To af Nordens største klubber i FC København og Malmö FF slås i øjeblikket om kæmpetalentet Mihajlo Cvetkovic.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er den eftertragtede serbiske teenager åben for begge klubber, til trods for at endnu større bejlere er ude efter ham, og det skyldes, at Mihajlo Cvetkovic vil have spilletid på højeste plan for at udvikle sig, og den form for garanti bliver som bekendt mindre, jo større klubberne bliver.
For FC København og Malmö FF vil Mihajlo Cvetkovic blive en særdeles dyr investering, hvorfor han naturligvis vil blive prioriteret, hvis han ender med at lande i en af de to skandinaviske storklubber, da prisen på ham menes at ligge mellem fem til seks millioner euro. Det er 37-45 millioner kroner.
FC København kan grundet lukningen af det danske transfervindue forrige mandag ikke tilbyde 18-årige Mihajlo Cvetkovic et skifte før til sommer, mens Malmö FF har den fordel, at det svenske marked er åbent i over en måned endnu. Serberen har ifølge Tipsbladets oplysninger allerede talt med den tidligere Malmö FF- og FK Cukaricki-spiller Veljko Birmančević om et skifte til svenskerne, og det har vækket hans interesse for klubben fra Skåne.
Nu vil Malmö FF ifølge Tipsbladets kilder rejse til Serbien for at overtale spilleren.
Dog virker det til, at FC København har flere penge end Malmö FF til sådan en handel.

Mihajlo Cvetkovic spiller i øjeblikket for FK Cukaricki i hjemlandet, hvor han har begejstret mange på det seneste med fem ligamål i de seneste 11 kampe, og som sæsonen er skredet frem, er han også blevet fast mand i startopstillingen trods sin unge alder.
Inden gennembruddet som seniorspiller lavede han i sæsonen 2022/2023 hele 33 mål i 25 kampe i Kadetska Liga, mens det i sæsonen efter blev til fem kasser i fem optrædener i Omladinska Liga, inden FK Cukaricki hev ham op på førsteholdet.
Længe har Mihajlo Cvetkovic derfor været i søgelyset hos meget større klubber, og på det seneste er han blevet sat i forbindelse med destinationer som Lazio, Anderlecht, Røde Stjerne, RB Salzburg, Werder Bremen og Eintracht Frankfurt blandt endnu flere klubber.
Men nu har FC København og Malmö FF altså meldt sig ind i kampen, og det skal blive spændende at se, om Superligaens tophold får held med at slå naboerne og konkurrenterne fra Sverige og vise den spændende angriber frem i Parken til sommer.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Eksperter raser: Hvad med Messi?
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
NYHEDER