FC København fik lørdag tiltrængt succes i pokalturneringen efter en katastrofal form i Superligaen, hvor de forsvarende mestre skal spille i nedrykningsspillet efter at have misset top-6.
I pokalsemifinalens returopgør ude mod Viborg gjorde FCK arbejdet færdigt og vandt 2-1. Samme cifre lød første kamp på, så med en samlet 4-2-sejr er den anden pokalfinale i træk en realitet for FCK.
Sidste år vandt klubben pokaltitlen efter en finalesejr over Silkeborg.
Modstanderen i finalen på Kristi himmelfartsdag 14. maj bliver enten FC Midtjylland eller AGF, der søndag mødes i den anden semifinale. FCM vandt første opgør med 1-0.
Viborg var klart bedst i første halvleg, men et fælt målmandsdrop af Viborgs Lucas Lund satte FCK i gang. Det gjorde bjerget for svært at bestige for Viborg i jagten på en samlet sejr og en billet til pokalfinalen for første gang i 26 år.
FCK var uden den vanlige førstemålmand Dominik Kotarski, så Rúnar Alex Rúnarsson spillede i stedet sin bare anden kamp for FCK efter to år i klubben. Rúnarssons seneste gældende kamp var i august 2024.
Det blev dog målmanden i den modsatte ende, der skulle løbe med de fleste af overskrifterne.
Værterne fra domkirkebyen åbnede opgøret ganske godt, hvor særligt midtbanemanden Thomas Jørgensen med en FCK-fortid var en trussel.
Men et fælt målmandsdrop af Viborgs Lucas Lund spolerede den lovende start efter en halv time.
Lund tabte en ellers forkølet FCK-afslutning på jorden, og så stod FCK’s Youssoufa Moukoko klar til at prikke et af de lettere mål i netmaskerne.
Thomas Jørgensen fortsatte storspillet, og kort efter udmøntede det sig på måltavlen. Midtbaneprofilen tog sagen i egen hånd, og langt udefra bragede han udligningen i nettet med venstrefoden.
Anden halvleg var bare 50 sekunder gammel, da Moukoko igen dukkede Lucas Lund. Angriberen forsøgte sig fra kanten af feltet, men selv om afslutningen ikke var synderligt tæt på stolpen, kunne Lund ikke afværge en ny scoring.
Viborg pressede mere på i slutfasen mod et lavtstående FCK-mandskab, men københavnerne stod solidt og lod tiden rinde ud.
/ritzau/
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
OPTAKT
Randers FC – OB
Hjulmand og co. taber stort skridt
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
De har ingen planer om at sælge dansk juvel