Kæk træner: TV 2 ved ikke, hvad de går glip af

Lokalopgøret mellem Lyngby Boldklub og FC Nordsjælland vises ikke på TV.



LYNGBY (Tipsbladet): Man kommer til at zappe forgæves, hvis man søndag eftermiddag sætter sig i sofaen og gerne vil se opgøret mellem Lyngby Boldklub og FC Nordsjælland. I hvert fald hvis man har hang til det gode, gamle flow-tv.

I sidste spillerunde i Superligaen afvikles alle kampe traditionen tro på samme tid, og det betyder, at de to rettighedshavere, Viaplay og TV 2, må tage alternative kanaler i brug.

For TV 2 er det slet ikke lykkedes at finde en TV-kanal til Lyngby mod FC Nordsjælland. Den vises udelukkende på TV 2 Play og er dermed den eneste af rundens seks kampe, der ikke TV-transmitteres. En del af forklaringen er, at TV 2 også har rettighederne til cykelløbet Paris-Nice.

Det faktum tager Lyngby-træner, Morten Karlsen, med et skævt smil.

– TV 2 ved ikke, hvad de går glip af, når de vælger Vingegaard over os, siger Morten Karlsen med et smil til Tipsbladet og tilføjer hurtigt:

– Ej, det er fis. Det er, hvad det er. Kampen bliver spillet alligevel, uanset om den er i TV eller ej. Der kommer masser af mennesker, og de skal have en oplevelse herude.

Kort efter, at Tipsbladet talte med Morten Karlsen, meldte Jonas Vingegaard rent faktisk ud, at han har valgt at trække sig fra Paris-Nice med en skade. Det ændrer dog ikke noget i forhold til opgøret mellem Lyngby og FC Nordsjælland.

Et opgør, Lyngby-træneren ser enormt meget frem til.

– Jeg forventer lidt ala det, vi har mødt mod Brøndby og Silkeborg. Jeg forventer, at det bliver det samme, og så er der nogle ting, vi skal løse i deres opbygning og alt det der. Jeg fornemmer også, at omgivelserne her glæder sig til kampen, og spillerne glæder sig til kampen mod lokalrivalerne. Jeg tror, der bliver kog på, siger han.

Morten Karlsen håber desuden, at Adam Andersson kan være tilbage, efter at han missede sidste uges kamp mod Silkeborg IF. Derudover har midtbaneåbenbaringen Peter Langhoff været ude med sygdom et par dage i ugen, men er ved at være klar.

Alle opgør fløjtes i gang søndag klokken 17.00, og runden dækkes på følgende måde af Viaplay og TV 2:

Vejle Boldklub – AGF (vises på TV3 Sport)
Viborg FF – FC København (TV 2)
FC Midtjylland – Randers FC (TV 2 Sport)
Sønderjyske – AaB (TV3 Max)
Lyngby Boldklub – FC Nordsjælland (TV 2 Play)
Brøndby IF – Silkeborg IF (3+)







Optakt til Sønderjyske - AGF LIVE

LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Færdig i Real Madrid

FC Fredericia – FC København



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Randers FC – Vejle Boldklub

OB – Silkeborg IF

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Manchester United – Liverpool



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Superliga-komet overgår flere monstersalg