Jubler over talent: ‘FCK vil være et godt skifte’

Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC København set sig varme på det serbiske stortalent Mihajlo Cvetkovic, men hvem er den unge serber?



Mihajlo Cvetkovic.

Det er nok et navn, som du kommer til at høre meget mere til i fremtiden.

Det 18-årige stortalent fra FK Cukaricki er nemlig blevet sat i forbindelse med flere klubber heriblandt FC København og Malmö FF, som Tipsbladet fredag kunne afsløre.

Men hvorfor har FC København kastet deres kærlighed på den 18-årige serber?

– Han er en fysisk og alsidig angriber, som er lidt sydamerikansk i sin stil. Han spiller primært som nier, men han kan også godt spille til venstre og skære ind i banen.

– Efter min mening er han et toptalent med potentiale til at kunne spille på hold i øvre halvdel i en af fem bedste ligaer. Han har også vist sig frem ved de to seneste U17-EM-slutrunder, hvor Serbien nåede kvartfinalen og semifinalen, da han endte som topscorer i den seneste slutrunde. Han har også vist kvalitet i ligaen og i Europa, og han har haft indflydelse, siden han var 16 år, siger den serbiske journalist Kristijan Plazonja, der kender Mihajlo Cvetkovic indgående, fra mediet Mozzart Sport til Tipsbladet.

Mihajlo Cvetkovic (til venstre). Foto: Alamy

Idéelt

Et skifte til FCK kan vise sig at være et rigtig godt karrierevalg, vurderer journalisten.

– Jeg ser både den danske og svenske liga som et ideelt næste skridt efter Serbien. Ud fra FCK og deres track record med unge spillere vil det være et godt skifte for ham.

18-årige Mihajlo Cvetkovic har flere kvaliteter, der gør ham til et talent i særklasse.

– Han er fremragende til at modtage bolden og vende sig væk fra modstanderen. Derudover laver han ofte veltimede løb bag forsvaret og bruger sin hurtighed til at udnytte pladsen. Han er også i stand til at udfordre forsvarsspillere én-til-én, og han header godt til bolden. Teknisk er han meget lovende, men han er stadig et talent, der skal finpudses. Han skal arbejde på at blive mere klinisk på banen.

Lige meget hvad venter der offensivspilleren en stor karriere, mener Plazonja.

– Jeg er 99,9 procent sikker på, at han bliver serbisk A-landsholdsspiller. Det handler om mentalitet. Han er en sand vinder samt har en teknisk og fysisk formåen. Han kan godt bruges som breddespiller, da vi har masser af angriber, afslutter journalisten til Tipsbladet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger koster Cvetkovic 37-45 millioner kroner, så FCK skal spille med musklerne for at kunne købe ham.

I sæsonen 2022/2023 leverede han hele 33 mål i 25 kampe som ungdomsspiller for FK Cukaricki.

 







LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: FCK smider sejren

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Viborg FF – OB

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre

Randers FC – Silkeborg IF

FC København – Lyngby BK

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’