Kalder det Jeppe K-strategien: ‘Det er lige meget’

Kommunikationseksperter er ikke bekymrede på FC Københavns vegne, selv om Lars Seier er havnet i modvind.



Lars Seier Christensens opbakning til Donald Trump i kølvandet på det skandaløse møde med Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, i Washington i sidste uge har fået mange danskere til at spærre øjnene op.

Én af dem er fotografen Jan Grarup, der er så fortørnet over FCK-ejerens ytringer, at han har valgt at trække sig som ambassadør for FC København.

Tipsbladet har afdækket den sag hele mandagen, og især FC Københavns tidligere manager, Ståle Solbakken, er benhård i sin kritik af Lars Seier Christensen. Han mener, at rigmandens skriverier på Facebook er decideret skadelige for FC København.

Flere eksperter, som Tipsbladet har talt med, er ikke helt så bekymrede på FCK’s vegne som Ståle Solbakken.

Det gælder blandt andre Anna Thygesen, der er kommunikationsekspert og stifter af WeDoCommunication.

– Fodboldklubber og ejere af dem er i en helt anden liga end så mange andre. Det ville jo ikke gå, hvis en virksomhed gik ud og sagde det her i forhold til deres ansatte. Det ville være fuldstændig off-brand, men sådan er det ikke helt med fodbold, siger Thygesen til Tipsbladet.

Jeppe K-strategien
Hun påpeger, at det er en væsentlig faktor, at en fodboldklubs primære interessenter, fansene, i højere grad går op i, hvad der sker på grønsværen end på forretningsgangen.

– Jeg tror ikke, det kommer til at have den store indflydelse på FC København. Jeg er med på, at der nok vil være nogle FCK-fans, der vil give udtryk for, at de ikke støtter op om det, men hvad er alternativet? At de selv skal gå ind og overtage Lars Seiers ejerandele? Det kan de jo ikke.

– På den måde er fodboldklubber nærmest en irationel i forhold til, hvad almindelige brands ville opleve, hvis deres ejere gik ud og sagde sådan noget. De (ejere af fodboldklubber, red.) skal begå noget helt vanvittig kriminelt for, at det får indflydelse.

Anna Thygesen har opfundet sine egne begreb, som dækker over den måde, en type som Lars Seier Christensen agerer på.

– Seier kører det, jeg kalder en “rockstjerne-strategi”. Han kan gå ud og opføre sig, som om han ikke har noget på spil, fordi han bare kan sige, at hans holdninger ikke har noget med FCK at gøre. Det samme kan FCK jo bare sige. Lars Seier ved godt, at der kan blive ballade, når han skriver sådan noget på Facebook, men så skriver han måske om FCK eller gourmetmad i næste uge, og så er han back on track. Så er det hele lige meget.

– Nogle gange kalder jeg det også “Jeppe K.-strategien”. Det er lige meget. Det er fuldstændig ligegyldigt, siger Anna Thygesen med henvisning til Magnus Millangs fiktive ejendomsmægler fra TV 2.

Seier er på observationslisten
Kommunikationsrådgiver Henrik Byager er langt hen ad vejen på linje med Anna Thygesen.

– Min mavefornemmelse er ikke, at der ved næste FCK-kamp kommer nogle bannere, hvor der står et eller andet grimt om Lars Seier. Han siger jo ikke, at han er modstander af Zelenskyj, han siger bare, at han optrapper situationen. Det er jo i øvrigt heller ikke forbudt at være Trump-tilhænger, og vi ved ikke, hvor mange af FCK’s fans, der måske også er det, siger Byager til Tipsbladet.

Han fastslår imidlertid, at Lars Seier Christensen måske gør klogt i at holde lidt lav profil i nærmeste fremtid.

– Hvis han fortsætter ad det spor, vil der komme holdningsytringer, siger Henrik Byager og tilføjer:

– Personligt synes jeg, det er helt sindssygt, det han skriver, og det synes de fleste mennesker i den vestlige verden, men det er jo ikke det, som det her handler om. Men han flirter med Trumpismen, og hvis han fortsætter med det, vil det give nogle bølger. Men der tror jeg altså ikke helt, vi er endnu. Jeg vil dog sige det sådan, at jeg er sikker på, at Lars Seier er kommet på observationslisten.

Vil have FCK ud af busken
Morten Crone Sejersbøl, der er kommentator på Viaplay, er til gengæld ikke helt så sikker på, at FC København bare kan skøjte hen over den aktuelle sag.

Det siger han til Viaplay Sport News i et interview, du kan se i sin fulde længde i videoen i toppen af artiklen.

– Det er et meget stort problem for FC København, som de er nødt til at håndtere kommunikativt. Det er de af kommercielle og politiske årsager, og man kan måske endda svinge sig op til at sige af moralske årsager, lyder det fra Morten Crone Sejersbøl.

Tipsbladet har været i kontakt med Lars Seier Christensen, der ikke ønsker at kommentere. Heller ikke FC København vil bidrage med en kommentar, har Superliga-klubben oplyst til Tipsbladet.







LIVE

LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Josip Radošević på samtlige forsider

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Afslører vild transfer-historie

Millionregn over FC Midtjylland



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Randers FC – Silkeborg IF

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Det kommer formentlig til at ske

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Brighton – Liverpool

“Ingen er uerstattelige”

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

FC København-talent har truffet stor beslutning

Benhård Brian Riemer-melding

Protesterer efter dansk drømmekamp



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Så blev det officielt

Håber på FC København-exit

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

‘Det er dramatisk!’

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby