Rubén Sellés var sidste år med til at vinde det danske mesterskab som assistenttræner i FC København.
Derefter fulgte et stort skifte til Southampton, hvorfra han har kunnet se FC København genvinde Superligaen i seneste spillerunde.
Vejen til Superliga-pokalen, som FCK endegyldigt modtager efter søndagens kamp mod Randers FC i Parken, har dog været lang og fyldt med bump på vejen.
Det har blandt andet kostet Jess Thorup jobbet som cheftræner tilbage i september, hvorfra Jacob Neestrup fik muligheden for at rette op på et hold, der var tæt på at sejle ud over afgrunden.
Rubén Sellés er fuld af beundring over det arbejde, som Jacob Neestrup siden har leveret i FC København, hvilket nu har ledt til endnu et dansk mesterskab.
– De har gjort det fantastisk i den sidste halvdel af sæsonen. Jeg kan kun sige tillykke, hvilket jeg også personligt har gjort til mange af dem. Jeg har lykønsket dem med at holde klubben i toppen af ligaen, siger Rubén Sellés til Tipsbladet.
Spanieren forlod FC København sidste sommer, mens Jess Thorup fortsat stod i spidsen for klubben, og derfor har det også været lidt specielt at følge med fra sidelinjen.
– Hvis vi taler om FC København, så var det lidt mærkeligt for mig at se dem bryde med Jess. Jeg vidste, at Nees var klar til at tage over, da han er en god træner, som har gjort det godt. Han viste, hvor god han, den tekniske stab og spillerne kan være sammen.
Rubén Sellés, der til Tipsbladet også har fortalt om det seneste år i Southampton, som han forlader denne sommer, har også rettet personlig henvendelse til FCK-chefen.
– Jeg har talt med trænerstaben. Fra Jacob Neestrup til Stefan Madsen [assistenttræner, red.] og stort set dem alle sammen. Målmandstræneren Kim har jeg også sagt tillykke til.
Foruden FC København tilbragte 39-årige Rubén Sellés også flere sæsoner i AGF som assistenttræner. Det seneste år har han været i Southampton, hvor han i februar blev ansat som permanent cheftræner frem til sommer.
Missionen om at sikre klubben overlevelse i Premier League bristede dog i midten af maj, da man tabte 0-2 til Fulham. Nu er spanieren på jagt efter en ny arbejdsgiver, og det kunne sagtens være i Danmark, hvis det rette tilbud kommer.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
‘Han er tilgivet’
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
‘Jeg hadede verden’
Legender tager afsked med Sepp Piontek
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
NYHEDER