Kasper Dolberg stråler af selvtillid inden strabadserne med det danske EM-hold, der fredag rejste mod Østrig for at spille testkamp mod Tyskland.
Sommerens EM kan blive et udstillingsvindue for den danske landsholdsangriber, der dog også har det fint i den franske fodboldklub Nice.
– Som udgangspunkt skal jeg ikke videre. Nu må vi se, hvad der sker. Jeg ved det ikke. Jeg tænker, at vi lige tager EM først, og så må jeg tænke på det andet bagefter.
– Jeg vil da meget gerne spille i Premier League på et tidspunkt, det er helt sikkert, siger Dolberg.
Han sluttede af med at spille fuld tid for Nice i de sidste ti ligakampe i sæsonen, som ellers også har været afbrudt af skader og perioder uden mål.
– Det har været fedt med de mange kampe til slut. Det har jeg virkelig nydt. At træne hele ugen og spille kamp i weekenderne er jo det, jeg gerne vil.
– Jeg føler mig fit, og jeg har spillet 90 minutter de sidste mange weekender. Så det er tæt på at være perfekt, siger Dolberg.
Det blev dog kun til seks ligamål i denne sæson. Det var fem færre end sidste sæson.
– Det har været op og ned. Der har været nogle gode perioder, og så har der været nogle ikke så sjove perioder.
– Det har også været en spændende og sjov sæson. Jeg har spillet nogle fede kampe og haft nogle gode oplevelser. Det gav en god følelse at score og slutte af med at vinde over Lyon, siger Dolberg.
Han føler, at selvtilliden er god inden EM, hvor han ser ud til at skulle kæmpe med FC København-angriberen Jonas Wind om pladsen som frontangriber på landsholdet.
– Jeg føler mig som en stor del af holdet, og vi har alle sammen fået lidt spilletid. Det kommer også an på modstanderen. Men jeg står klar.
– Jeg vil selvfølgelig altid gerne spille alle kampe, men der er mange gode spillere på holdet. Så jeg er bare glad, når jeg skal spille, siger Dolberg.
Danmark skal spille testkamp mod Tyskland på onsdag i Østrig.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
OPTAKT
Chelsea – Nottingham Forest
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCM stanger lang karantæne ud til fan
AVIS
