Kæmpeklub bød på FCM-profil: Her er hans reaktion

Galatasaray havde et tilbud ude på Ousmane Diao, der nu spiller nøglekamp med FC Midtjylland ude mod Real Sociedad.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Tyrkiske topklubber har ved adskillige lejligheder kastet deres kærlighed på profiler fra Superligaen og ikke mindst FC Midtjylland, og det gjorde de også hen under den tyrkiske transferdeadline tirsdag 11. februar.

Som Tipsbladet kunne fortælle, var der bud efter både Franculino og efter Ousmane Diao – førstnævnte fra Besiktas, sidstnævnte fra Galatasaray.

‘Gala’ har en af verdens største fanbaser overhovedet, og klubben kunne givetvis have fået noget godt ud af den unge FC Midtjylland-stopper.

Men FC Midtjylland havde ikke til sinds at sælge Diao midtvejs i en sæson og mere end en uge efter, transfervinduet i Danmark lukkede, og FCM dermed ikke kunne hente en erstatning.

At FC Midtjylland skulle være interesseret i sådan en manøvre nu virker i det hele taget usandsynligt, med mindre der kom vanvidsbeløb på bordet med en tilhørende bankgaranti for alle pengene, og Ousmane Diao har da heller ikke været i en position, hvor han skulle vælge, om han vills skifte til Tyrkiet eller ej.

– Jeg har det godt med det [interessen], men jeg har kun hørt det samme, som I har. Jeg har ikke vidst noget som helst om det her. Jeg fokuserer bare på kampen, vores træninger og på at være god hver eneste kamp og træning. Så ser vi sidenhen, hvad fremtiden bringer, siger Ousmane Diao, da Tipsbladet til en presseseance på Real Sociedads hjemmebane onsdag spurgte ind til interessen fra Galatasaray.

Så det nåede ikke dertil, hvor du talte med din agent om muligheden?

– Nej, jeg talte ikke med min agent om det. Jeg fokuserer på kampene, siger Diao.

Forsvarsspilleren skiftede til FC Midtjylland sidste sommer fra FCM’s smarbejdsklub Mafra i Portugal, efter der havde været interesse fra Sporting og andre topklubber.

Konkrete tilbud kom der dog aldrig, og selv om der er stor forskel i indbyggertal og ting at lave for et ungt menneske, der boede tæt på Lissabon i Portugal, og nu arbejder i Ikast og Herning, er Ousmane Diao godt tilfreds med livet og fodboldtilværelsen i Danmark.

– Jeg har det rigtig godt her. Jeg er glad for at være her. Og vi hjælper hinanden, så det har været nemt at falde til, siger Ousmane Diao.

– Det er rigtigt, at det er stille, og at der ikke er så mange mennesker. Men det hjælper os bare til at koncentrere os, når der ikke er så mange omkring os. Det er sværere at være fokuseret i en storby med mange mennesker omkring dig. Når man er ung, er det et godt sted at arbejde hårdt, udvikle sig og fokusere på fodbold, siger Ousmane Diao, der glæder sig til torsdagens store opgave.

– Det bliver svært, men vi bliver godt forberedt af vores træner. Vi ved, hvordan kampen bliver, og så skal vi bare udføre vores job.

FC Midtjylland kunne meget vel slippe flere spillere til sommer, efter Emiliano Martínez som den første store, yngre profil siden Gustav Isaksen i august 2023 blev solgt i januar i år.

Læs mere om det her.



På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Bekræfter FC København-historie

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Meldes på vej mod nyt skifte

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Afviser millionbud fra Brøndby

Dansk målsluger færdig

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’