Opgørene mellem Randers FC og AGF har de senere år udviklet sig til en solid rivalisering, og op til denne fredags kamp gør holdene, hvad de kan for at puste til gløderne. Seneste skud på stammen er Kasper Fiskers udmelding omkring den tidligere holdkammerat Mustafa Amini.
I et interview med TV2 Østjylland forklarer han, at kampen mod AGF er speciel, “fordi vi hader dem”. Han bliver samtidig spurgt til de forhenværende Randers-spillere, der nu er i AGF, underforstået Elmar Bjarnason, Kasper Junker og Amini.
Nogle er fine, andre bryder han sig ikke om. Navnlig altså Mustafa Amini, der også fik en bredside med fra Randers-direktør Michael Gravgaard, da han forlod klubben i sommer.
– Jamen, jeg kan ikke lide Musti (Mustafa Amini, red.). Jeg synes, han forlod klubben på en rigtig træls måde, og jeg synes egentlig, at han var en dårlig person, da han forlod klubben. Så primært ham, siger Fisker til TV2 Østjylland.
Tipsbladet.dk. talte forleden med Amini om hans udsigt til at skulle tilbage til BioNutria Park for første gang, siden han forlod Randers i sommer. Han forholdt han sig blandt andet til Gravgaard og sportchef Ole Nielsens kommentarer, men var mere diplomatisk i sit svar end Fisker.
– Jeg har ikke noget at bevise over for Michael eller Ole eller andre i Randers. Jeg havde en god tid der og spillede mange kampe. De sagde nogle usande og ikke-søde ting, men det er en del af fodbold. Jeg er glad nu i AGF, og jeg glæder mig til at tage tre point på fredag og blive endnu gladere, sagde han ved den lejlighed.
Der er kickoff i Randers i aften klokken 18.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
OPTAKT
Chelsea – Nottingham Forest
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCM stanger lang karantæne ud til fan
AVIS
