Jubler over FCK: Jeg har skrevet til dem alle

FC Københavns tidligere assistenttræner Rubén Sellés har kun roser til overs for Jacob Neestrup og hans arbejde, efter han tog over i september sidste år.



Rubén Sellés var sidste år med til at vinde det danske mesterskab som assistenttræner i FC København.

Derefter fulgte et stort skifte til Southampton, hvorfra han har kunnet se FC København genvinde Superligaen i seneste spillerunde.

Vejen til Superliga-pokalen, som FCK endegyldigt modtager efter søndagens kamp mod Randers FC i Parken, har dog været lang og fyldt med bump på vejen.

Det har blandt andet kostet Jess Thorup jobbet som cheftræner tilbage i september, hvorfra Jacob Neestrup fik muligheden for at rette op på et hold, der var tæt på at sejle ud over afgrunden.

Rubén Sellés er fuld af beundring over det arbejde, som Jacob Neestrup siden har leveret i FC København, hvilket nu har ledt til endnu et dansk mesterskab.

– De har gjort det fantastisk i den sidste halvdel af sæsonen. Jeg kan kun sige tillykke, hvilket jeg også personligt har gjort til mange af dem. Jeg har lykønsket dem med at holde klubben i toppen af ligaen, siger Rubén Sellés til Tipsbladet.

Spanieren forlod FC København sidste sommer, mens Jess Thorup fortsat stod i spidsen for klubben, og derfor har det også været lidt specielt at følge med fra sidelinjen.

– Hvis vi taler om FC København, så var det lidt mærkeligt for mig at se dem bryde med Jess. Jeg vidste, at Nees var klar til at tage over, da han er en god træner, som har gjort det godt. Han viste, hvor god han, den tekniske stab og spillerne kan være sammen.

Rubén Sellés, der til Tipsbladet også har fortalt om det seneste år i Southampton, som han forlader denne sommer, har også rettet personlig henvendelse til FCK-chefen.

– Jeg har talt med trænerstaben. Fra Jacob Neestrup til Stefan Madsen [assistenttræner, red.] og stort set dem alle sammen. Målmandstræneren Kim har jeg også sagt tillykke til.

Foruden FC København tilbragte 39-årige Rubén Sellés også flere sæsoner i AGF som assistenttræner. Det seneste år har han været i Southampton, hvor han i februar blev ansat som permanent cheftræner frem til sommer.

Missionen om at sikre klubben overlevelse i Premier League bristede dog i midten af maj, da man tabte 0-2 til Fulham. Nu er spanieren på jagt efter en ny arbejdsgiver, og det kunne sagtens være i Danmark, hvis det rette tilbud kommer.

Det kan du læse mere om her.



FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

– Han har været en decideret atombombe

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Han peger på Simon Kjær

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Fælder dom over Højlund

Magisk aften for FC København-stjerne

Overvejer Mathias Jensen-køb

– Du har udstråling som tagpap

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Henter dansker – får god pakke

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Presset Frank: Her er vores store problem

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

– Et frygteligt scenarie

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM