SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Tyrkiske topklubber har ved adskillige lejligheder kastet deres kærlighed på profiler fra Superligaen og ikke mindst FC Midtjylland, og det gjorde de også hen under den tyrkiske transferdeadline tirsdag 11. februar.
Som Tipsbladet kunne fortælle, var der bud efter både Franculino og efter Ousmane Diao – førstnævnte fra Besiktas, sidstnævnte fra Galatasaray.
‘Gala’ har en af verdens største fanbaser overhovedet, og klubben kunne givetvis have fået noget godt ud af den unge FC Midtjylland-stopper.
Men FC Midtjylland havde ikke til sinds at sælge Diao midtvejs i en sæson og mere end en uge efter, transfervinduet i Danmark lukkede, og FCM dermed ikke kunne hente en erstatning.
At FC Midtjylland skulle være interesseret i sådan en manøvre nu virker i det hele taget usandsynligt, med mindre der kom vanvidsbeløb på bordet med en tilhørende bankgaranti for alle pengene, og Ousmane Diao har da heller ikke været i en position, hvor han skulle vælge, om han vills skifte til Tyrkiet eller ej.
– Jeg har det godt med det [interessen], men jeg har kun hørt det samme, som I har. Jeg har ikke vidst noget som helst om det her. Jeg fokuserer bare på kampen, vores træninger og på at være god hver eneste kamp og træning. Så ser vi sidenhen, hvad fremtiden bringer, siger Ousmane Diao, da Tipsbladet til en presseseance på Real Sociedads hjemmebane onsdag spurgte ind til interessen fra Galatasaray.
Så det nåede ikke dertil, hvor du talte med din agent om muligheden?
– Nej, jeg talte ikke med min agent om det. Jeg fokuserer på kampene, siger Diao.

Forsvarsspilleren skiftede til FC Midtjylland sidste sommer fra FCM’s smarbejdsklub Mafra i Portugal, efter der havde været interesse fra Sporting og andre topklubber.
Konkrete tilbud kom der dog aldrig, og selv om der er stor forskel i indbyggertal og ting at lave for et ungt menneske, der boede tæt på Lissabon i Portugal, og nu arbejder i Ikast og Herning, er Ousmane Diao godt tilfreds med livet og fodboldtilværelsen i Danmark.
– Jeg har det rigtig godt her. Jeg er glad for at være her. Og vi hjælper hinanden, så det har været nemt at falde til, siger Ousmane Diao.
– Det er rigtigt, at det er stille, og at der ikke er så mange mennesker. Men det hjælper os bare til at koncentrere os, når der ikke er så mange omkring os. Det er sværere at være fokuseret i en storby med mange mennesker omkring dig. Når man er ung, er det et godt sted at arbejde hårdt, udvikle sig og fokusere på fodbold, siger Ousmane Diao, der glæder sig til torsdagens store opgave.
– Det bliver svært, men vi bliver godt forberedt af vores træner. Vi ved, hvordan kampen bliver, og så skal vi bare udføre vores job.
FC Midtjylland kunne meget vel slippe flere spillere til sommer, efter Emiliano Martínez som den første store, yngre profil siden Gustav Isaksen i august 2023 blev solgt i januar i år.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
Brasilianske stjerner splitter Skotland ad
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Mexico sender Tjekkiet ud af VM
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT