Opgørene mellem Randers FC og AGF har de senere år udviklet sig til en solid rivalisering, og op til denne fredags kamp gør holdene, hvad de kan for at puste til gløderne. Seneste skud på stammen er Kasper Fiskers udmelding omkring den tidligere holdkammerat Mustafa Amini.
I et interview med TV2 Østjylland forklarer han, at kampen mod AGF er speciel, “fordi vi hader dem”. Han bliver samtidig spurgt til de forhenværende Randers-spillere, der nu er i AGF, underforstået Elmar Bjarnason, Kasper Junker og Amini.
Nogle er fine, andre bryder han sig ikke om. Navnlig altså Mustafa Amini, der også fik en bredside med fra Randers-direktør Michael Gravgaard, da han forlod klubben i sommer.
– Jamen, jeg kan ikke lide Musti (Mustafa Amini, red.). Jeg synes, han forlod klubben på en rigtig træls måde, og jeg synes egentlig, at han var en dårlig person, da han forlod klubben. Så primært ham, siger Fisker til TV2 Østjylland.
Tipsbladet.dk. talte forleden med Amini om hans udsigt til at skulle tilbage til BioNutria Park for første gang, siden han forlod Randers i sommer. Han forholdt han sig blandt andet til Gravgaard og sportchef Ole Nielsens kommentarer, men var mere diplomatisk i sit svar end Fisker.
– Jeg har ikke noget at bevise over for Michael eller Ole eller andre i Randers. Jeg havde en god tid der og spillede mange kampe. De sagde nogle usande og ikke-søde ting, men det er en del af fodbold. Jeg er glad nu i AGF, og jeg glæder mig til at tage tre point på fredag og blive endnu gladere, sagde han ved den lejlighed.
Der er kickoff i Randers i aften klokken 18.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIVE
TransferLIVE: På rov i OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
AVIS
