SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Tyrkiske topklubber har ved adskillige lejligheder kastet deres kærlighed på profiler fra Superligaen og ikke mindst FC Midtjylland, og det gjorde de også hen under den tyrkiske transferdeadline tirsdag 11. februar.
Som Tipsbladet kunne fortælle, var der bud efter både Franculino og efter Ousmane Diao – førstnævnte fra Besiktas, sidstnævnte fra Galatasaray.
‘Gala’ har en af verdens største fanbaser overhovedet, og klubben kunne givetvis have fået noget godt ud af den unge FC Midtjylland-stopper.
Men FC Midtjylland havde ikke til sinds at sælge Diao midtvejs i en sæson og mere end en uge efter, transfervinduet i Danmark lukkede, og FCM dermed ikke kunne hente en erstatning.
At FC Midtjylland skulle være interesseret i sådan en manøvre nu virker i det hele taget usandsynligt, med mindre der kom vanvidsbeløb på bordet med en tilhørende bankgaranti for alle pengene, og Ousmane Diao har da heller ikke været i en position, hvor han skulle vælge, om han vills skifte til Tyrkiet eller ej.
– Jeg har det godt med det [interessen], men jeg har kun hørt det samme, som I har. Jeg har ikke vidst noget som helst om det her. Jeg fokuserer bare på kampen, vores træninger og på at være god hver eneste kamp og træning. Så ser vi sidenhen, hvad fremtiden bringer, siger Ousmane Diao, da Tipsbladet til en presseseance på Real Sociedads hjemmebane onsdag spurgte ind til interessen fra Galatasaray.
Så det nåede ikke dertil, hvor du talte med din agent om muligheden?
– Nej, jeg talte ikke med min agent om det. Jeg fokuserer på kampene, siger Diao.

Forsvarsspilleren skiftede til FC Midtjylland sidste sommer fra FCM’s smarbejdsklub Mafra i Portugal, efter der havde været interesse fra Sporting og andre topklubber.
Konkrete tilbud kom der dog aldrig, og selv om der er stor forskel i indbyggertal og ting at lave for et ungt menneske, der boede tæt på Lissabon i Portugal, og nu arbejder i Ikast og Herning, er Ousmane Diao godt tilfreds med livet og fodboldtilværelsen i Danmark.
– Jeg har det rigtig godt her. Jeg er glad for at være her. Og vi hjælper hinanden, så det har været nemt at falde til, siger Ousmane Diao.
– Det er rigtigt, at det er stille, og at der ikke er så mange mennesker. Men det hjælper os bare til at koncentrere os, når der ikke er så mange omkring os. Det er sværere at være fokuseret i en storby med mange mennesker omkring dig. Når man er ung, er det et godt sted at arbejde hårdt, udvikle sig og fokusere på fodbold, siger Ousmane Diao, der glæder sig til torsdagens store opgave.
– Det bliver svært, men vi bliver godt forberedt af vores træner. Vi ved, hvordan kampen bliver, og så skal vi bare udføre vores job.
FC Midtjylland kunne meget vel slippe flere spillere til sommer, efter Emiliano Martínez som den første store, yngre profil siden Gustav Isaksen i august 2023 blev solgt i januar i år.
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
Arsenal tager førstepladsen tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED