FC København fører Superligaen – men slet ikke så klart, som de fleste nok havde forventet. FC Nordsjælland har bidt sig fast i haserne på storklubben og de to klubber har reelt skilt sig ud i en regulær duel om guldet og dermed også om den direkte vej til gruppespillet i Champions League.
Den tidligere FCK-profil og nuværende Canal 9-fodboldvært, Michael Gravgaard noterer sig med glæde, at der er kamp om guldet men han lægger ikke skjul på, at han klart hellere ser FC København gå direkte i Champions League frem for FC Nordsjælland.
– Ender FC Nordsjælland med at vinde guldet, er det i høj grad fortjent, for de gør det virkelig godt og lever perfekt i rollen som underdog i forhold til FC København, siger Michael Gravgaard til tipsbladet.dk
– Men når det så er sagt, mener jeg, det vil være en katastrofe for dansk fodbold, hvis ikke det bliver FC København, der spiller sig direkte i Champions League-gruppespillet. Og det er sagt med al respekt for FC Nordsjælland, men ser man på det ud fra, hvad der vil gavne dansk fodbold mest, skal det være FC København, der tager guldet og pladsen i gruppespillet.
At Danmark i øjeblikket har en plads direkte i Champions League, skyldes de point som danske hold har samlet sammen i et regnskab, der løbende strækker sig over fem sæsoner omkring europæiske turneringer. Her har Danmark præsteret så godt, at den direkte plads er sikret samtidig med, at sølvvinderne er med i kvalifikationsturneringen.
– FC Nordsjælland har naturligvis en vis erfaring fra kampe i Europa de senere år, men der er i min optik stadig meget langt til den erfaring, der trods alt stadig er at finde i FC København, der har en trup, der rummer så meget – også selv om flere ting i denne sæson ikke har fungeret optimalt. Derfor mener jeg, at FC København klart vil få mest ud af gruppespillet, siger Michael Gravgaard.
Mens Superligaens 1. plads giver direkte adgang til Champions League-gruppespillet, er der også adgang til turneringen for Superligaens 2. plads. De danske sølvvindere træder ind i 3. kvalifikationsrunde, hvor en samlet sejr vil sende klubben i playoff, hvor hold fra Spanien, England, Tyskland, Italien og Spanien kan blive modstander i forsøget på at komme til gruppespillet.
LIVE
LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT