Mihajlo Cvetkovic.
Det er nok et navn, som du kommer til at høre meget mere til i fremtiden.
Det 18-årige stortalent fra FK Cukaricki er nemlig blevet sat i forbindelse med flere klubber heriblandt FC København og Malmö FF, som Tipsbladet fredag kunne afsløre.
Men hvorfor har FC København kastet deres kærlighed på den 18-årige serber?
– Han er en fysisk og alsidig angriber, som er lidt sydamerikansk i sin stil. Han spiller primært som nier, men han kan også godt spille til venstre og skære ind i banen.
– Efter min mening er han et toptalent med potentiale til at kunne spille på hold i øvre halvdel i en af fem bedste ligaer. Han har også vist sig frem ved de to seneste U17-EM-slutrunder, hvor Serbien nåede kvartfinalen og semifinalen, da han endte som topscorer i den seneste slutrunde. Han har også vist kvalitet i ligaen og i Europa, og han har haft indflydelse, siden han var 16 år, siger den serbiske journalist Kristijan Plazonja, der kender Mihajlo Cvetkovic indgående, fra mediet Mozzart Sport til Tipsbladet.

Idéelt
Et skifte til FCK kan vise sig at være et rigtig godt karrierevalg, vurderer journalisten.
– Jeg ser både den danske og svenske liga som et ideelt næste skridt efter Serbien. Ud fra FCK og deres track record med unge spillere vil det være et godt skifte for ham.
18-årige Mihajlo Cvetkovic har flere kvaliteter, der gør ham til et talent i særklasse.
– Han er fremragende til at modtage bolden og vende sig væk fra modstanderen. Derudover laver han ofte veltimede løb bag forsvaret og bruger sin hurtighed til at udnytte pladsen. Han er også i stand til at udfordre forsvarsspillere én-til-én, og han header godt til bolden. Teknisk er han meget lovende, men han er stadig et talent, der skal finpudses. Han skal arbejde på at blive mere klinisk på banen.
Lige meget hvad venter der offensivspilleren en stor karriere, mener Plazonja.
– Jeg er 99,9 procent sikker på, at han bliver serbisk A-landsholdsspiller. Det handler om mentalitet. Han er en sand vinder samt har en teknisk og fysisk formåen. Han kan godt bruges som breddespiller, da vi har masser af angriber, afslutter journalisten til Tipsbladet.
Ifølge Tipsbladets oplysninger koster Cvetkovic 37-45 millioner kroner, så FCK skal spille med musklerne for at kunne købe ham.
I sæsonen 2022/2023 leverede han hele 33 mål i 25 kampe som ungdomsspiller for FK Cukaricki.
LIVE
TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE
Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
Frankrig – Spanien
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
Afslører kæmpe VM-chok
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER