I Brøndby er det en erklæret målsætning, at der skal udvikles unge spillere, som kan sælges videre, og man har set flere unge spillere gøre deres indtog på klubbens førstehold i de seneste år.
Det gjorde Anis Ben Slimane eksempelvis i foråret 2020, hvor han blev rykket op i førsteholdstruppen og fik spilletid i samtlige af forårets kampe, efter at han slet ikke havde spillet i efteråret.
Niels Frederiksen føler også, at der er et par af Brøndbys yngre spillere, der kan snuse til et gennembrud i dette forår.
– Jeg ville ikke pege en ud, men der er nogle dygtige offensive spillere i Mathias Kvistgaarden og Jagvir Singh (henholdsvis 19 og 21 år), som står på spring til at få noget mere spilletid. Også Oskar Fallenius (20 år) står på spring.
– Rasmus Wikström (20 år) er også tilbage og kan træne fuldt med. Nogle af dem har muligheden for det. Men vi har også nogle spillere, der gør det godt, så man kommer ikke bare lige ind. De skal gribe chancen, siger cheftræneren.
Sidstnævnte kom til Brøndby IF i sommer fra IFK Göteborg, men har endnu sin førsteholdsdebut til gode grundet en skade. Selvom han nu er tilbage, er det ikke sikkert, at han debuterer i denne sæson.
– Wikström skal jo bruge foråret på at få trænet på det niveau, vi træner. Det nåede han jo ret beset ikke. Han nåede at være med i en måned eller halvanden, inden han gik i stykker. Han skal egentlig starte, hvor han skulle starte i sommer: at falde ind i en rytme, hvor han kan træne fuldt med og være med på niveauet. Det er det primære. Så må vi se, hvor langt det rækker.
– Jeg udelukker ikke, at der også kan være minutter til ham, men i første omgang skal han bide sig ind i træningsrytmen, forklarer cheftræneren.
Nogle andre spillere kan også blive udlejet fra Brøndby. Tidligere har der været snak om, at yngre spillere som Jens Martin Gammelby, Tobias Børkeeiet og Oskar Fallenius kan blive lejet ud for at få spilletid andetsteds, mens også Andrija Pavlovic er nævnt som en, der kan sælges.
– Jeg er enig med “CV” i, og det har vi snakket om, at vi måske skal tynde lidt ud, fordi vi har relativt mange spillere, og det er ikke nødvendigvis fordel for klubben eller spillerne.
– Det er en gruppe af spillere, som jeg ikke vil sætte navne på. Men det giver sig selv, at det er de spillere, som ikke har fået helt så meget spilletid, som de gerne vil og kunne ønske sig i forhold til deres udvikling. Det kan være nogle ældre, der skal videre i systemet, eller nogle af de unge, som vi vil give noget erfaring ved at komme ud og spille et andet sted, siger Niels Frederiksen om transfersituationen.
Her kan du læse fodbolddirektør Carsten V. Jensens status på Brøndbys transfersituation.
LIVE
LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Tullberg tror på overraskelsen
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
