Kasper Dolberg: Hvorfor skulle han tage til FCK?

Kasper Dolberg regner ikke med, at Jesper Fredberg tager til FC København for at blive ny sportsdirektør.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): FC København er på udkig efter en ny sportsdirektør, og et varmt emne i den danske hovedstad er Jesper Fredberg, der havde stor succes i Viborg FF og nu er ved at genrejse den belgiske kæmpe Anderlecht.

Hvis Jesper Fredberg tager til FC København, er der en række danskere i Anderlecht, der mister deres chef, og det vil uden tvivl være et scenarie, de håber at undgå.

Én, der i hvert fald ikke er bekymret for at miste Jesper Fredberg til FC København, er Kasper Dolberg. Han tror ikke, at Fredberg vender hjem til Danmark for at afløse Peter Christiansen i FCK.

– Jeg er ikke så bange, for jeg tror, han bliver hos os. Jeg tror, han er godt tilfreds med det, han har gang i og har lyst til at fortsætte. Så jeg kan ikke se hvorfor (Fredberg skulle tage til FCK, red.). siger Kasper Dolberg. 

Tirsdag fastslog Jesper Fredberg da også, at han forventer at blive i Anderlecht, hvor han stadig mener, der er et stykke arbejde at gøre for ham.

Kasper Dolberg er meget begejstret for Jesper Fredberg, der for et år siden hentede ham til Belgien efter nogle sløje år i Spanien og Tyskland. 

– Han er en god chef. Det er begrænset, hvor meget vi ser ham, for i perioder er han ikke så meget i klubben, men når han er, er han god for en hyggelig snak. Han er en frisk fyr og god at snakke med, lyder det fra Dolberg.

Anderlecht blev nummer tre i den forgangne sæson. 





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

VM-spiller får fem karantænedage



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Chokskifte på vej?

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Marokko – Haiti

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

FC Barcelona køber VM-angriber

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Skotland – Brasilien

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Til lægetjek i Superliga-klub