Juventus gør ende på Kjær og Milans vilde stime

Juventus meldte sig ind i topstrid med sejr over AC Milan, der tabte for første gang i ligaen i ti måneder.



Juventus har haft en svær start på sæsonen og har haltet langt efter topholdene, men onsdag aften spillede mesteren fra de seneste ni sæsoner sig tilbage i kampen om titlen.

Det skete med en udesejr på 3-1 over AC Milan, der ikke havde tabt i Serie A siden 8. marts sidste år.

Juventus har på fjerdepladsen 30 point, hvilket ganske vist er syv færre end Milan på førstepladsen, men Juventus har spillet en kamp mindre.

Milan har et point ned til Inter, der onsdag tabte til Sampdoria, og fire til Roma på tredjepladsen.

Federico Chiesa blev kampens helt store spiller. Offensivspilleren, der er lejet i Fiorentina, scorede to af Juventus’ mål, og begge var endda flotte af slagsen.

Simon Kjær spillede de første 80 minutter i Milans midterforsvar, efter at han fik comeback i den forgangne runde.

Men Milan var stadig uden en række stamspillere, blandt andre Zlatan Ibrahimovic, der ventes tilbage senere i januar.

I en lang periode har Milan fortsat imponeret trods mange afbud, men mod Juventus gik den ikke længere.

Opgøret fik en stille åbning, men man spærrede øjnene op, da Federico Chiesa efter et kvarter tæmmede bolden med brystet og kanonerede den på Milans ene opstander.

Det blev et forvarsel. Bare to minutter senere fik Chiesa bolden i højre side. Han skar ind banen og afleverede til Paulo Dybala, der med hælen spillede bolden tilbage til Chiesa, som denne gang scorede sikkert.

Men Milan ville ikke stå tilbage, når det gjaldt smukke mål.

Juventus appellerede for et frispark, men fik det ikke, og i stedet slog Milan en perfekt kontra, hvor Rafael Leao fandt Davide Calabria, der fra kanten af feltet sendte bolden helt op i hjørnet til 1-1 efter 40 minutter.

Kampen var på vippen, men et kvarter efter pausen sendte Chiesa atter Juventus på vinderkurs. Denne gang fandt han plads nede ved stolpen med et velplaceret skud fra en position uden for feltet.

Juventus havde ganske god kontrol over kampen og var farligst, selv om Milan jagtede udligningen.

Milan-keeper Gianluigi Donnarumma diskede op med en stor parade for at forhindre 3-1 midtvejs i anden halvleg, men et kvarter før tid kunne han intet stille op, da svenske Dejan Kulusevski brød igennem og serverede for Weston McKennie, der nemt øgede føringen.

Derfra cruisede Juventus sejren hjem, og den i forvejen jævnbyrdige Serie A-top er kun blevet mere tæt med det første Milan-nederlag i ti måneder.

/ritzau/





“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”


Sønderjyske slår FCM i sent drama

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Andreas Christensen i chokskifte?

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Kongesæson – de køber Pep Biel

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Superliga-legende stråler som 41-årig

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

FC Midtjylland kan score gode penge

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

Sønderjyske – FC Midtjylland

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Slut: FC København vinder intenst derby

Pogba er lettet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

FC København – Brøndby IF

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Lillebror kan drille i Madrid-derby