Kan få Brøndby-gennembrud: De står på spring

Der er flere unge spillere i Brøndby-truppen, der potentielt kan få mere spilletid i foråret, påpeger Niels Frederiksen.



I Brøndby er det en erklæret målsætning, at der skal udvikles unge spillere, som kan sælges videre, og man har set flere unge spillere gøre deres indtog på klubbens førstehold i de seneste år.

Det gjorde Anis Ben Slimane eksempelvis i foråret 2020, hvor han blev rykket op i førsteholdstruppen og fik spilletid i samtlige af forårets kampe, efter at han slet ikke havde spillet i efteråret.

Niels Frederiksen føler også, at der er et par af Brøndbys yngre spillere, der kan snuse til et gennembrud i dette forår.

– Jeg ville ikke pege en ud, men der er nogle dygtige offensive spillere i Mathias Kvistgaarden og Jagvir Singh (henholdsvis 19 og 21 år), som står på spring til at få noget mere spilletid. Også Oskar Fallenius (20 år) står på spring.

– Rasmus Wikström (20 år) er også tilbage og kan træne fuldt med. Nogle af dem har muligheden for det. Men vi har også nogle spillere, der gør det godt, så man kommer ikke bare lige ind. De skal gribe chancen, siger cheftræneren.

Sidstnævnte kom til Brøndby IF i sommer fra IFK Göteborg, men har endnu sin førsteholdsdebut til gode grundet en skade. Selvom han nu er tilbage, er det ikke sikkert, at han debuterer i denne sæson.

– Wikström skal jo bruge foråret på at få trænet på det niveau, vi træner. Det nåede han jo ret beset ikke. Han nåede at være med i en måned eller halvanden, inden han gik i stykker. Han skal egentlig starte, hvor han skulle starte i sommer: at falde ind i en rytme, hvor han kan træne fuldt med og være med på niveauet. Det er det primære. Så må vi se, hvor langt det rækker.

– Jeg udelukker ikke, at der også kan være minutter til ham, men i første omgang skal han bide sig ind i træningsrytmen, forklarer cheftræneren.

Nogle andre spillere kan også blive udlejet fra Brøndby. Tidligere har der været snak om, at yngre spillere som Jens Martin Gammelby, Tobias Børkeeiet og Oskar Fallenius kan blive lejet ud for at få spilletid andetsteds, mens også Andrija Pavlovic er nævnt som en, der kan sælges. 

– Jeg er enig med “CV” i, og det har vi snakket om, at vi måske skal tynde lidt ud, fordi vi har relativt mange spillere, og det er ikke nødvendigvis fordel for klubben eller spillerne.

– Det er en gruppe af spillere, som jeg ikke vil sætte navne på. Men det giver sig selv, at det er de spillere, som ikke har fået helt så meget spilletid, som de gerne vil og kunne ønske sig i forhold til deres udvikling. Det kan være nogle ældre, der skal videre i systemet, eller nogle af de unge, som vi vil give noget erfaring ved at komme ud og spille et andet sted, siger Niels Frederiksen om transfersituationen. 

Her kan du læse fodbolddirektør Carsten V. Jensens status på Brøndbys transfersituation. 





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Dansker drillet af Mourinho

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Alexander Lind blæst bagover

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Rasmus Højlund revser konkurrent

Josip Radošević på samtlige forsider

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Viser målform før vigtig landskamp

– Glem 4-4-4-4-0

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Stiktosset – her er Delaneys svar

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

– Presset er på Danmark!

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule