Kæk træner: TV 2 ved ikke, hvad de går glip af

Lokalopgøret mellem Lyngby Boldklub og FC Nordsjælland vises ikke på TV.



LYNGBY (Tipsbladet): Man kommer til at zappe forgæves, hvis man søndag eftermiddag sætter sig i sofaen og gerne vil se opgøret mellem Lyngby Boldklub og FC Nordsjælland. I hvert fald hvis man har hang til det gode, gamle flow-tv.

I sidste spillerunde i Superligaen afvikles alle kampe traditionen tro på samme tid, og det betyder, at de to rettighedshavere, Viaplay og TV 2, må tage alternative kanaler i brug.

For TV 2 er det slet ikke lykkedes at finde en TV-kanal til Lyngby mod FC Nordsjælland. Den vises udelukkende på TV 2 Play og er dermed den eneste af rundens seks kampe, der ikke TV-transmitteres. En del af forklaringen er, at TV 2 også har rettighederne til cykelløbet Paris-Nice.

Det faktum tager Lyngby-træner, Morten Karlsen, med et skævt smil.

– TV 2 ved ikke, hvad de går glip af, når de vælger Vingegaard over os, siger Morten Karlsen med et smil til Tipsbladet og tilføjer hurtigt:

– Ej, det er fis. Det er, hvad det er. Kampen bliver spillet alligevel, uanset om den er i TV eller ej. Der kommer masser af mennesker, og de skal have en oplevelse herude.

Kort efter, at Tipsbladet talte med Morten Karlsen, meldte Jonas Vingegaard rent faktisk ud, at han har valgt at trække sig fra Paris-Nice med en skade. Det ændrer dog ikke noget i forhold til opgøret mellem Lyngby og FC Nordsjælland.

Et opgør, Lyngby-træneren ser enormt meget frem til.

– Jeg forventer lidt ala det, vi har mødt mod Brøndby og Silkeborg. Jeg forventer, at det bliver det samme, og så er der nogle ting, vi skal løse i deres opbygning og alt det der. Jeg fornemmer også, at omgivelserne her glæder sig til kampen, og spillerne glæder sig til kampen mod lokalrivalerne. Jeg tror, der bliver kog på, siger han.

Morten Karlsen håber desuden, at Adam Andersson kan være tilbage, efter at han missede sidste uges kamp mod Silkeborg IF. Derudover har midtbaneåbenbaringen Peter Langhoff været ude med sygdom et par dage i ugen, men er ved at være klar.

Alle opgør fløjtes i gang søndag klokken 17.00, og runden dækkes på følgende måde af Viaplay og TV 2:

Vejle Boldklub – AGF (vises på TV3 Sport)
Viborg FF – FC København (TV 2)
FC Midtjylland – Randers FC (TV 2 Sport)
Sønderjyske – AaB (TV3 Max)
Lyngby Boldklub – FC Nordsjælland (TV 2 Play)
Brøndby IF – Silkeborg IF (3+)





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Paraguay – Australien

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forbereder bud på 970 mio.

Chokskifte på vej?

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Tunesien – Holland

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Schweiz – Canada

FC Barcelona køber VM-angriber

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Ecuador – Tyskland

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede