Hvad er der i kassen til indkøb og lønninger til den nye sæson?
Her i første halvdel af juni ved klubbernes direktører og bestyrelser det dårligt nok selv før spillersalg, og hvis der er et sted, hvor meget kan forandre sig, er det i Vejle Boldklub.
Vejle overlevede i Superligaen, men det er lige før, det er det mindste nu, hvor Oliver Provstgaard og German Onugkha tiltrækker sig stor opmærksomhed, og flere af deres holdkammerater i det stille også har gjort sig positivt bemærket.
Og så er der spørgsmålet, der på næsten magisk vis smeltede væk i foråret: Hvem skal eje og drive klubben på sigt?
Vejle Boldklub
Anslået spillerbudget i 2024/25: 28
Anslået spillerbudget i 2023/24: 25
Seneste årsregnskab (2023)
Personaleudgifter: 45,5
Afskrivninger transfers: 3,3
Årsresultat: -15,7
Økonomisk styrke: Vejle er blandt Superligaens mindst stærke klubber finansielt
Investeringslyst: Mådeholden
Udsigt denne sommer: Vejle kan meget vel sige farvel til de tre største profiler, og så skal der trylles på transfermarkedet. Og hvem skal eje klubben?
Alle tal er angivet i millioner kroner.
Analyse
Vi glemmer jo nærmest, hvor vildt forløbet var i vinter, da Cagdas Senyürek truede med at splitte klubben ad, hvis han fik held til at købe den.
Det gjorde han ikke, og Vejle formåede med en flot slutspurt at overleve og få sat især German Onugkha (Superliga-topscorer) og målmanden Nathan Trott i scene, mens opkøberne havde blikket stift rettet mod Oliver Provstgaard i forsvaret.
Så nu har Vejle en ny sæson i Superligaen og dermed muligheden for at komme videre, men også stadig en masse store spørgsmål.
For hvordan erstatter man så gode spillere, når man nok har ligaens mindste efter på nær oprykkeren Sønderjyske, og hvad sker der med ejerskabet?
For Senyürek nær-indtog viste jo helt tydeligt, at Vejle er til salg, og det skulle være meget mærkeligt, hvis der ikke snart er bud efter klubben, når nu naboen AC Horsens en række længere nede sidste år fik ejer, der i hvert fald finansielt lader til at være særdeles villig til at bruge penge.
Det spørgsmål er vildt vigtigt og nok det største i Vejle nu.
Her og nu er man nødt til at bruge lidt penge på at få kvalificerede erstatninger for sommerens afgange, for Superligaen bliver ikke mere nådig i den kommende sæson, og så kunne det ligne et spørgsmål om tid, før der kommer nye ejere til. Om det så er uger eller år ved kun meget få, om nogen overhovedet, endnu.
Men på baggrund af behovet, den voldsomme konkurrence og de par store salg, der muligvis kommer, vurderer vi, at Vejle skruer en smule op for budgettet, fordi de kan i tilfælde af et stort salg af den egenudviklede profil Provstgaard.
Selv uden nye ejere tegner det til en særdeles vild transfer-sommer i Vejle med handler i en størrelsesorden, der aldrig før er set i byen. Der bliver uanset hvad rigeligt at se til med to så interessante spillere i stald som Provstgaard og Onugkha.
TOPNYHED
Har talt ud med Daniel Wass
TIPSBLADETS DOM
Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham
MEDIE
Randers FC henter spiller i udenlandsk topklub
NYHEDER
Pludselig nævnte Zorniger Moukoko
INTERVIEW
Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!
TOPNYHED
Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’
TRANSFER
Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’
INTERVIEW
Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin
AVIS
Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 13. runde
TOPNYHED
– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris
NYHEDER
– Ingen har pengene til at friste mig
– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk
NYHEDER
Hent denne Superliga-profil, AGF!
MEDIE
Klubskifte kan ske – møde i denne uge
TOPNYHED
‘Nærmest et karaktermord’
INTERVIEW
Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt
TOPNYHED
‘Jeg elsker dem, men jeg vil ikke acceptere det!’
TRANSFER
Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’
TRANSFER
Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?
MEDIE
AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne
TOPNYHED
Stor krise: ‘Det er ridser i lakken’
Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer
TIPSBLADETS DOM
Hvad sker der? Uhørte scener i Odense!
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
TOPNYHED
Prelec med kontant Christian Sørensen-melding
HELT VILDT
Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’
NYHEDER
Scoring af Ekene Chukwuani
På røven over dansk stjerne
TOPNYHED
Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub
MEDIE
Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel
LIGE NU
Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen
NYHEDER
‘Fodbold bliver ligegyldigt’
TOPNYHED
Skrækkeligt Napoli-nyt
TOPNYHED
Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt
NYHEDER
– Han er Superligaens mest undervurderede spiller
TOPNYHED
Storroser Yuito Suzuki
HELT VILDT
I svime over dansker
TRANSFER
118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit
NYHEDER
Brendan Rodgers siger op i Celtic
DAGENS SPILFORSLAG
Halvdanske Ulve æder Storke i tysk pokal
HELT VILDT
Se de vilde billeder – Wass måtte tale til fansene
INTERVIEW
Brøndby-profil: Jeg elsker fansene, men…
TOPNYHED
Brøndby-boss kritiserer fans: Totalt ødelæggende
NYHEDER
Kæmpe fejl og kampafbrydelse – BIF banker OB
Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper
MEDIE
Skidt nyt for Andreas Christensen
Sådan starter OB og Brøndby IF
HELT VILDT
Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale
OPTAKT