Kasper Dolberg: Hvorfor skulle han tage til FCK?

Kasper Dolberg regner ikke med, at Jesper Fredberg tager til FC København for at blive ny sportsdirektør.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): FC København er på udkig efter en ny sportsdirektør, og et varmt emne i den danske hovedstad er Jesper Fredberg, der havde stor succes i Viborg FF og nu er ved at genrejse den belgiske kæmpe Anderlecht.

Hvis Jesper Fredberg tager til FC København, er der en række danskere i Anderlecht, der mister deres chef, og det vil uden tvivl være et scenarie, de håber at undgå.

Én, der i hvert fald ikke er bekymret for at miste Jesper Fredberg til FC København, er Kasper Dolberg. Han tror ikke, at Fredberg vender hjem til Danmark for at afløse Peter Christiansen i FCK.

– Jeg er ikke så bange, for jeg tror, han bliver hos os. Jeg tror, han er godt tilfreds med det, han har gang i og har lyst til at fortsætte. Så jeg kan ikke se hvorfor (Fredberg skulle tage til FCK, red.). siger Kasper Dolberg. 

Tirsdag fastslog Jesper Fredberg da også, at han forventer at blive i Anderlecht, hvor han stadig mener, der er et stykke arbejde at gøre for ham.

Kasper Dolberg er meget begejstret for Jesper Fredberg, der for et år siden hentede ham til Belgien efter nogle sløje år i Spanien og Tyskland. 

– Han er en god chef. Det er begrænset, hvor meget vi ser ham, for i perioder er han ikke så meget i klubben, men når han er, er han god for en hyggelig snak. Han er en frisk fyr og god at snakke med, lyder det fra Dolberg.

Anderlecht blev nummer tre i den forgangne sæson. 





Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’




LIVE

LIVE: Kent Nielsen overrasker

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Emre Mor færdig

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Melder Lindstrøm helt færdig

Miraklernes tid er ikke forbi

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Et markant problem for Silkeborg

Manchester United – Liverpool

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Martin Jørgensen lander nyt job

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det ser sort ud for B.93

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’