Andreas Christensen, Jannik Vestergaard og Pierre-Emile Højbjerg er tre af de største danske fodboldstjerner lige nu, og de har alle det tilfælles, at de spillede ungdomsfodbold i Brøndby IF.
De har – desværre for Brøndby – også det tilfælles, at de aldrig nåede at optræde for de blå-gules førstehold.
Trioen forlod Brøndby IF i en meget ung alder til fordel for udenlandske klubber, og så er der spillere som Jens Stryger Larsen og Daniel Wass, der godt nok begge nåede at få førsteholdskampe i Brøndby, men aldrig blev markante profiler.
Brøndby skulle have gjort en større indsats for at holde på spillere som Andreas Christensen, Pierre-Emile Højbjerg og Jannik Vestergaard, fastslår Kim Vilfort, der er tilknyttet Brøndby Masterclass.
– Jeg kan huske, at jeg var med til at udarbejde deres første kontrakter, og jeg talte med deres familier. Vi er meget glade for at se, at det går dem så godt, men dengang gjorde vi ikke nok for at holde på dem så længe, vi kunne, siger Vilfort til BBC Scotland og tilføjer:
– Nogle af dem havde stor interesse i at tage til udlandet, og kun Wass og Stryger spillede seniorkampe. Penge har stor magt, og det gør det svært at opbygge et hold. Selv hvis de spiller for førsteholdet, er de væk efter et år.
– Det ville være bedre, hvis de spillede 50 eller 100 førsteholdskampe, før de blev solgt, men sådan er fodbold i dag. Hvis vi kunne få nogle af agenternes penge, ville det være dejligt, lyder det fra Kim Vilfort.
Andreas Christensen tog fra Brøndby IF til Chelsea i 2012, og han tørner stadig ud for London-klubben. Brøndby IF solgte Pierre-Emile Højbjerg til Bayern München samme år, mens Jannik Vestergaard i 2010 tog til Hoffenheim.
Trioen er tilsammen noteret for 135 landskampe for Danmark.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-salgsemner ude af truppen
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
FANKLUBBEN
Han er en Superliga-stjerne in spe
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
LIVE
Superliga-LIVE: Brøndby-spiller vraget igen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
NYHEDER
Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
OPTAKT
