Kæmpe talenter forlod Brøndby: Vi gjorde ikke nok

Flere af dansk fodbolds største navne har tørnet ud for Brøndby IF uden at få førsteholdskampe.



Andreas Christensen, Jannik Vestergaard og Pierre-Emile Højbjerg er tre af de største danske fodboldstjerner lige nu, og de har alle det tilfælles, at de spillede ungdomsfodbold i Brøndby IF.

De har – desværre for Brøndby – også det tilfælles, at de aldrig nåede at optræde for de blå-gules førstehold.

Trioen forlod Brøndby IF i en meget ung alder til fordel for udenlandske klubber, og så er der spillere som Jens Stryger Larsen og Daniel Wass, der godt nok begge nåede at få førsteholdskampe i Brøndby, men aldrig blev markante profiler.

Brøndby skulle have gjort en større indsats for at holde på spillere som Andreas Christensen, Pierre-Emile Højbjerg og Jannik Vestergaard, fastslår Kim Vilfort, der er tilknyttet Brøndby Masterclass.

– Jeg kan huske, at jeg var med til at udarbejde deres første kontrakter, og jeg talte med deres familier. Vi er meget glade for at se, at det går dem så godt, men dengang gjorde vi ikke nok for at holde på dem så længe, vi kunne, siger Vilfort til BBC Scotland og tilføjer:

– Nogle af dem havde stor interesse i at tage til udlandet, og kun Wass og Stryger spillede seniorkampe. Penge har stor magt, og det gør det svært at opbygge et hold. Selv hvis de spiller for førsteholdet, er de væk efter et år. 

– Det ville være bedre, hvis de spillede 50 eller 100 førsteholdskampe, før de blev solgt, men sådan er fodbold i dag. Hvis vi kunne få nogle af agenternes penge, ville det være dejligt, lyder det fra Kim Vilfort.

Andreas Christensen tog fra Brøndby IF til Chelsea i 2012, og han tørner stadig ud for London-klubben. Brøndby IF solgte Pierre-Emile Højbjerg til Bayern München samme år, mens Jannik Vestergaard i 2010 tog til Hoffenheim.

Trioen er tilsammen noteret for 135 landskampe for Danmark. 





Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’




LIVE

LIVE: Superliga-oprykker forlænger

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Massefyring i AC Milan

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Højlund slutter sæsonen med bravour

Fem bud på Brøndbys nye træner

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Storkamp af Patrick Dorgu

Sammenligner Brøndby med Manchester United



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Kommer med frækt bud på dansk mester

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Topboss sviner Barça til