To af Nordens største klubber i FC København og Malmö FF slås i øjeblikket om kæmpetalentet Mihajlo Cvetkovic.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er den eftertragtede serbiske teenager åben for begge klubber, til trods for at endnu større bejlere er ude efter ham, og det skyldes, at Mihajlo Cvetkovic vil have spilletid på højeste plan for at udvikle sig, og den form for garanti bliver som bekendt mindre, jo større klubberne bliver.
For FC København og Malmö FF vil Mihajlo Cvetkovic blive en særdeles dyr investering, hvorfor han naturligvis vil blive prioriteret, hvis han ender med at lande i en af de to skandinaviske storklubber, da prisen på ham menes at ligge mellem fem til seks millioner euro. Det er 37-45 millioner kroner.
FC København kan grundet lukningen af det danske transfervindue forrige mandag ikke tilbyde 18-årige Mihajlo Cvetkovic et skifte før til sommer, mens Malmö FF har den fordel, at det svenske marked er åbent i over en måned endnu. Serberen har ifølge Tipsbladets oplysninger allerede talt med den tidligere Malmö FF- og FK Cukaricki-spiller Veljko Birmančević om et skifte til svenskerne, og det har vækket hans interesse for klubben fra Skåne.
Nu vil Malmö FF ifølge Tipsbladets kilder rejse til Serbien for at overtale spilleren.
Dog virker det til, at FC København har flere penge end Malmö FF til sådan en handel.

Mihajlo Cvetkovic spiller i øjeblikket for FK Cukaricki i hjemlandet, hvor han har begejstret mange på det seneste med fem ligamål i de seneste 11 kampe, og som sæsonen er skredet frem, er han også blevet fast mand i startopstillingen trods sin unge alder.
Inden gennembruddet som seniorspiller lavede han i sæsonen 2022/2023 hele 33 mål i 25 kampe i Kadetska Liga, mens det i sæsonen efter blev til fem kasser i fem optrædener i Omladinska Liga, inden FK Cukaricki hev ham op på førsteholdet.
Længe har Mihajlo Cvetkovic derfor været i søgelyset hos meget større klubber, og på det seneste er han blevet sat i forbindelse med destinationer som Lazio, Anderlecht, Røde Stjerne, RB Salzburg, Werder Bremen og Eintracht Frankfurt blandt endnu flere klubber.
Men nu har FC København og Malmö FF altså meldt sig ind i kampen, og det skal blive spændende at se, om Superligaens tophold får held med at slå naboerne og konkurrenterne fra Sverige og vise den spændende angriber frem i Parken til sommer.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Arsenal-træner er rasende
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
AC Milan kigger på dansker
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Brian Riemer peger på tre årsager
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER