SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Tyrkiske topklubber har ved adskillige lejligheder kastet deres kærlighed på profiler fra Superligaen og ikke mindst FC Midtjylland, og det gjorde de også hen under den tyrkiske transferdeadline tirsdag 11. februar.
Som Tipsbladet kunne fortælle, var der bud efter både Franculino og efter Ousmane Diao – førstnævnte fra Besiktas, sidstnævnte fra Galatasaray.
‘Gala’ har en af verdens største fanbaser overhovedet, og klubben kunne givetvis have fået noget godt ud af den unge FC Midtjylland-stopper.
Men FC Midtjylland havde ikke til sinds at sælge Diao midtvejs i en sæson og mere end en uge efter, transfervinduet i Danmark lukkede, og FCM dermed ikke kunne hente en erstatning.
At FC Midtjylland skulle være interesseret i sådan en manøvre nu virker i det hele taget usandsynligt, med mindre der kom vanvidsbeløb på bordet med en tilhørende bankgaranti for alle pengene, og Ousmane Diao har da heller ikke været i en position, hvor han skulle vælge, om han vills skifte til Tyrkiet eller ej.
– Jeg har det godt med det [interessen], men jeg har kun hørt det samme, som I har. Jeg har ikke vidst noget som helst om det her. Jeg fokuserer bare på kampen, vores træninger og på at være god hver eneste kamp og træning. Så ser vi sidenhen, hvad fremtiden bringer, siger Ousmane Diao, da Tipsbladet til en presseseance på Real Sociedads hjemmebane onsdag spurgte ind til interessen fra Galatasaray.
Så det nåede ikke dertil, hvor du talte med din agent om muligheden?
– Nej, jeg talte ikke med min agent om det. Jeg fokuserer på kampene, siger Diao.

Forsvarsspilleren skiftede til FC Midtjylland sidste sommer fra FCM’s smarbejdsklub Mafra i Portugal, efter der havde været interesse fra Sporting og andre topklubber.
Konkrete tilbud kom der dog aldrig, og selv om der er stor forskel i indbyggertal og ting at lave for et ungt menneske, der boede tæt på Lissabon i Portugal, og nu arbejder i Ikast og Herning, er Ousmane Diao godt tilfreds med livet og fodboldtilværelsen i Danmark.
– Jeg har det rigtig godt her. Jeg er glad for at være her. Og vi hjælper hinanden, så det har været nemt at falde til, siger Ousmane Diao.
– Det er rigtigt, at det er stille, og at der ikke er så mange mennesker. Men det hjælper os bare til at koncentrere os, når der ikke er så mange omkring os. Det er sværere at være fokuseret i en storby med mange mennesker omkring dig. Når man er ung, er det et godt sted at arbejde hårdt, udvikle sig og fokusere på fodbold, siger Ousmane Diao, der glæder sig til torsdagens store opgave.
– Det bliver svært, men vi bliver godt forberedt af vores træner. Vi ved, hvordan kampen bliver, og så skal vi bare udføre vores job.
FC Midtjylland kunne meget vel slippe flere spillere til sommer, efter Emiliano Martínez som den første store, yngre profil siden Gustav Isaksen i august 2023 blev solgt i januar i år.
LIVE
LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Napoli-chok på vej
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Snart sker det
NYHEDER