I Brøndby er det en erklæret målsætning, at der skal udvikles unge spillere, som kan sælges videre, og man har set flere unge spillere gøre deres indtog på klubbens førstehold i de seneste år.
Det gjorde Anis Ben Slimane eksempelvis i foråret 2020, hvor han blev rykket op i førsteholdstruppen og fik spilletid i samtlige af forårets kampe, efter at han slet ikke havde spillet i efteråret.
Niels Frederiksen føler også, at der er et par af Brøndbys yngre spillere, der kan snuse til et gennembrud i dette forår.
– Jeg ville ikke pege en ud, men der er nogle dygtige offensive spillere i Mathias Kvistgaarden og Jagvir Singh (henholdsvis 19 og 21 år), som står på spring til at få noget mere spilletid. Også Oskar Fallenius (20 år) står på spring.
– Rasmus Wikström (20 år) er også tilbage og kan træne fuldt med. Nogle af dem har muligheden for det. Men vi har også nogle spillere, der gør det godt, så man kommer ikke bare lige ind. De skal gribe chancen, siger cheftræneren.
Sidstnævnte kom til Brøndby IF i sommer fra IFK Göteborg, men har endnu sin førsteholdsdebut til gode grundet en skade. Selvom han nu er tilbage, er det ikke sikkert, at han debuterer i denne sæson.
– Wikström skal jo bruge foråret på at få trænet på det niveau, vi træner. Det nåede han jo ret beset ikke. Han nåede at være med i en måned eller halvanden, inden han gik i stykker. Han skal egentlig starte, hvor han skulle starte i sommer: at falde ind i en rytme, hvor han kan træne fuldt med og være med på niveauet. Det er det primære. Så må vi se, hvor langt det rækker.
– Jeg udelukker ikke, at der også kan være minutter til ham, men i første omgang skal han bide sig ind i træningsrytmen, forklarer cheftræneren.
Nogle andre spillere kan også blive udlejet fra Brøndby. Tidligere har der været snak om, at yngre spillere som Jens Martin Gammelby, Tobias Børkeeiet og Oskar Fallenius kan blive lejet ud for at få spilletid andetsteds, mens også Andrija Pavlovic er nævnt som en, der kan sælges.
– Jeg er enig med “CV” i, og det har vi snakket om, at vi måske skal tynde lidt ud, fordi vi har relativt mange spillere, og det er ikke nødvendigvis fordel for klubben eller spillerne.
– Det er en gruppe af spillere, som jeg ikke vil sætte navne på. Men det giver sig selv, at det er de spillere, som ikke har fået helt så meget spilletid, som de gerne vil og kunne ønske sig i forhold til deres udvikling. Det kan være nogle ældre, der skal videre i systemet, eller nogle af de unge, som vi vil give noget erfaring ved at komme ud og spille et andet sted, siger Niels Frederiksen om transfersituationen.
Her kan du læse fodbolddirektør Carsten V. Jensens status på Brøndbys transfersituation.
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
Eriksen ude med hård kritik
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
