FARUM (Tipsbladet): ‘Hvordan kan det ske?’
Et chok igennem fodbolddanmark i søndags.
Kampen mellem AaB og FC Nordsjælland skulle fløjtes i gang klokken 14, men en time før kampstart blev den aflyst grundet frost i banen.
Derfor måtte FC Nordsjælland rejse den lange tur hjem til Farum uden at komme i kamp.
Her fem dage efter sidder frustrationen stadig i Superliga-klubben.
– Jeg tror, at vi alle var enige om, at det må ikke kunne ske. Det er ikke godt nok i 2025, at det kan lade sig gøre. Det er ærgerligt, men jeg fornemmer også, at det er noget, som man kigger ind i med regler og paragraffer. Der er nogle, der ved mere om det end mig. Det er en ulykkelig situation for alle parter, og det har også betydning for os sportsligt.
– Jeg er med på, at det er vores job, og selvfølgelig kan vi holde til at spille de her fire kampe på 12 dage. Vores forberedelse i forhold til at imødekomme kampene bliver forringet i forhold til vores modstandere, som har mere tid til at forberede og restituere sig.
– Derudover er der længere rejsetid, da vi skal til Aalborg og Herning, som er vores længste ture. Men lad os nu se, om vi ikke kan håndtere det. Det tror jeg, at vi kan, fortæller cheftræner Jens Fønsskov Olsen, da han møder Tipsbladet i FC Nordsjællands lounge efter torsdagens træning.
Artiklen fortsætter under billedet.

‘Må være sket en menneskelig fejl’
Hele weekenden havde Erik Marxen glædet sig til opgøret, da han var at finde i startelleveren. Derfor var aflysningen ekstra bitter for den erfarne forsvarer.
– Jeg kan stemme i. Jeg synes også, at det er utroligt. Det er jo derfor, at vi har nogle regler om, at der skal være varme i banen på Superliga-stadions. Det er for at undgå de her situationer.
– Jeg kan ikke komme til en anden konklusion end, at der må være sket en menneskelig fejl et sted, og det er selvfølgelig sindssygt bittert. Life goes on, og vi må tage kampen op på søndag. Det var mest i weekenden, at det var rigtig frustrerende. Jeg tror, at de fleste i fodbold-Danmark er forundret, og det er jeg også, siger Marxen til Tipsbladet.
Selvom frustrationen stadig er der, så kan cheftræneren også mærke, at FC Nordsjælland-spillerne brænder for at komme i aktion.
– Jeg tror bare, at man kan mærke på spillerne, at vi gerne vil spille kamp snart, afslutter Jens Fønsskov Olsen.
FC Nordsjælland skal møde Sønderjyske søndag klokken 14 på Right to Dream Park.
Kampen mod AaB er sat til at blive spillet onsdag den 26. februar klokken 19:30.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Messi-statue fjernes
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
Kasper Schmeichel stopper karrieren
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TIPSBLADET SPECIAL