
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT