I Brøndby er det en erklæret målsætning, at der skal udvikles unge spillere, som kan sælges videre, og man har set flere unge spillere gøre deres indtog på klubbens førstehold i de seneste år.
Det gjorde Anis Ben Slimane eksempelvis i foråret 2020, hvor han blev rykket op i førsteholdstruppen og fik spilletid i samtlige af forårets kampe, efter at han slet ikke havde spillet i efteråret.
Niels Frederiksen føler også, at der er et par af Brøndbys yngre spillere, der kan snuse til et gennembrud i dette forår.
– Jeg ville ikke pege en ud, men der er nogle dygtige offensive spillere i Mathias Kvistgaarden og Jagvir Singh (henholdsvis 19 og 21 år), som står på spring til at få noget mere spilletid. Også Oskar Fallenius (20 år) står på spring.
– Rasmus Wikström (20 år) er også tilbage og kan træne fuldt med. Nogle af dem har muligheden for det. Men vi har også nogle spillere, der gør det godt, så man kommer ikke bare lige ind. De skal gribe chancen, siger cheftræneren.
Sidstnævnte kom til Brøndby IF i sommer fra IFK Göteborg, men har endnu sin førsteholdsdebut til gode grundet en skade. Selvom han nu er tilbage, er det ikke sikkert, at han debuterer i denne sæson.
– Wikström skal jo bruge foråret på at få trænet på det niveau, vi træner. Det nåede han jo ret beset ikke. Han nåede at være med i en måned eller halvanden, inden han gik i stykker. Han skal egentlig starte, hvor han skulle starte i sommer: at falde ind i en rytme, hvor han kan træne fuldt med og være med på niveauet. Det er det primære. Så må vi se, hvor langt det rækker.
– Jeg udelukker ikke, at der også kan være minutter til ham, men i første omgang skal han bide sig ind i træningsrytmen, forklarer cheftræneren.
Nogle andre spillere kan også blive udlejet fra Brøndby. Tidligere har der været snak om, at yngre spillere som Jens Martin Gammelby, Tobias Børkeeiet og Oskar Fallenius kan blive lejet ud for at få spilletid andetsteds, mens også Andrija Pavlovic er nævnt som en, der kan sælges.
– Jeg er enig med “CV” i, og det har vi snakket om, at vi måske skal tynde lidt ud, fordi vi har relativt mange spillere, og det er ikke nødvendigvis fordel for klubben eller spillerne.
– Det er en gruppe af spillere, som jeg ikke vil sætte navne på. Men det giver sig selv, at det er de spillere, som ikke har fået helt så meget spilletid, som de gerne vil og kunne ønske sig i forhold til deres udvikling. Det kan være nogle ældre, der skal videre i systemet, eller nogle af de unge, som vi vil give noget erfaring ved at komme ud og spille et andet sted, siger Niels Frederiksen om transfersituationen.
Her kan du læse fodbolddirektør Carsten V. Jensens status på Brøndbys transfersituation.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
