Kasper Dolberg stråler af selvtillid inden strabadserne med det danske EM-hold, der fredag rejste mod Østrig for at spille testkamp mod Tyskland.
Sommerens EM kan blive et udstillingsvindue for den danske landsholdsangriber, der dog også har det fint i den franske fodboldklub Nice.
– Som udgangspunkt skal jeg ikke videre. Nu må vi se, hvad der sker. Jeg ved det ikke. Jeg tænker, at vi lige tager EM først, og så må jeg tænke på det andet bagefter.
– Jeg vil da meget gerne spille i Premier League på et tidspunkt, det er helt sikkert, siger Dolberg.
Han sluttede af med at spille fuld tid for Nice i de sidste ti ligakampe i sæsonen, som ellers også har været afbrudt af skader og perioder uden mål.
– Det har været fedt med de mange kampe til slut. Det har jeg virkelig nydt. At træne hele ugen og spille kamp i weekenderne er jo det, jeg gerne vil.
– Jeg føler mig fit, og jeg har spillet 90 minutter de sidste mange weekender. Så det er tæt på at være perfekt, siger Dolberg.
Det blev dog kun til seks ligamål i denne sæson. Det var fem færre end sidste sæson.
– Det har været op og ned. Der har været nogle gode perioder, og så har der været nogle ikke så sjove perioder.
– Det har også været en spændende og sjov sæson. Jeg har spillet nogle fede kampe og haft nogle gode oplevelser. Det gav en god følelse at score og slutte af med at vinde over Lyon, siger Dolberg.
Han føler, at selvtilliden er god inden EM, hvor han ser ud til at skulle kæmpe med FC København-angriberen Jonas Wind om pladsen som frontangriber på landsholdet.
– Jeg føler mig som en stor del af holdet, og vi har alle sammen fået lidt spilletid. Det kommer også an på modstanderen. Men jeg står klar.
– Jeg vil selvfølgelig altid gerne spille alle kampe, men der er mange gode spillere på holdet. Så jeg er bare glad, når jeg skal spille, siger Dolberg.
Danmark skal spille testkamp mod Tyskland på onsdag i Østrig.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
Atletico Madrid henter PSG-stopper for 300 mio
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
INTERVIEW
Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Vejle dummer sig i premieren mod AB
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
EKSKLUSIVT
