Kæmpe talenter forlod Brøndby: Vi gjorde ikke nok

Flere af dansk fodbolds største navne har tørnet ud for Brøndby IF uden at få førsteholdskampe.



Andreas Christensen, Jannik Vestergaard og Pierre-Emile Højbjerg er tre af de største danske fodboldstjerner lige nu, og de har alle det tilfælles, at de spillede ungdomsfodbold i Brøndby IF.

De har – desværre for Brøndby – også det tilfælles, at de aldrig nåede at optræde for de blå-gules førstehold.

Trioen forlod Brøndby IF i en meget ung alder til fordel for udenlandske klubber, og så er der spillere som Jens Stryger Larsen og Daniel Wass, der godt nok begge nåede at få førsteholdskampe i Brøndby, men aldrig blev markante profiler.

Brøndby skulle have gjort en større indsats for at holde på spillere som Andreas Christensen, Pierre-Emile Højbjerg og Jannik Vestergaard, fastslår Kim Vilfort, der er tilknyttet Brøndby Masterclass.

– Jeg kan huske, at jeg var med til at udarbejde deres første kontrakter, og jeg talte med deres familier. Vi er meget glade for at se, at det går dem så godt, men dengang gjorde vi ikke nok for at holde på dem så længe, vi kunne, siger Vilfort til BBC Scotland og tilføjer:

– Nogle af dem havde stor interesse i at tage til udlandet, og kun Wass og Stryger spillede seniorkampe. Penge har stor magt, og det gør det svært at opbygge et hold. Selv hvis de spiller for førsteholdet, er de væk efter et år. 

– Det ville være bedre, hvis de spillede 50 eller 100 førsteholdskampe, før de blev solgt, men sådan er fodbold i dag. Hvis vi kunne få nogle af agenternes penge, ville det være dejligt, lyder det fra Kim Vilfort.

Andreas Christensen tog fra Brøndby IF til Chelsea i 2012, og han tørner stadig ud for London-klubben. Brøndby IF solgte Pierre-Emile Højbjerg til Bayern München samme år, mens Jannik Vestergaard i 2010 tog til Hoffenheim.

Trioen er tilsammen noteret for 135 landskampe for Danmark. 





Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann




LIVE

TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

Ordet “bestikkelse” blev brugt

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Lyngby BK – AGF

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Brøndby-boss teaser for transfer

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF i Europa: De venter i næste runde

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Tottenham-flop i stor transfer

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Nærmer sig vild FCK-præstation



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Her er FC Københavns vej i Europa

Er de også færdige i OB?