Kasper Fisker hader AGF og kan ikke lide Amini

Randers FC hader AGF, og Kasper Fisker kan ikke lide Mustafa Amini. Den stærke kantspiller varmer op til aftenens lokalbrag med stikpiller til naboerne mod syd.



Opgørene mellem Randers FC og AGF har de senere år udviklet sig til en solid rivalisering, og op til denne fredags kamp gør holdene, hvad de kan for at puste til gløderne. Seneste skud på stammen er Kasper Fiskers udmelding omkring den tidligere holdkammerat Mustafa Amini.

I et interview med TV2 Østjylland forklarer han, at kampen mod AGF er speciel, “fordi vi hader dem”. Han bliver samtidig spurgt til de forhenværende Randers-spillere, der nu er i AGF, underforstået Elmar Bjarnason, Kasper Junker og Amini. 

Nogle er fine, andre bryder han sig ikke om. Navnlig altså Mustafa Amini, der også fik en bredside med fra Randers-direktør Michael Gravgaard, da han forlod klubben i sommer.

– Jamen, jeg kan ikke lide Musti (Mustafa Amini, red.). Jeg synes, han forlod klubben på en rigtig træls måde, og jeg synes egentlig, at han var en dårlig person, da han forlod klubben. Så primært ham, siger Fisker til TV2 Østjylland.

Tipsbladet.dk. talte forleden med Amini om hans udsigt til at skulle tilbage til BioNutria Park for første gang, siden han forlod Randers i sommer. Han forholdt han sig blandt andet til Gravgaard og sportchef Ole Nielsens kommentarer, men var mere diplomatisk i sit svar end Fisker.

– Jeg har ikke noget at bevise over for Michael eller Ole eller andre i Randers. Jeg havde en god tid der og spillede mange kampe. De sagde nogle usande og ikke-søde ting, men det er en del af fodbold. Jeg er glad nu i AGF, og jeg glæder mig til at tage tre point på fredag og blive endnu gladere, sagde han ved den lejlighed.

Der er kickoff i Randers i aften klokken 18.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Offentliggøres i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Andreas Christensen afviser tilbud



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Leverkusen – Bayern



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det