Kæmpe interesse for Yuito Suzuki

Yuito Suzukis agent fortæller til Tipsbladet om japanerens flotte præstationer, der har kastet godt med interesse af sig.



Yuito Suzuki har taget Superligaen med storm.

Mange rynkede på næsen, da Brøndby hentede en ukendt angriber fra den næstbedste japanske række.

Men Yuito Suzuki har i den grad modbevist den skepsis, der var, da han landede i Danmark. Japaneren har været Brøndbys vigtigste spiller i Mesterskabsspillet, hvilket han med sine to sejrsgivende mål mod FC Midtjylland satte en tyk streg under.

Kendskabet til Yuito Suzuki er ikke kæmpestort, så Tipsbladet har derfor taget en snak med hans agent, Yusuke Akiyama, der også har spillere som Takumi Minamino og Ayase Ueda i folden.  

Yusuke Akiyama har godt kunne mærke Suzukis flotte præstationer, for telefonen er brandvarm.

– Inden han tog til Brøndby, var der allerede interesse fra andre klubber.

– Nu gør han det rigtig godt – især de seneste par måneder. Jeg har allerede fået nogle henvendelser, men vi må se, siger Yusuke Akiyama til Tipsbladet.

Det er dog ikke umiddelbart planen, at Suzuki allerede nu skal til at finde sig en ny klub.

– Hvis Brøndby bliver mester og skal spille Champions League, så ville det være en fantastisk oplevelse og erfaring for Yuito, så det er svært at sige, hvad der kommer til at ske.

– Han vil gerne spille på højst muligt niveau, men han er rigtig glad i Brøndby, så det er ikke noget, der fylder noget, fortæller agenten.

Artiklen fortsætter under billedet…

Foto: Alamy

Brøndby henvendte sig tidligt
Den 11. august 2023 kunne Brøndby fortælle, at man havde hentet Yuito Suzuki i Shimizu S-Pulse på en firårig aftale.

Men selvom handlen først blev officiel i august, så var det flere måneder tidligere, at Yusuke Akiyama hørte fra Brøndby for første gang.

– Jeg tror, jeg hørte fra Brøndby første gang i maj. De ringede til mig og fortalte om deres interesse i Yuito. Yuito vidste ikke så meget om Brøndby, men jeg fortalte ham om klubben og holdets potentiale. Vi havde nogle snakke om det, og så besluttede han sig hurtigt for, han gerne ville dertil, siger agenten, der godt kendte til Brøndby i forvejen.

– Jeg har mere end 15 års erfaring som agent, men det var første gang, jeg var med i en transfer til Danmark.

– Men jeg vidste, at Brøndby var en god klub, og det var vigtigt for os, da vi valgte Brøndby, at der var mulighed for europæisk fodbold i fremtiden. Ikke i denne sæson, men forhåbentlig sker det i næste gang.Det er den type erfaringer, der ville være meget vigtige for Yuito, fortæller han.

I Japan bliver der også fulgt godt med Yuito Suzukis præstationer, men dansk fodbold er desværre ikke en del af den japanske tv-pakke.

– Det er desværre ikke muligt at se dansk fodbold her i Japan, så det er svært for folk at se hans kampe, men der bliver fulgt med i nyhederne, hvor folk kan læse historier om ham.

– Folk ved godt, han klarer det godt i Brøndby, og han er en af profilerne på U22-landsholdet, så folk kender ham udemærket godt. Folk ved også godt, han lige har scoret to mål mod FC Midtjylland, siger Yuito Suzuki.

Nyder tilværelsen i Danmark
Selvom det har været noget af en kulturændring for Yuito Suzuki, så er tilværelsen i Danmark god.

– Yuito spillede i Strasbourg et halvt år, inden han kom til Brøndby. Han spillede kun tre kampe og scorede et mål, men det var nogle meget vigtige måneder for ham, for det var hans første gang i Europa.

– Det var selvfølgelig en udfordring med en helt ny kultur og sprog, men det var en god oplevelse for ham. Han ville selvfølgelig gerne have succes i Strasbourg, men det skete ikke.

– Jeg har kendt ham i lang tid, og han har fantastisk karakter. Han er en meget åben person. Det har været en stor faktor for, at han kan få succes i europæisk fodbold.

– Yuito har allerede fået mange venner i København. Han er allerede som en europæer, siger Yusuke Akiyama med et stort grin.

Det var Brøndbys John Møller, der fandt frem til Yuito Suzuki. Læs her, hvordan man fandt frem til den talentfulde japaner.





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Afslører dialog med Niels Frederiksen

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Barcelona klager til UEFA

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

AGF – FC Nordsjælland

– Går det galt, går det rigtig galt!

Hård kritik af FCM-profil

Nu er han tilbage for Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Robert trækker overskrifter i udlandet

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

– Det er en katastrofe for Brøndby

‘De har grinet deres røv i laser’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Liverpool – Fulham

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Nu er han pludselig syg

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme