Kan få Brøndby-gennembrud: De står på spring

Der er flere unge spillere i Brøndby-truppen, der potentielt kan få mere spilletid i foråret, påpeger Niels Frederiksen.



I Brøndby er det en erklæret målsætning, at der skal udvikles unge spillere, som kan sælges videre, og man har set flere unge spillere gøre deres indtog på klubbens førstehold i de seneste år.

Det gjorde Anis Ben Slimane eksempelvis i foråret 2020, hvor han blev rykket op i førsteholdstruppen og fik spilletid i samtlige af forårets kampe, efter at han slet ikke havde spillet i efteråret.

Niels Frederiksen føler også, at der er et par af Brøndbys yngre spillere, der kan snuse til et gennembrud i dette forår.

– Jeg ville ikke pege en ud, men der er nogle dygtige offensive spillere i Mathias Kvistgaarden og Jagvir Singh (henholdsvis 19 og 21 år), som står på spring til at få noget mere spilletid. Også Oskar Fallenius (20 år) står på spring.

– Rasmus Wikström (20 år) er også tilbage og kan træne fuldt med. Nogle af dem har muligheden for det. Men vi har også nogle spillere, der gør det godt, så man kommer ikke bare lige ind. De skal gribe chancen, siger cheftræneren.

Sidstnævnte kom til Brøndby IF i sommer fra IFK Göteborg, men har endnu sin førsteholdsdebut til gode grundet en skade. Selvom han nu er tilbage, er det ikke sikkert, at han debuterer i denne sæson.

– Wikström skal jo bruge foråret på at få trænet på det niveau, vi træner. Det nåede han jo ret beset ikke. Han nåede at være med i en måned eller halvanden, inden han gik i stykker. Han skal egentlig starte, hvor han skulle starte i sommer: at falde ind i en rytme, hvor han kan træne fuldt med og være med på niveauet. Det er det primære. Så må vi se, hvor langt det rækker.

– Jeg udelukker ikke, at der også kan være minutter til ham, men i første omgang skal han bide sig ind i træningsrytmen, forklarer cheftræneren.

Nogle andre spillere kan også blive udlejet fra Brøndby. Tidligere har der været snak om, at yngre spillere som Jens Martin Gammelby, Tobias Børkeeiet og Oskar Fallenius kan blive lejet ud for at få spilletid andetsteds, mens også Andrija Pavlovic er nævnt som en, der kan sælges. 

– Jeg er enig med “CV” i, og det har vi snakket om, at vi måske skal tynde lidt ud, fordi vi har relativt mange spillere, og det er ikke nødvendigvis fordel for klubben eller spillerne.

– Det er en gruppe af spillere, som jeg ikke vil sætte navne på. Men det giver sig selv, at det er de spillere, som ikke har fået helt så meget spilletid, som de gerne vil og kunne ønske sig i forhold til deres udvikling. Det kan være nogle ældre, der skal videre i systemet, eller nogle af de unge, som vi vil give noget erfaring ved at komme ud og spille et andet sted, siger Niels Frederiksen om transfersituationen. 

Her kan du læse fodbolddirektør Carsten V. Jensens status på Brøndbys transfersituation. 



Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Overvejer Mathias Jensen-køb

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Fælder dom over Højlund

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Her er Superligaens 5 bedste cen. midtbanespillere

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

– Det bliver en lang skade

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold