Lazio med Isaksen sætter Juventus på plads

Igor Tudor fik debut som cheftræner for Lazio, der lørdag vandt 1-0 over Juventus efter et mål i tillægstiden.



I starten af februar var Juventus stadig inde i billedet i kampen om det italienske mesterskab, men siden er det gået stærkt ned ad bakke for holdet.

Lørdag tabte Juventus 0-1 ude til Lazio i Serie A på et mål i tillægstiden, og dermed er Torino-mandskabet uden en sejr i ligaen i fire kampe i træk.

Inter topper rækken med 76 point efter 29 kampe og styrer solidt mod mesterskabet. Det er 17 point mere end Juventus.

Milan er nærmeste konkurrent til Inter med sine 65 point efter lørdagens sejr på 2-1 ude over Fiorentina.

Og efterhånden skal Juventus kigge sig over skulderen fra en placering som nummer tre i ligaen med 59 point efter 30 kampe.

Lazio har med sejren 46 point på en syvendeplads.

Med sejren fik Igor Tudor, der i sin aktive karriere vandt to mesterskaber med Juventus, en perfekt debut som cheftræner for Lazio.

Tudor skulle dog vente i lang tid på kampens enlige mål, der først kom tre minutter inde i tillægstiden, da Adam Marusic steg til vejrs og headede bolden i nettet.

Der var lagt tre minutter til, så kampen blev fløjtet af lige bagefter til stor skuffelse for Juventus-spillerne og en efterhånden ret så presset træner Massimiliano Allegri.

Den danske kantspiller Gustav Isaksen kom ind efter 57 minutter for Lazio, og han havde flere gode aktioner.

I lørdagens sene kamp vandt Milan 2-1 i Firenze på mål af Ruben Loftus-Cheek og Rafael Leao efter pausen. Milan var uden den skadede Simon Kjær.

Tidligere lørdag vandt Atalanta 3-0 ude over Napoli, der ligesom Juventus befinder sig i en vanskelig periode.

Jesper Lindstrøm kom på banen for Napoli efter 67 minutter uden at kunne ændre på resultatet.

Atalanta er nummer seks med 50 point, mens Napoli har 45 point på ottendepladsen.

Midtbanespilleren Morten Frendrup spillede hele kampen for Genoa, der spillede 1-1 hjemme mod Frosinone.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: DBU-boss stopper

Tv-vært stopper på Viaplay

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kræver flere hold i Superligaen

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’