FC Midtjyllands Jesper Juelsgård har i lang tid stået alleryderst på affyringsrampen, men er flere gange blevet overhalet – senest af Mads Albæk, der skiftede til franske Reims tidligere på sommeren. Nu er der imidlertid noget, der tyder på, at Juelsgård går planken helt ud.
Direktør Claus Steinlein har meldt ud, at det er på tide, at Juelsgård skal videre, da FCM i Jesper Lauridsen og Frederik Møller har to erstatninger, der er klar til at tage over på venstre back. Franske Bordeaux og andre udenlandske klubber interesserer sig for Juelsgård, og hans agent John Sivebæk tror på, at det sker.
– FC Midtjylland har været klar til at sælge i lang tid, og Jesper er klar til at tage skridtet. Vi arbejder med det, og der er gang i forskellige ting. Der er dialog med forskellige klubber, og det begrænser sig ikke til ét land. Jeg kan ikke sige, vi regner med det, men vi satser på, at det sker, siger Sivebæk til tipsbladet.dk.
Indtil videre er de interesserede klubber dog ikke kommet videre end FC Midtjylland. I første omgang skal de nemlig være enige med Superligaens førerhunde, og først derefter kan de gå i realitetsforhandlinger med Juelsgård-lejren.
– Det er op til de forskellige klubber at blive enige med FC Midtjylland om en pris, og jeg tror på, at de nok skal kunne finde ud af det. Så vidt jeg ved, er der ingen, der er blevet enige med dem endnu, så vi kan ikke gøre mere, før der ligger noget konkret på vores bord, siger agenten.
Jesper Juelsgård forlængede i marts sin kontrakt med FC Midtjylland frem til udgangen af 2014, men allerede dengang blev det meldt ud, at planen på sigt var at sælge ham til en udenlandsk klub. Den tid kan være kommet nu.
LIVE
LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
