,

Afsløring: FCK og Malmö slås om dyrt kæmpetalent

FC København og Malmö FF slås i øjeblikket om det serbiske kæmpetalent Mihajlo Cvetkovic. Det kan Tipsbladet afsløre.



To af Nordens største klubber i FC København og Malmö FF slås i øjeblikket om kæmpetalentet Mihajlo Cvetkovic. 

Det kan Tipsbladet afsløre. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er den eftertragtede serbiske teenager åben for begge klubber, til trods for at endnu større bejlere er ude efter ham, og det skyldes, at Mihajlo Cvetkovic vil have spilletid på højeste plan for at udvikle sig, og den form for garanti bliver som bekendt mindre, jo større klubberne bliver. 

For FC København og Malmö FF vil Mihajlo Cvetkovic blive en særdeles dyr investering, hvorfor han naturligvis vil blive prioriteret, hvis han ender med at lande i en af de to skandinaviske storklubber, da prisen på ham menes at ligge mellem fem til seks millioner euro. Det er 37-45 millioner kroner. 

FC København kan grundet lukningen af det danske transfervindue forrige mandag ikke tilbyde 18-årige Mihajlo Cvetkovic et skifte før til sommer, mens Malmö FF har den fordel, at det svenske marked er åbent i over en måned endnu. Serberen har ifølge Tipsbladets oplysninger allerede talt med den tidligere Malmö FF- og FK Cukaricki-spiller Veljko Birmančević om et skifte til svenskerne, og det har vækket hans interesse for klubben fra Skåne.

Nu vil Malmö FF ifølge Tipsbladets kilder rejse til Serbien for at overtale spilleren.

Dog virker det til, at FC København har flere penge end Malmö FF til sådan en handel.

Mihajlo Cvetkovic spiller i øjeblikket for FK Cukaricki i hjemlandet, hvor han har begejstret mange på det seneste med fem ligamål i de seneste 11 kampe, og som sæsonen er skredet frem, er han også blevet fast mand i startopstillingen trods sin unge alder. 

Inden gennembruddet som seniorspiller lavede han i sæsonen 2022/2023 hele 33 mål i 25 kampe i Kadetska Liga, mens det i sæsonen efter blev til fem kasser i fem optrædener i Omladinska Liga, inden FK Cukaricki hev ham op på førsteholdet. 

Længe har Mihajlo Cvetkovic derfor været i søgelyset hos meget større klubber, og på det seneste er han blevet sat i forbindelse med destinationer som Lazio, Anderlecht, Røde Stjerne, RB Salzburg, Werder Bremen og Eintracht Frankfurt blandt endnu flere klubber. 

Men nu har FC København og Malmö FF altså meldt sig ind i kampen, og det skal blive spændende at se, om Superligaens tophold får held med at slå naboerne og konkurrenterne fra Sverige og vise den spændende angriber frem i Parken til sommer.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

FC Fredericia – OB



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Silkeborg IF – Randers FC

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sønderjyske – Brøndby IF

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Han er færdig i Brøndby

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Oddset styrtdykker

Viborg FF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Spår stor transferaktivitet i FC København

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Tottenham henter forløsende sejr

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud