I Brøndby er det en erklæret målsætning, at der skal udvikles unge spillere, som kan sælges videre, og man har set flere unge spillere gøre deres indtog på klubbens førstehold i de seneste år.
Det gjorde Anis Ben Slimane eksempelvis i foråret 2020, hvor han blev rykket op i førsteholdstruppen og fik spilletid i samtlige af forårets kampe, efter at han slet ikke havde spillet i efteråret.
Niels Frederiksen føler også, at der er et par af Brøndbys yngre spillere, der kan snuse til et gennembrud i dette forår.
– Jeg ville ikke pege en ud, men der er nogle dygtige offensive spillere i Mathias Kvistgaarden og Jagvir Singh (henholdsvis 19 og 21 år), som står på spring til at få noget mere spilletid. Også Oskar Fallenius (20 år) står på spring.
– Rasmus Wikström (20 år) er også tilbage og kan træne fuldt med. Nogle af dem har muligheden for det. Men vi har også nogle spillere, der gør det godt, så man kommer ikke bare lige ind. De skal gribe chancen, siger cheftræneren.
Sidstnævnte kom til Brøndby IF i sommer fra IFK Göteborg, men har endnu sin førsteholdsdebut til gode grundet en skade. Selvom han nu er tilbage, er det ikke sikkert, at han debuterer i denne sæson.
– Wikström skal jo bruge foråret på at få trænet på det niveau, vi træner. Det nåede han jo ret beset ikke. Han nåede at være med i en måned eller halvanden, inden han gik i stykker. Han skal egentlig starte, hvor han skulle starte i sommer: at falde ind i en rytme, hvor han kan træne fuldt med og være med på niveauet. Det er det primære. Så må vi se, hvor langt det rækker.
– Jeg udelukker ikke, at der også kan være minutter til ham, men i første omgang skal han bide sig ind i træningsrytmen, forklarer cheftræneren.
Nogle andre spillere kan også blive udlejet fra Brøndby. Tidligere har der været snak om, at yngre spillere som Jens Martin Gammelby, Tobias Børkeeiet og Oskar Fallenius kan blive lejet ud for at få spilletid andetsteds, mens også Andrija Pavlovic er nævnt som en, der kan sælges.
– Jeg er enig med “CV” i, og det har vi snakket om, at vi måske skal tynde lidt ud, fordi vi har relativt mange spillere, og det er ikke nødvendigvis fordel for klubben eller spillerne.
– Det er en gruppe af spillere, som jeg ikke vil sætte navne på. Men det giver sig selv, at det er de spillere, som ikke har fået helt så meget spilletid, som de gerne vil og kunne ønske sig i forhold til deres udvikling. Det kan være nogle ældre, der skal videre i systemet, eller nogle af de unge, som vi vil give noget erfaring ved at komme ud og spille et andet sted, siger Niels Frederiksen om transfersituationen.
Her kan du læse fodbolddirektør Carsten V. Jensens status på Brøndbys transfersituation.
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
MEDIE
I spil til stort job
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Revser Dorgu: Bliver erstattet
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Har ikke spillet kamp i tre uger
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
Chelsea tæver FC Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
