Andreas Christensen, Jannik Vestergaard og Pierre-Emile Højbjerg er tre af de største danske fodboldstjerner lige nu, og de har alle det tilfælles, at de spillede ungdomsfodbold i Brøndby IF.
De har – desværre for Brøndby – også det tilfælles, at de aldrig nåede at optræde for de blå-gules førstehold.
Trioen forlod Brøndby IF i en meget ung alder til fordel for udenlandske klubber, og så er der spillere som Jens Stryger Larsen og Daniel Wass, der godt nok begge nåede at få førsteholdskampe i Brøndby, men aldrig blev markante profiler.
Brøndby skulle have gjort en større indsats for at holde på spillere som Andreas Christensen, Pierre-Emile Højbjerg og Jannik Vestergaard, fastslår Kim Vilfort, der er tilknyttet Brøndby Masterclass.
– Jeg kan huske, at jeg var med til at udarbejde deres første kontrakter, og jeg talte med deres familier. Vi er meget glade for at se, at det går dem så godt, men dengang gjorde vi ikke nok for at holde på dem så længe, vi kunne, siger Vilfort til BBC Scotland og tilføjer:
– Nogle af dem havde stor interesse i at tage til udlandet, og kun Wass og Stryger spillede seniorkampe. Penge har stor magt, og det gør det svært at opbygge et hold. Selv hvis de spiller for førsteholdet, er de væk efter et år.
– Det ville være bedre, hvis de spillede 50 eller 100 førsteholdskampe, før de blev solgt, men sådan er fodbold i dag. Hvis vi kunne få nogle af agenternes penge, ville det være dejligt, lyder det fra Kim Vilfort.
Andreas Christensen tog fra Brøndby IF til Chelsea i 2012, og han tørner stadig ud for London-klubben. Brøndby IF solgte Pierre-Emile Højbjerg til Bayern München samme år, mens Jannik Vestergaard i 2010 tog til Hoffenheim.
Trioen er tilsammen noteret for 135 landskampe for Danmark.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
LIVE
VM-LIVE: Fyring lurer – Jürgen Klopp meldes klar
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
TRANSFER
