Silkeborg håber fortsat på, at holdet kan blande sig i kampen om Superligaens syvendeplads.
Cheftræner Kent Nielsen må dog konstatere, at hans hold har det svært for tiden med blot to point i de seneste fem kampe ovenpå søndagens 0-2-nederlag på udebane til OB.
Silkeborg har nu fem point op til FC Midtjylland på den aktuelle syvendeplads, der giver adgang til Europa-playoff. OB har slået et hul på fire point til midtjyderne.
Kent Nielsen mener dog, at jævnbyrdigheden i nedrykningsspillet er så tilpas stor, at det kan være holdets vej tilbage i kampen om syvendepladsen.
– Jeg er sikker på, at vi får svært ved vinde, lige meget hvem vi møder. Det får OB og Midtjylland også, siger Kent Nielsen.
– Men at kigge på tabellen er ikke det, der motiverer os. Det er mere at spille godt og vinde, der fylder. Det var også det, vi var gode til, da vi kørte derudad. Der dvælede vi ikke meget ved, hvordan stillingen så ud, siger han.
Silkeborg kørte derudad i sidste sæson, hvor det lykkedes at vinde bronze i Superligaen. I år er det mere op ad bakke for Silkeborg, som ligger på niendepladsen, men omvendt er holdet også i semifinalen i pokalturneringen.
Og så er spørgsmålet, hvilken turnering silkeborgenserne prioriterer højest.
– Vi vil meget gerne spille om syvendepladsen, men vi kunne også rigtig gerne tænke os at komme i pokalfinalen. Så det er ikke noget med, at vi prioriterer noget, som det ser ud nu, siger cheftræneren.
Selv om Kent Nielsen er rolig om Silkeborgs situation, er backen Oliver Sonne mere skuffet og mener, at holdet skal hente flere point.
– Det er et tungt omklædningsrum, jeg er kommet ud af. Der er ikke mange, der tør kigge op, og ikke mange, der siger noget.
– Vi skal til at have nogle point. Vi spiller god fodbold, men vi får ingen point, så det er lidt ligegyldigt, siger Sonne.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
