Karrieren på spil: Hedinsson skal opereres for tredje gang

To operationer har ikke hjulpet Eyjolfur Hedinsson af med lyskeproblemer. Nu skal en tredje operation redde islændingens karriere.



Han er blevet 30 år, men de sidste to og et halvt år er det blevet til meget, meget lidt spilletid for islandske Eyjolfur Hedinsson. Han skiftede 1. juni 2013 til FC Midtjylland på en fri transfer fra SønderjyskE, men siden skiftet er han gået i glemmebogen og i styrkelokalet. Blot 295 minutters spilletid er det blevet til i det halvandet år, han har været i klubben.

Og det er ikke, fordi han ikke er god nok. Forklaringen er ganske enkelt, at Eyjolfur Hedinsson har døjet med en lyskeskade, som han trods to operationer ikke er sluppet af med. Og nu fortæller en skuffet og ærgerlig Eyjolfur Hedinsson, at han står foran en tredje og nok karriereafgørende operation i lysken.

– Jeg står det samme sted, som jeg hele tiden har gjort. Der er ingen ændring i min situation, desværre. Jeg har haft to operationer, mens jeg har været i Midtjylland, men de har begge været uden succes. Det nye er, at jeg var ved en specialist i sidst uge i København, og han mener at have fundet årsagen til, at jeg har smerter i min lyske. Så senere i denne måned eller i starten af marts skal jeg opereres i London. Det håber jeg kan løse situationen, men det håbede jeg jo også de første to gange, jeg var under kniven. Jeg er dog nødt til at være positiv og tro på tingene, og jeg tror og håber på, at jeg bliver klar efter operationen, siger Eyjolfur Hedinsson til tipsbladet.dk.

FC Midtjylland offentliggjorde i januar 2013, at klubben havde sikret sig Eyjolfur Hedinsson på en fri transfer fra sommeren 2013. Den kontrakt har FCM’s sportsdirektør, Claus Steinlein, siden sagt, at han ville indgå igen. Det var ellers allerede den 6. august 2012, at Eyjolfur Hedinsson fik problemer med sin lyske. Den skade, der har fulgt ham frem til nu.

På det tidspunkt var FCM heller ikke den økonomiske magtfaktor, klubben er nu, og i Eyjolfur Hedinsson fik FCM en spiller, der i 11 efterårskampe scorede seks gange for SønderjyskE, ligesom han sæsonen for inden scorede otte gange i 30 kampe. Pænt for en midtbanespiller.

Men siden skiftet til FCM, har Eyjolfur Hedinsson oftest gået i styrkerummet, når de andre er gået på træningsbanen. Noget, der har fået islændingen til at overveje karrieren.

– Det har jeg helt sikkert tænkt på (karrierestop, red.), når jeg har Skypet hjem til Island. Jeg savner mit hjemland meget, fordi jeg kom til en ny klub og ikke kunne gøre det, jeg elsker og er god til. Men omvendt har jeg spillet fodbold i 25 år, og jeg ved, at stopper jeg nu, kommer jeg til at fortryde det, når jeg bliver gammel, siger Eyjolfur Hedinsson.

– Jeg har også haft dårlig samvittighed tit, fordi jeg bliver betalt for at spille fodbold, men ikke kan spille. Jeg har næsten ikke været på træningsbanen, og spørger du mig, er jeg ikke sikker på, at jeg kan finde derud. Jeg spillede lidt i foråret 2014, men det var små indhop. Spillede jeg 25 minutter, var jeg helt ødelagt og havde mange smerter. Men jeg ved også, at jeg selv og lægestaben har gjort alt, vi kan, for at gøre mig klar. Og jeg har været meget, meget glad for, at Glen og Claus (Riddersholm og Steinlein, red.) har bakket mig op og støttet mig. Det er jeg taknemmelig for, og jeg skylder dem.

– 28, 29 og 30 skulle have været mine bedste fodboldår. Det er der, man er på toppen, og jeg har slet ikke spillet. Det er meget skuffende, men omvendt tænker jeg nu bare, at jeg slet ikke har spillet sidste kamp. Jeg vil tilbage. 

Nu venter så den næste operation i London, hvor Eyjolfur Hedinsson skal forsøge at redde en karriere, der har været på pause i islændingens bedste år. Hedinsson fortæller, at han godt kan løbe lige ud og cykle, men lige så snart der kommer belastning og hurtige vendinger, kommer smerterne med det samme. Operationen handler om at skære en lille del af lysken, så han kan blive mere løs i sin hofte og dermed bevæge sig mere frit.

– Det er svært at finde motivationen, men omvendt har jeg fået et lille håb nu, en livline. Comeback føles langt væk, men efter operationen vil jeg være ude i to måneder, og så kan jeg måske drømme om comeback sidst i sæsonen. Det ville være fantastisk. Der er sket meget med klubben, siden jeg kom. Det år blev klubben nummer seks i Superligaen, og nu er der kommet bedre spillere til, og økonomien er meget bedre. Men det er svært, for selv om jeg gerne ville, føler jeg mig ikke som en del af succesen, fordi jeg ikke har biddraget. Det håber jeg snart på at kunne, siger Eyjolfur Hedinsson.

Islændingen har kontraktudløb til nytår. 





Forlader Superliga-klub



AVIS

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona


– Zorniger kunne virkelig gå en på nerverne!

Premier League-angriber er ude af kunstigt koma



Hjemmestærke Charlton snupper finalebillet

Engelsk klub vil kapre kæmpestjerne

Ajax smider matchbold i vanvittigt drama

Champions League-finalist lurer på Morten Frendrup

Afsløring: Tjekkere vil have Villads Rasmussen



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Dumper Rasmus Højlund

Linket til stort Froholdt-køb: Her står de

Viaplay henter ny sportschef

Dortmund og Marseille lurer på FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


– Ved ikke hvad deres agenda er

Dansk klubboss kan bane vejen for Frank-ansættelse

Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler

London-klub meldes varm på Kasper Dolberg

Dortmund køber Daniel Svensson permanent


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne

Vil hente Eriksen – skal han også være træner?

Mobilen bimler og bamler: Det skal Riddersholm nu



Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel 

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Nægter at spille for Real Madrid igen


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil

Massiv interesse for Kasper Dolberg

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund