Kan få Brøndby-gennembrud: De står på spring

Der er flere unge spillere i Brøndby-truppen, der potentielt kan få mere spilletid i foråret, påpeger Niels Frederiksen.



I Brøndby er det en erklæret målsætning, at der skal udvikles unge spillere, som kan sælges videre, og man har set flere unge spillere gøre deres indtog på klubbens førstehold i de seneste år.

Det gjorde Anis Ben Slimane eksempelvis i foråret 2020, hvor han blev rykket op i førsteholdstruppen og fik spilletid i samtlige af forårets kampe, efter at han slet ikke havde spillet i efteråret.

Niels Frederiksen føler også, at der er et par af Brøndbys yngre spillere, der kan snuse til et gennembrud i dette forår.

– Jeg ville ikke pege en ud, men der er nogle dygtige offensive spillere i Mathias Kvistgaarden og Jagvir Singh (henholdsvis 19 og 21 år), som står på spring til at få noget mere spilletid. Også Oskar Fallenius (20 år) står på spring.

– Rasmus Wikström (20 år) er også tilbage og kan træne fuldt med. Nogle af dem har muligheden for det. Men vi har også nogle spillere, der gør det godt, så man kommer ikke bare lige ind. De skal gribe chancen, siger cheftræneren.

Sidstnævnte kom til Brøndby IF i sommer fra IFK Göteborg, men har endnu sin førsteholdsdebut til gode grundet en skade. Selvom han nu er tilbage, er det ikke sikkert, at han debuterer i denne sæson.

– Wikström skal jo bruge foråret på at få trænet på det niveau, vi træner. Det nåede han jo ret beset ikke. Han nåede at være med i en måned eller halvanden, inden han gik i stykker. Han skal egentlig starte, hvor han skulle starte i sommer: at falde ind i en rytme, hvor han kan træne fuldt med og være med på niveauet. Det er det primære. Så må vi se, hvor langt det rækker.

– Jeg udelukker ikke, at der også kan være minutter til ham, men i første omgang skal han bide sig ind i træningsrytmen, forklarer cheftræneren.

Nogle andre spillere kan også blive udlejet fra Brøndby. Tidligere har der været snak om, at yngre spillere som Jens Martin Gammelby, Tobias Børkeeiet og Oskar Fallenius kan blive lejet ud for at få spilletid andetsteds, mens også Andrija Pavlovic er nævnt som en, der kan sælges. 

– Jeg er enig med “CV” i, og det har vi snakket om, at vi måske skal tynde lidt ud, fordi vi har relativt mange spillere, og det er ikke nødvendigvis fordel for klubben eller spillerne.

– Det er en gruppe af spillere, som jeg ikke vil sætte navne på. Men det giver sig selv, at det er de spillere, som ikke har fået helt så meget spilletid, som de gerne vil og kunne ønske sig i forhold til deres udvikling. Det kan være nogle ældre, der skal videre i systemet, eller nogle af de unge, som vi vil give noget erfaring ved at komme ud og spille et andet sted, siger Niels Frederiksen om transfersituationen. 

Her kan du læse fodbolddirektør Carsten V. Jensens status på Brøndbys transfersituation. 



Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Jonas Wind er i København

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Griner af AaB-rygte

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

– Det har man nok aldrig set før

Stor derby-bøde til FC København

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Rigmand vild med FC København-aftale

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

På rov i FC København

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Dybt skuffet og trist

Froholdt får kæmpe hæder

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Frank reddet i døende sekunder

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr