HERNING (Tipsbladet)
Det var en kamp, begge hold hjertens gerne ville vinde for at få et godt afsæt til årets sidste Superliga-måned og komme på førstepladsen efter FC Københavns ene point i Brøndby tidligere på dagen. Tipsbladet ser her nærmere på, hvordan det gik i Herning.
FC Midtjylland-AGF 2-0 (1-0)
1-0 Kevin Mbabu (35.)
2-0 Franculino (90.)
Kampens bedste:
FC MIDTJYLLAND
Darío Osorio leverede en udmærket arbejdsindsats og var farlig for AGF såvel som god til at hjælpe FCM-defensiven, som han også var i torsdags mod Union Saint-Gilloise i Europa League.
Men Kevin Mbabu tager den her.
Han oksede som en besat, brugte indersiden af hovedet, og fik fra første minut sat sig i respekt og bokset Gift Links inde, så sydafrikaneren ikke blev den forbaskede pestilens, han er for de fleste modstandere.
Det hjalp også, at Links var nødt til at respektere det defensive arbejde med Osorio som giftig kontraløber, men man kan bare se på Mbabu, at han har spillet Premier League og Bundesliga-fodbold i store mængder.
Han kostede ikke en dyt i transfer, og selv om han helt sikkert koster en meget tung lønning med det fremragende CV, hvor der også står over 20 landskampe for Schweiz, kandiderer Kevin Mbabu til årets transfer i FC Midtjylland, og er såmænd også en tidlig kandidat til den kategori i hele Superligaen.
Kombinationen af fysik, hurtighed, god boldbehandling og en masse erfaring kan være guld værd for FCM, når boet gøres op til maj.
AGF
Mikael Anderson spiller alt i femte-sjette gear, når han møder FC Midtjylland, og søndag var bestemt ingen undtagelse.
Den tidligere FCM'er fik sin dedikerede smædesang et par gange af FCM's stemningsafsnit, han kom frem til flere fornuftige tilbud, uden det blev maksimalt farligt, og der var generelt bare ild i midtbanespilleren.
Det er vel lidt som at møde eks'en på et diskotek, både for Mikael Anderson og for FCM-fansene med AGF-tilhængerne som den nye flamme.
Det er også lige værd at bemærke, at Anderson klarer det fint – han har tidligere fortalt Tipsbladet, at han elsker det lir, der er omkring kampene med klubben, hvor han spillede i ti år og vandt DM i 2020.
Kampens værste:
Hør, er Adam Buksa og Jan Kuchta overhovedet scoutet rigtigt til FC Midtjylland?
Offensivt var de to fysisk stærke angribere næsten usynlige i dag, og hvis man ikke vidste det, var det svært at gætte, hvor god Adam Buksa er i luftspillet, og at Kuchta i Sparta Prag var kendt for at afslutte som en klapperslange, når bolden endte for fødderne af ham i feltet.
Indlæggene kommer nok på et tidspunkt med Christian Sørensen med fra start i dag og med Kevin Mbabu som dygtig back på modsatte kant.
Men en betydelig del af FCM's spil er lagt an på at sætte Darío Osorio og Aral Simsir (når han ikke som i dag er skadet/ude) i scene som kanter, der så at sige ligger fejlplaceret i den forkerte side og skal trække ind i banen med bolden for at komme til afslutninger eller indgå i kombinationer.
Det fungerer ikke rigtig for tiden for FCM, og selv om det vil gå bedre mod mindre defensive dygtige hold end AGF, er det som om, FC Midtjylland ikke er helt afstemt for tiden, også selv om det i den grad er et first world problem med FCM på førstepladsen i Superligaen, en 2-0-sejr over stærke AGF og i toppen af Europa League efter tre runder.
Kampens detalje:
FC Midtjylland og AGF er to af Superligaens bedste hold på dødbolde og hold, der går mest op i at være velforberedt og få slået modstanderen i netop denne del af spillet.
Derfor var det meget sjovt at se Henrik Dalsgaard og Frederik Tingager sætte i spurt ud til bænken, hvor Uwe Rösler fik dem dirigeret hen til en af trænerne.
Her skulle de to AGF'ere tydeligvis have detaljerede instrukser til det hjørnespark, AGF havde, og som sparkeren tog det ganske roligt med at få afviklet.
Dalsgaard ramte første rum ved forstolpen havde nær fået en god chance ud af det.
Så var det skæbnens ironi, at FC Midtjylland få minutter senere bragte sig foran netop på en dødbold, som også er en topprioritet for hjemmeholdet. Ligesom i torsdags mod Union SG skete det ikke ved at slå bolden direkte ind til scoring men ved en andenbold, som FCM tilsyneladende er ved at blive eksperter i.
Det var nærmest som at se to NFL-hold med koordinatorer og eksperter duellere, og denne gang fik Thomas Thomasberg sit ønske opfyldt om en dødboldscoring.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
Moukoko vækker opsigt i udlandet
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
Færdig i Manchester City
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
Superliga-ekspert i svime over FCK
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
TIPSBLADETS DOM