Karrieren på spil: Hedinsson skal opereres for tredje gang

To operationer har ikke hjulpet Eyjolfur Hedinsson af med lyskeproblemer. Nu skal en tredje operation redde islændingens karriere.



Han er blevet 30 år, men de sidste to og et halvt år er det blevet til meget, meget lidt spilletid for islandske Eyjolfur Hedinsson. Han skiftede 1. juni 2013 til FC Midtjylland på en fri transfer fra SønderjyskE, men siden skiftet er han gået i glemmebogen og i styrkelokalet. Blot 295 minutters spilletid er det blevet til i det halvandet år, han har været i klubben.

Og det er ikke, fordi han ikke er god nok. Forklaringen er ganske enkelt, at Eyjolfur Hedinsson har døjet med en lyskeskade, som han trods to operationer ikke er sluppet af med. Og nu fortæller en skuffet og ærgerlig Eyjolfur Hedinsson, at han står foran en tredje og nok karriereafgørende operation i lysken.

– Jeg står det samme sted, som jeg hele tiden har gjort. Der er ingen ændring i min situation, desværre. Jeg har haft to operationer, mens jeg har været i Midtjylland, men de har begge været uden succes. Det nye er, at jeg var ved en specialist i sidst uge i København, og han mener at have fundet årsagen til, at jeg har smerter i min lyske. Så senere i denne måned eller i starten af marts skal jeg opereres i London. Det håber jeg kan løse situationen, men det håbede jeg jo også de første to gange, jeg var under kniven. Jeg er dog nødt til at være positiv og tro på tingene, og jeg tror og håber på, at jeg bliver klar efter operationen, siger Eyjolfur Hedinsson til tipsbladet.dk.

FC Midtjylland offentliggjorde i januar 2013, at klubben havde sikret sig Eyjolfur Hedinsson på en fri transfer fra sommeren 2013. Den kontrakt har FCM’s sportsdirektør, Claus Steinlein, siden sagt, at han ville indgå igen. Det var ellers allerede den 6. august 2012, at Eyjolfur Hedinsson fik problemer med sin lyske. Den skade, der har fulgt ham frem til nu.

På det tidspunkt var FCM heller ikke den økonomiske magtfaktor, klubben er nu, og i Eyjolfur Hedinsson fik FCM en spiller, der i 11 efterårskampe scorede seks gange for SønderjyskE, ligesom han sæsonen for inden scorede otte gange i 30 kampe. Pænt for en midtbanespiller.

Men siden skiftet til FCM, har Eyjolfur Hedinsson oftest gået i styrkerummet, når de andre er gået på træningsbanen. Noget, der har fået islændingen til at overveje karrieren.

– Det har jeg helt sikkert tænkt på (karrierestop, red.), når jeg har Skypet hjem til Island. Jeg savner mit hjemland meget, fordi jeg kom til en ny klub og ikke kunne gøre det, jeg elsker og er god til. Men omvendt har jeg spillet fodbold i 25 år, og jeg ved, at stopper jeg nu, kommer jeg til at fortryde det, når jeg bliver gammel, siger Eyjolfur Hedinsson.

– Jeg har også haft dårlig samvittighed tit, fordi jeg bliver betalt for at spille fodbold, men ikke kan spille. Jeg har næsten ikke været på træningsbanen, og spørger du mig, er jeg ikke sikker på, at jeg kan finde derud. Jeg spillede lidt i foråret 2014, men det var små indhop. Spillede jeg 25 minutter, var jeg helt ødelagt og havde mange smerter. Men jeg ved også, at jeg selv og lægestaben har gjort alt, vi kan, for at gøre mig klar. Og jeg har været meget, meget glad for, at Glen og Claus (Riddersholm og Steinlein, red.) har bakket mig op og støttet mig. Det er jeg taknemmelig for, og jeg skylder dem.

– 28, 29 og 30 skulle have været mine bedste fodboldår. Det er der, man er på toppen, og jeg har slet ikke spillet. Det er meget skuffende, men omvendt tænker jeg nu bare, at jeg slet ikke har spillet sidste kamp. Jeg vil tilbage. 

Nu venter så den næste operation i London, hvor Eyjolfur Hedinsson skal forsøge at redde en karriere, der har været på pause i islændingens bedste år. Hedinsson fortæller, at han godt kan løbe lige ud og cykle, men lige så snart der kommer belastning og hurtige vendinger, kommer smerterne med det samme. Operationen handler om at skære en lille del af lysken, så han kan blive mere løs i sin hofte og dermed bevæge sig mere frit.

– Det er svært at finde motivationen, men omvendt har jeg fået et lille håb nu, en livline. Comeback føles langt væk, men efter operationen vil jeg være ude i to måneder, og så kan jeg måske drømme om comeback sidst i sæsonen. Det ville være fantastisk. Der er sket meget med klubben, siden jeg kom. Det år blev klubben nummer seks i Superligaen, og nu er der kommet bedre spillere til, og økonomien er meget bedre. Men det er svært, for selv om jeg gerne ville, føler jeg mig ikke som en del af succesen, fordi jeg ikke har biddraget. Det håber jeg snart på at kunne, siger Eyjolfur Hedinsson.

Islændingen har kontraktudløb til nytår. 





Medier fokuserer på Riemers ‘manglende erfaring’




LIVE

LIVE: To Real Madrid-transfers på plads

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Oscar Højlund melder klar målsætning ud



INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

Melder ud om Kasper Hjulmand



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Rasmus Højlund har ikke set det før

Tjekkiet – Danmark

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

FC København afviser konspirationsteori

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Stor profil glad for Brøndby

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Han er også færdig i FC København

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Afslører hemmelige samtaler med FC København

De nye Wieghorst og Hjulmand?

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Thomsen jubler over direktør-job

FC København vil bruge mere data i transfers

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Dybt bekymret over VM i USA