HERNING (Tipsbladet)
Det var en kamp, begge hold hjertens gerne ville vinde for at få et godt afsæt til årets sidste Superliga-måned og komme på førstepladsen efter FC Københavns ene point i Brøndby tidligere på dagen. Tipsbladet ser her nærmere på, hvordan det gik i Herning.
FC Midtjylland-AGF 2-0 (1-0)
1-0 Kevin Mbabu (35.)
2-0 Franculino (90.)
Kampens bedste:
FC MIDTJYLLAND
Darío Osorio leverede en udmærket arbejdsindsats og var farlig for AGF såvel som god til at hjælpe FCM-defensiven, som han også var i torsdags mod Union Saint-Gilloise i Europa League.
Men Kevin Mbabu tager den her.
Han oksede som en besat, brugte indersiden af hovedet, og fik fra første minut sat sig i respekt og bokset Gift Links inde, så sydafrikaneren ikke blev den forbaskede pestilens, han er for de fleste modstandere.
Det hjalp også, at Links var nødt til at respektere det defensive arbejde med Osorio som giftig kontraløber, men man kan bare se på Mbabu, at han har spillet Premier League og Bundesliga-fodbold i store mængder.
Han kostede ikke en dyt i transfer, og selv om han helt sikkert koster en meget tung lønning med det fremragende CV, hvor der også står over 20 landskampe for Schweiz, kandiderer Kevin Mbabu til årets transfer i FC Midtjylland, og er såmænd også en tidlig kandidat til den kategori i hele Superligaen.
Kombinationen af fysik, hurtighed, god boldbehandling og en masse erfaring kan være guld værd for FCM, når boet gøres op til maj.
AGF
Mikael Anderson spiller alt i femte-sjette gear, når han møder FC Midtjylland, og søndag var bestemt ingen undtagelse.
Den tidligere FCM'er fik sin dedikerede smædesang et par gange af FCM's stemningsafsnit, han kom frem til flere fornuftige tilbud, uden det blev maksimalt farligt, og der var generelt bare ild i midtbanespilleren.
Det er vel lidt som at møde eks'en på et diskotek, både for Mikael Anderson og for FCM-fansene med AGF-tilhængerne som den nye flamme.
Det er også lige værd at bemærke, at Anderson klarer det fint – han har tidligere fortalt Tipsbladet, at han elsker det lir, der er omkring kampene med klubben, hvor han spillede i ti år og vandt DM i 2020.
Kampens værste:
Hør, er Adam Buksa og Jan Kuchta overhovedet scoutet rigtigt til FC Midtjylland?
Offensivt var de to fysisk stærke angribere næsten usynlige i dag, og hvis man ikke vidste det, var det svært at gætte, hvor god Adam Buksa er i luftspillet, og at Kuchta i Sparta Prag var kendt for at afslutte som en klapperslange, når bolden endte for fødderne af ham i feltet.
Indlæggene kommer nok på et tidspunkt med Christian Sørensen med fra start i dag og med Kevin Mbabu som dygtig back på modsatte kant.
Men en betydelig del af FCM's spil er lagt an på at sætte Darío Osorio og Aral Simsir (når han ikke som i dag er skadet/ude) i scene som kanter, der så at sige ligger fejlplaceret i den forkerte side og skal trække ind i banen med bolden for at komme til afslutninger eller indgå i kombinationer.
Det fungerer ikke rigtig for tiden for FCM, og selv om det vil gå bedre mod mindre defensive dygtige hold end AGF, er det som om, FC Midtjylland ikke er helt afstemt for tiden, også selv om det i den grad er et first world problem med FCM på førstepladsen i Superligaen, en 2-0-sejr over stærke AGF og i toppen af Europa League efter tre runder.
Kampens detalje:
FC Midtjylland og AGF er to af Superligaens bedste hold på dødbolde og hold, der går mest op i at være velforberedt og få slået modstanderen i netop denne del af spillet.
Derfor var det meget sjovt at se Henrik Dalsgaard og Frederik Tingager sætte i spurt ud til bænken, hvor Uwe Rösler fik dem dirigeret hen til en af trænerne.
Her skulle de to AGF'ere tydeligvis have detaljerede instrukser til det hjørnespark, AGF havde, og som sparkeren tog det ganske roligt med at få afviklet.
Dalsgaard ramte første rum ved forstolpen havde nær fået en god chance ud af det.
Så var det skæbnens ironi, at FC Midtjylland få minutter senere bragte sig foran netop på en dødbold, som også er en topprioritet for hjemmeholdet. Ligesom i torsdags mod Union SG skete det ikke ved at slå bolden direkte ind til scoring men ved en andenbold, som FCM tilsyneladende er ved at blive eksperter i.
Det var nærmest som at se to NFL-hold med koordinatorer og eksperter duellere, og denne gang fik Thomas Thomasberg sit ønske opfyldt om en dødboldscoring.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
EKSKLUSIVT