Kan blive et kæmpe salg for FCK: Her er årsagen

Det enorme fodboldtalent ser ud til at blive i Superliga-klubben de kommende mange måneder.



Roony Bardghji kan potentielt ende med at blive et stort salg for FC København. 

Hovedstadsklubben har nemlig sikret sig, at de selv kan bestemme, hvad det 17-årige fodboldtalent skal koste. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger findes der ikke en frikøbsklausul i svenskerens nye kontrakt med Superliga-klubben. 

Derfor må vi forvente, at FC København vil kræve et højt beløb, hvis en købsinteresseret klub banker på døren for at lokke kantspilleren væk fra Danmarks hovedstad. 

Københanverne har ellers benyttet sig af frikøbsklausuler tidligere. Eksempelvis var der en i Mathew Ryans kontrakt. 

Flere medier skrev, at australieren kunne købes fri for 500.000 euro – svarende til 3,7 millioner danske kroner. 

Men tilbage til Roony Bardghji. Hans arbejdsgiver kan nemlig ikke få armene ned over forlængelsen, som blev en realitet i weekenden. 

Det gjorde Jacob Neestrup klart, da Tipsbladet fangede ham efter tirsdagens træning på Frederiksberg. 

– Vi er rigtig glade. Det er vi for vores egen skyld, og det er vi på Roonys vegne. Jeg er stensikker på, at vi sammen kan hjælpe hinanden, og det er i min verden det eneste rigtige, at han har forlænget sin kontrakt, lød det fra cheftræneren, inden han fortsatte: 

– Nogle forhandlinger tager længere tid end andre, og som ”PC” har sagt, har der været et trænerskifte undervejs. Heldigvis er vi nået i mål. Han har et stort potentiale, og det skal vi sammen forløse. Han kan blive endnu bedre. 

Den talentfulde fodboldspillers nye kontrakt med FC København løber frem til udgangen af 2025. 

Og Jacob Neestrup ved både, hvad Roony Bardghji kan, og hvad han skal blive bedre til. 

– Jeg synes, Roony skal have ros for, at han har haft færre udfald i den seneste periode, end han havde tidligere, og så handler det for ham om at få endnu mere slutprodukt på det offensive spil. Modstanderen ved, at han har et godt venstre ben, så han skal blive endnu skarpere med højre. 

– Vi vil også gerne have, at han bliver mere intensiv og vedholdende i sit presspil og generelt, når modstanderen har bolden. Men vi er godt på vej, var de sidste ord fra danskeren. 

FC Københavns nummer 40 får muligheden for at vise frem i Superligaen igen den 19. februar. 

Her indleder Jacob Neestrups mandskab forårssæsonen med en udekamp mod Silkeborg IF. 







LIVE

TransferLIVE: OB sælger forsvarspiller

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

‘De har haft det værste transfervindue’

AGF – Brøndby IF

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Paulinho tager hjem til Brasilien

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Nu taler Messi

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Viborg FF – OB



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sønderjyske – FC Midtjylland

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England