Tipsbladet på Brøndby Stadion
Brøndby IF – FC Midtjylland 1-0 (1-0)
1-0 Ohi Omoijuanfo (45.)
Kampens bedste:
Brøndby IF:
Det er svært at få en Brøndby-tilhænger til at glemme Mads Hermansen, men Patrick Pentz gør, hvad han kan. 2024 kunne ikke være startet bedre for den østrigske keeper, der leverede en pragtpræstation mod FC Midtjylland med flere store redninger. Uden ham var det nok gået galt for Brøndby, og måske bør de blå-gule bare betale, hvad Pentz koster, så han også er på Vestegnen i næste sæson.
Og så er der Yuito Suzuki! For mange et lidt mærkeligt indkøb, da han blev præsenteret, men japaneren har taget fusen på de fleste har bestemt en rolle at spille i Brøndby. Det satte han to streger under denne søndag, hvor et mål var det eneste, man savnede fra den lynhurtige offensivspiller.
FC Midtjylland:
Sløj, sløj præstation af FC Midtjylland over det meste af banen – så skidt må man ikke levere med en mand i overtal i mere end en time! Gæsternes evne til at skabe kampen befandt sig på et meget lille sted, og det kan Thomas Thomasberg kun være stærkt utilfreds med. Et midtjysk lyspunkt var Jonas Lössl, der stod en fin kamp og blandt andet punkterede en helt fri Suzuki i første halvleg.
Kampens værste:
Er tiden inde til at udskrive en enkeltbillet ud af Vestegnen til Henrik Heggheim? Ja, det er den nok – og transfervinduet er som bekendt stadig åbent i Norge. Den 22-årige midtstopper har fået flere chancer i Brøndby-trøjen, men tålmodigheden må være ved at være opbrugt efter et tåbeligt rødt kort i første halvleg i søndagens topbrag.
Henrik Heggheim ligner ikke en spiller med niveau til Brøndby, og midtstopperen, der blev hentet på det, som Carsten V. Jensen muntert kaldte Brøndbys "fjernlager" i Viking FK, må fra nu af være at betragte som en del af Brøndbys overskudslager.
Kampens detalje:
Det var næsten blevet forår i Brøndby, inden Cho Gue-sung fik taget sig sammen til at eksekvere straffesparket i første halvleg, men sydkoreaneren fik ikke lullet Patrick Pentz i søvn med sit enormt sløve tilløb – tværtimod. Brøndby-keeperen diskede op med en klasseredning på spillets største chance og fik den asiatiske superstar til at se en smule dum ud. Dén aktion var altafgørende for hjemmeholdet. Med en scoring kunne FC Midtjylland have pakket sig resten af kampen mod et Brøndby-hold i undertal.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
TRANSFER