Kæmpe Superliga-farce: Det er utroligt!

Frustrationen sidder stadig i FC Nordsjælland efter den aflyste kamp mod AaB. Det må simpelthen ikke kunne ske, mener cheftræner Jens Fønsskov Olsen.



FARUM (Tipsbladet): ‘Hvordan kan det ske?’

Et chok igennem fodbolddanmark i søndags.

Kampen mellem AaB og FC Nordsjælland skulle fløjtes i gang klokken 14, men en time før kampstart blev den aflyst grundet frost i banen.

Derfor måtte FC Nordsjælland rejse den lange tur hjem til Farum uden at komme i kamp.

Her fem dage efter sidder frustrationen stadig i Superliga-klubben.

– Jeg tror, at vi alle var enige om, at det må ikke kunne ske. Det er ikke godt nok i 2025, at det kan lade sig gøre. Det er ærgerligt, men jeg fornemmer også, at det er noget, som man kigger ind i med regler og paragraffer. Der er nogle, der ved mere om det end mig. Det er en ulykkelig situation for alle parter, og det har også betydning for os sportsligt.

– Jeg er med på, at det er vores job, og selvfølgelig kan vi holde til at spille de her fire kampe på 12 dage. Vores forberedelse i forhold til at imødekomme kampene bliver forringet i forhold til vores modstandere, som har mere tid til at forberede og restituere sig.

– Derudover er der længere rejsetid, da vi skal til Aalborg og Herning, som er vores længste ture. Men lad os nu se, om vi ikke kan håndtere det. Det tror jeg, at vi kan, fortæller cheftræner Jens Fønsskov Olsen, da han møder Tipsbladet i FC Nordsjællands lounge efter torsdagens træning.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy/FCN

‘Må være sket en menneskelig fejl’

Hele weekenden havde Erik Marxen glædet sig til opgøret, da han var at finde i startelleveren. Derfor var aflysningen ekstra bitter for den erfarne forsvarer.

– Jeg kan stemme i. Jeg synes også, at det er utroligt. Det er jo derfor, at vi har nogle regler om, at der skal være varme i banen på Superliga-stadions. Det er for at undgå de her situationer.

– Jeg kan ikke komme til en anden konklusion end, at der må være sket en menneskelig fejl et sted, og det er selvfølgelig sindssygt bittert. Life goes on, og vi må tage kampen op på søndag. Det var mest i weekenden, at det var rigtig frustrerende. Jeg tror, at de fleste i fodbold-Danmark er forundret, og det er jeg også, siger Marxen til Tipsbladet.

Selvom frustrationen stadig er der, så kan cheftræneren også mærke, at FC Nordsjælland-spillerne brænder for at komme i aktion.

– Jeg tror bare, at man kan mærke på spillerne, at vi gerne vil spille kamp snart, afslutter Jens Fønsskov Olsen.

FC Nordsjælland skal møde Sønderjyske søndag klokken 14 på Right to Dream Park.

Kampen mod AaB er sat til at blive spillet onsdag den 26. februar klokken 19:30.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

‘Det er ringe ad helvede til’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Fredericia er nærmest rykket ned

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby IF – AGF

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Ruben Amorim favorit til dette job

Randers FC – OB

Magiske Messi slår til igen

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Monstersalg: FC København-boss jubler

Iran kommer med krav før VM

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Hjulmand og co. taber stort skridt

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub