Kasper Dolberg stråler af selvtillid inden strabadserne med det danske EM-hold, der fredag rejste mod Østrig for at spille testkamp mod Tyskland.
Sommerens EM kan blive et udstillingsvindue for den danske landsholdsangriber, der dog også har det fint i den franske fodboldklub Nice.
– Som udgangspunkt skal jeg ikke videre. Nu må vi se, hvad der sker. Jeg ved det ikke. Jeg tænker, at vi lige tager EM først, og så må jeg tænke på det andet bagefter.
– Jeg vil da meget gerne spille i Premier League på et tidspunkt, det er helt sikkert, siger Dolberg.
Han sluttede af med at spille fuld tid for Nice i de sidste ti ligakampe i sæsonen, som ellers også har været afbrudt af skader og perioder uden mål.
– Det har været fedt med de mange kampe til slut. Det har jeg virkelig nydt. At træne hele ugen og spille kamp i weekenderne er jo det, jeg gerne vil.
– Jeg føler mig fit, og jeg har spillet 90 minutter de sidste mange weekender. Så det er tæt på at være perfekt, siger Dolberg.
Det blev dog kun til seks ligamål i denne sæson. Det var fem færre end sidste sæson.
– Det har været op og ned. Der har været nogle gode perioder, og så har der været nogle ikke så sjove perioder.
– Det har også været en spændende og sjov sæson. Jeg har spillet nogle fede kampe og haft nogle gode oplevelser. Det gav en god følelse at score og slutte af med at vinde over Lyon, siger Dolberg.
Han føler, at selvtilliden er god inden EM, hvor han ser ud til at skulle kæmpe med FC København-angriberen Jonas Wind om pladsen som frontangriber på landsholdet.
– Jeg føler mig som en stor del af holdet, og vi har alle sammen fået lidt spilletid. Det kommer også an på modstanderen. Men jeg står klar.
– Jeg vil selvfølgelig altid gerne spille alle kampe, men der er mange gode spillere på holdet. Så jeg er bare glad, når jeg skal spille, siger Dolberg.
Danmark skal spille testkamp mod Tyskland på onsdag i Østrig.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Forlader Superliga-klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
VM-Vækkeuret: Historisk kamp med falmende stjerner
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
EKSKLUSIVT
