Jubler over FCK: Jeg har skrevet til dem alle

FC Københavns tidligere assistenttræner Rubén Sellés har kun roser til overs for Jacob Neestrup og hans arbejde, efter han tog over i september sidste år.



Rubén Sellés var sidste år med til at vinde det danske mesterskab som assistenttræner i FC København.

Derefter fulgte et stort skifte til Southampton, hvorfra han har kunnet se FC København genvinde Superligaen i seneste spillerunde.

Vejen til Superliga-pokalen, som FCK endegyldigt modtager efter søndagens kamp mod Randers FC i Parken, har dog været lang og fyldt med bump på vejen.

Det har blandt andet kostet Jess Thorup jobbet som cheftræner tilbage i september, hvorfra Jacob Neestrup fik muligheden for at rette op på et hold, der var tæt på at sejle ud over afgrunden.

Rubén Sellés er fuld af beundring over det arbejde, som Jacob Neestrup siden har leveret i FC København, hvilket nu har ledt til endnu et dansk mesterskab.

– De har gjort det fantastisk i den sidste halvdel af sæsonen. Jeg kan kun sige tillykke, hvilket jeg også personligt har gjort til mange af dem. Jeg har lykønsket dem med at holde klubben i toppen af ligaen, siger Rubén Sellés til Tipsbladet.

Spanieren forlod FC København sidste sommer, mens Jess Thorup fortsat stod i spidsen for klubben, og derfor har det også været lidt specielt at følge med fra sidelinjen.

– Hvis vi taler om FC København, så var det lidt mærkeligt for mig at se dem bryde med Jess. Jeg vidste, at Nees var klar til at tage over, da han er en god træner, som har gjort det godt. Han viste, hvor god han, den tekniske stab og spillerne kan være sammen.

Rubén Sellés, der til Tipsbladet også har fortalt om det seneste år i Southampton, som han forlader denne sommer, har også rettet personlig henvendelse til FCK-chefen.

– Jeg har talt med trænerstaben. Fra Jacob Neestrup til Stefan Madsen [assistenttræner, red.] og stort set dem alle sammen. Målmandstræneren Kim har jeg også sagt tillykke til.

Foruden FC København tilbragte 39-årige Rubén Sellés også flere sæsoner i AGF som assistenttræner. Det seneste år har han været i Southampton, hvor han i februar blev ansat som permanent cheftræner frem til sommer.

Missionen om at sikre klubben overlevelse i Premier League bristede dog i midten af maj, da man tabte 0-2 til Fulham. Nu er spanieren på jagt efter en ny arbejdsgiver, og det kunne sagtens være i Danmark, hvis det rette tilbud kommer.

Det kan du læse mere om her.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

Jonas Wind til danskerklub?

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Nu melder Christian Eriksen ud

Klar melding fra Thomas Gravesen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Danske klubber scorer millioner på VM

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Danskerne har stor tiltro til Norge

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Sådan kommer Danmark til VM

Monsterbud på vej