Kasper Dolberg: Hvorfor skulle han tage til FCK?

Kasper Dolberg regner ikke med, at Jesper Fredberg tager til FC København for at blive ny sportsdirektør.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): FC København er på udkig efter en ny sportsdirektør, og et varmt emne i den danske hovedstad er Jesper Fredberg, der havde stor succes i Viborg FF og nu er ved at genrejse den belgiske kæmpe Anderlecht.

Hvis Jesper Fredberg tager til FC København, er der en række danskere i Anderlecht, der mister deres chef, og det vil uden tvivl være et scenarie, de håber at undgå.

Én, der i hvert fald ikke er bekymret for at miste Jesper Fredberg til FC København, er Kasper Dolberg. Han tror ikke, at Fredberg vender hjem til Danmark for at afløse Peter Christiansen i FCK.

– Jeg er ikke så bange, for jeg tror, han bliver hos os. Jeg tror, han er godt tilfreds med det, han har gang i og har lyst til at fortsætte. Så jeg kan ikke se hvorfor (Fredberg skulle tage til FCK, red.). siger Kasper Dolberg. 

Tirsdag fastslog Jesper Fredberg da også, at han forventer at blive i Anderlecht, hvor han stadig mener, der er et stykke arbejde at gøre for ham.

Kasper Dolberg er meget begejstret for Jesper Fredberg, der for et år siden hentede ham til Belgien efter nogle sløje år i Spanien og Tyskland. 

– Han er en god chef. Det er begrænset, hvor meget vi ser ham, for i perioder er han ikke så meget i klubben, men når han er, er han god for en hyggelig snak. Han er en frisk fyr og god at snakke med, lyder det fra Dolberg.

Anderlecht blev nummer tre i den forgangne sæson. 





Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!




LIVE

LIVE: OB-angriber helt ude af truppen

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

‘Det er ringe ad helvede til’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

De bliver monstersalg til sommer

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Randers FC – OB

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans