Kæmpe triumf – men han har ingen fremtid i Brøndby

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-braget mellem Brøndby IF og FC Midtjylland.



Tipsbladet på Brøndby Stadion

Brøndby IF – FC Midtjylland 1-0 (1-0)

1-0 Ohi Omoijuanfo (45.)

Kampens bedste:

Brøndby IF:
Det er svært at få en Brøndby-tilhænger til at glemme Mads Hermansen, men Patrick Pentz gør, hvad han kan. 2024 kunne ikke være startet bedre for den østrigske keeper, der leverede en pragtpræstation mod FC Midtjylland med flere store redninger. Uden ham var det nok gået galt for Brøndby, og måske bør de blå-gule bare betale, hvad Pentz koster, så han også er på Vestegnen i næste sæson.

Og så er der Yuito Suzuki! For mange et lidt mærkeligt indkøb, da han blev præsenteret, men japaneren har taget fusen på de fleste har bestemt en rolle at spille i Brøndby. Det satte han to streger under denne søndag, hvor et mål var det eneste, man savnede fra den lynhurtige offensivspiller.

FC Midtjylland:
Sløj, sløj præstation af FC Midtjylland over det meste af banen – så skidt må man ikke levere med en mand i overtal i mere end en time! Gæsternes evne til at skabe kampen befandt sig på et meget lille sted, og det kan Thomas Thomasberg kun være stærkt utilfreds med. Et midtjysk lyspunkt var Jonas Lössl, der stod en fin kamp og blandt andet punkterede en helt fri Suzuki i første halvleg.

Kampens værste:
Er tiden inde til at udskrive en enkeltbillet ud af Vestegnen til Henrik Heggheim? Ja, det er den nok – og transfervinduet er som bekendt stadig åbent i Norge. Den 22-årige midtstopper har fået flere chancer i Brøndby-trøjen, men tålmodigheden må være ved at være opbrugt efter et tåbeligt rødt kort i første halvleg i søndagens topbrag.

Henrik Heggheim ligner ikke en spiller med niveau til Brøndby, og midtstopperen, der blev hentet på det, som Carsten V. Jensen muntert kaldte Brøndbys "fjernlager" i Viking FK, må fra nu af være at betragte som en del af Brøndbys overskudslager. 

Kampens detalje: 
Det var næsten blevet forår i Brøndby, inden Cho Gue-sung fik taget sig sammen til at eksekvere straffesparket i første halvleg, men sydkoreaneren fik ikke lullet Patrick Pentz i søvn med sit enormt sløve tilløb – tværtimod. Brøndby-keeperen diskede op med en klasseredning på spillets største chance og fik den asiatiske superstar til at se en smule dum ud. Dén aktion var altafgørende for hjemmeholdet. Med en scoring kunne FC Midtjylland have pakket sig resten af kampen mod et Brøndby-hold i undertal.





Jens Stage med overraskende transfer-melding


VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Kæmpeklub jagter Højbjerg

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik

Superliga-løgn

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

Ekspert: Her er Riemers udfordring

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Målfattigt i Manchester

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’

Nordkorea kan bruge det til propaganda

Dementerer dansk transfer-historie

Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage

VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter

Nu afviser dansker voldsomme rygter

Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte

Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det

Dansker kan vinde stor pris

Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’

Mor troede han løj efter opkald