Juventus har haft en svær start på sæsonen og har haltet langt efter topholdene, men onsdag aften spillede mesteren fra de seneste ni sæsoner sig tilbage i kampen om titlen.
Det skete med en udesejr på 3-1 over AC Milan, der ikke havde tabt i Serie A siden 8. marts sidste år.
Juventus har på fjerdepladsen 30 point, hvilket ganske vist er syv færre end Milan på førstepladsen, men Juventus har spillet en kamp mindre.
Milan har et point ned til Inter, der onsdag tabte til Sampdoria, og fire til Roma på tredjepladsen.
Federico Chiesa blev kampens helt store spiller. Offensivspilleren, der er lejet i Fiorentina, scorede to af Juventus’ mål, og begge var endda flotte af slagsen.
Simon Kjær spillede de første 80 minutter i Milans midterforsvar, efter at han fik comeback i den forgangne runde.
Men Milan var stadig uden en række stamspillere, blandt andre Zlatan Ibrahimovic, der ventes tilbage senere i januar.
I en lang periode har Milan fortsat imponeret trods mange afbud, men mod Juventus gik den ikke længere.
Opgøret fik en stille åbning, men man spærrede øjnene op, da Federico Chiesa efter et kvarter tæmmede bolden med brystet og kanonerede den på Milans ene opstander.
Det blev et forvarsel. Bare to minutter senere fik Chiesa bolden i højre side. Han skar ind banen og afleverede til Paulo Dybala, der med hælen spillede bolden tilbage til Chiesa, som denne gang scorede sikkert.
Men Milan ville ikke stå tilbage, når det gjaldt smukke mål.
Juventus appellerede for et frispark, men fik det ikke, og i stedet slog Milan en perfekt kontra, hvor Rafael Leao fandt Davide Calabria, der fra kanten af feltet sendte bolden helt op i hjørnet til 1-1 efter 40 minutter.
Kampen var på vippen, men et kvarter efter pausen sendte Chiesa atter Juventus på vinderkurs. Denne gang fandt han plads nede ved stolpen med et velplaceret skud fra en position uden for feltet.
Juventus havde ganske god kontrol over kampen og var farligst, selv om Milan jagtede udligningen.
Milan-keeper Gianluigi Donnarumma diskede op med en stor parade for at forhindre 3-1 midtvejs i anden halvleg, men et kvarter før tid kunne han intet stille op, da svenske Dejan Kulusevski brød igennem og serverede for Weston McKennie, der nemt øgede føringen.
Derfra cruisede Juventus sejren hjem, og den i forvejen jævnbyrdige Serie A-top er kun blevet mere tæt med det første Milan-nederlag i ti måneder.
/ritzau/
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
Mareridt for FC Augsburg
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
EKSKLUSIVT
