Opgørene mellem Randers FC og AGF har de senere år udviklet sig til en solid rivalisering, og op til denne fredags kamp gør holdene, hvad de kan for at puste til gløderne. Seneste skud på stammen er Kasper Fiskers udmelding omkring den tidligere holdkammerat Mustafa Amini.
I et interview med TV2 Østjylland forklarer han, at kampen mod AGF er speciel, “fordi vi hader dem”. Han bliver samtidig spurgt til de forhenværende Randers-spillere, der nu er i AGF, underforstået Elmar Bjarnason, Kasper Junker og Amini.
Nogle er fine, andre bryder han sig ikke om. Navnlig altså Mustafa Amini, der også fik en bredside med fra Randers-direktør Michael Gravgaard, da han forlod klubben i sommer.
– Jamen, jeg kan ikke lide Musti (Mustafa Amini, red.). Jeg synes, han forlod klubben på en rigtig træls måde, og jeg synes egentlig, at han var en dårlig person, da han forlod klubben. Så primært ham, siger Fisker til TV2 Østjylland.
Tipsbladet.dk. talte forleden med Amini om hans udsigt til at skulle tilbage til BioNutria Park for første gang, siden han forlod Randers i sommer. Han forholdt han sig blandt andet til Gravgaard og sportchef Ole Nielsens kommentarer, men var mere diplomatisk i sit svar end Fisker.
– Jeg har ikke noget at bevise over for Michael eller Ole eller andre i Randers. Jeg havde en god tid der og spillede mange kampe. De sagde nogle usande og ikke-søde ting, men det er en del af fodbold. Jeg er glad nu i AGF, og jeg glæder mig til at tage tre point på fredag og blive endnu gladere, sagde han ved den lejlighed.
Der er kickoff i Randers i aften klokken 18.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC København – OB
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
