Kasper Dolberg stråler af selvtillid inden strabadserne med det danske EM-hold, der fredag rejste mod Østrig for at spille testkamp mod Tyskland.
Sommerens EM kan blive et udstillingsvindue for den danske landsholdsangriber, der dog også har det fint i den franske fodboldklub Nice.
– Som udgangspunkt skal jeg ikke videre. Nu må vi se, hvad der sker. Jeg ved det ikke. Jeg tænker, at vi lige tager EM først, og så må jeg tænke på det andet bagefter.
– Jeg vil da meget gerne spille i Premier League på et tidspunkt, det er helt sikkert, siger Dolberg.
Han sluttede af med at spille fuld tid for Nice i de sidste ti ligakampe i sæsonen, som ellers også har været afbrudt af skader og perioder uden mål.
– Det har været fedt med de mange kampe til slut. Det har jeg virkelig nydt. At træne hele ugen og spille kamp i weekenderne er jo det, jeg gerne vil.
– Jeg føler mig fit, og jeg har spillet 90 minutter de sidste mange weekender. Så det er tæt på at være perfekt, siger Dolberg.
Det blev dog kun til seks ligamål i denne sæson. Det var fem færre end sidste sæson.
– Det har været op og ned. Der har været nogle gode perioder, og så har der været nogle ikke så sjove perioder.
– Det har også været en spændende og sjov sæson. Jeg har spillet nogle fede kampe og haft nogle gode oplevelser. Det gav en god følelse at score og slutte af med at vinde over Lyon, siger Dolberg.
Han føler, at selvtilliden er god inden EM, hvor han ser ud til at skulle kæmpe med FC København-angriberen Jonas Wind om pladsen som frontangriber på landsholdet.
– Jeg føler mig som en stor del af holdet, og vi har alle sammen fået lidt spilletid. Det kommer også an på modstanderen. Men jeg står klar.
– Jeg vil selvfølgelig altid gerne spille alle kampe, men der er mange gode spillere på holdet. Så jeg er bare glad, når jeg skal spille, siger Dolberg.
Danmark skal spille testkamp mod Tyskland på onsdag i Østrig.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
LIVE
VM-LIVE: Nu er der svar på, om kæmpe brag flyttes
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
OPTAKT
Canada – Marokko
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
