Roony Bardghji kan potentielt ende med at blive et stort salg for FC København.
Hovedstadsklubben har nemlig sikret sig, at de selv kan bestemme, hvad det 17-årige fodboldtalent skal koste.
Ifølge Tipsbladets oplysninger findes der ikke en frikøbsklausul i svenskerens nye kontrakt med Superliga-klubben.
Derfor må vi forvente, at FC København vil kræve et højt beløb, hvis en købsinteresseret klub banker på døren for at lokke kantspilleren væk fra Danmarks hovedstad.
Københanverne har ellers benyttet sig af frikøbsklausuler tidligere. Eksempelvis var der en i Mathew Ryans kontrakt.
Flere medier skrev, at australieren kunne købes fri for 500.000 euro – svarende til 3,7 millioner danske kroner.
Men tilbage til Roony Bardghji. Hans arbejdsgiver kan nemlig ikke få armene ned over forlængelsen, som blev en realitet i weekenden.
Det gjorde Jacob Neestrup klart, da Tipsbladet fangede ham efter tirsdagens træning på Frederiksberg.
– Vi er rigtig glade. Det er vi for vores egen skyld, og det er vi på Roonys vegne. Jeg er stensikker på, at vi sammen kan hjælpe hinanden, og det er i min verden det eneste rigtige, at han har forlænget sin kontrakt, lød det fra cheftræneren, inden han fortsatte:
– Nogle forhandlinger tager længere tid end andre, og som ”PC” har sagt, har der været et trænerskifte undervejs. Heldigvis er vi nået i mål. Han har et stort potentiale, og det skal vi sammen forløse. Han kan blive endnu bedre.
Den talentfulde fodboldspillers nye kontrakt med FC København løber frem til udgangen af 2025.
Og Jacob Neestrup ved både, hvad Roony Bardghji kan, og hvad han skal blive bedre til.
– Jeg synes, Roony skal have ros for, at han har haft færre udfald i den seneste periode, end han havde tidligere, og så handler det for ham om at få endnu mere slutprodukt på det offensive spil. Modstanderen ved, at han har et godt venstre ben, så han skal blive endnu skarpere med højre.
– Vi vil også gerne have, at han bliver mere intensiv og vedholdende i sit presspil og generelt, når modstanderen har bolden. Men vi er godt på vej, var de sidste ord fra danskeren.
FC Københavns nummer 40 får muligheden for at vise frem i Superligaen igen den 19. februar.
Her indleder Jacob Neestrups mandskab forårssæsonen med en udekamp mod Silkeborg IF.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
OPTAKT
Canada – Marokko
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
NYHEDER