Kæmpeklub bød på FCM-profil: Her er hans reaktion

Galatasaray havde et tilbud ude på Ousmane Diao, der nu spiller nøglekamp med FC Midtjylland ude mod Real Sociedad.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Tyrkiske topklubber har ved adskillige lejligheder kastet deres kærlighed på profiler fra Superligaen og ikke mindst FC Midtjylland, og det gjorde de også hen under den tyrkiske transferdeadline tirsdag 11. februar.

Som Tipsbladet kunne fortælle, var der bud efter både Franculino og efter Ousmane Diao – førstnævnte fra Besiktas, sidstnævnte fra Galatasaray.

‘Gala’ har en af verdens største fanbaser overhovedet, og klubben kunne givetvis have fået noget godt ud af den unge FC Midtjylland-stopper.

Men FC Midtjylland havde ikke til sinds at sælge Diao midtvejs i en sæson og mere end en uge efter, transfervinduet i Danmark lukkede, og FCM dermed ikke kunne hente en erstatning.

At FC Midtjylland skulle være interesseret i sådan en manøvre nu virker i det hele taget usandsynligt, med mindre der kom vanvidsbeløb på bordet med en tilhørende bankgaranti for alle pengene, og Ousmane Diao har da heller ikke været i en position, hvor han skulle vælge, om han vills skifte til Tyrkiet eller ej.

– Jeg har det godt med det [interessen], men jeg har kun hørt det samme, som I har. Jeg har ikke vidst noget som helst om det her. Jeg fokuserer bare på kampen, vores træninger og på at være god hver eneste kamp og træning. Så ser vi sidenhen, hvad fremtiden bringer, siger Ousmane Diao, da Tipsbladet til en presseseance på Real Sociedads hjemmebane onsdag spurgte ind til interessen fra Galatasaray.

Så det nåede ikke dertil, hvor du talte med din agent om muligheden?

– Nej, jeg talte ikke med min agent om det. Jeg fokuserer på kampene, siger Diao.

Forsvarsspilleren skiftede til FC Midtjylland sidste sommer fra FCM’s smarbejdsklub Mafra i Portugal, efter der havde været interesse fra Sporting og andre topklubber.

Konkrete tilbud kom der dog aldrig, og selv om der er stor forskel i indbyggertal og ting at lave for et ungt menneske, der boede tæt på Lissabon i Portugal, og nu arbejder i Ikast og Herning, er Ousmane Diao godt tilfreds med livet og fodboldtilværelsen i Danmark.

– Jeg har det rigtig godt her. Jeg er glad for at være her. Og vi hjælper hinanden, så det har været nemt at falde til, siger Ousmane Diao.

– Det er rigtigt, at det er stille, og at der ikke er så mange mennesker. Men det hjælper os bare til at koncentrere os, når der ikke er så mange omkring os. Det er sværere at være fokuseret i en storby med mange mennesker omkring dig. Når man er ung, er det et godt sted at arbejde hårdt, udvikle sig og fokusere på fodbold, siger Ousmane Diao, der glæder sig til torsdagens store opgave.

– Det bliver svært, men vi bliver godt forberedt af vores træner. Vi ved, hvordan kampen bliver, og så skal vi bare udføre vores job.

FC Midtjylland kunne meget vel slippe flere spillere til sommer, efter Emiliano Martínez som den første store, yngre profil siden Gustav Isaksen i august 2023 blev solgt i januar i år.

Læs mere om det her.





På vej til Superligaen? Har vild målnæse

FCK-boss kan snart præsentere noget

Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Peter Schmeichel taget på sengen

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Går langt ned i løn

Bach Bak i svime over Uhre

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Dansk bomber med vildt mål i England

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mohamed Daramy vender tilbage

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Mareridt for FC Augsburg

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’