Silkeborg skal onsdag møde FC København i pokalturneringens kvartfinale. Den bliver spillet over to kampe, og den første bliver spillet i Parken. Her bliver det en kamp, som Silkeborg-cheftræner Kent Nielsen ser som en af de store.
Det fortæller han i et interview pĂĄ SIF’s hjemmeside.
Her peger han pĂĄ, at han godt ved, at FCK lige har tabt til AGF, men at nĂĄr man ser pĂĄ indholdet af kampen, sĂĄ kunne det sagtens være gĂĄet den anden vej – og sĂĄ er det et hold, der har præsteret ‘top-top’ i Champions League, mener han.
– Det er jo en enormt fed opgave for os, og det er på alle parametre. Hele pladen at vi bliver udfordret. Men vi har også en ro i os selv i, at der er ting, og det er særligt spillet med bolden, hvor vi hvis vi selv toppræsterer også udfordrer dem, siger Kent Nielsen og slår fast, hvad der skal til, hvis de skal vinde.
– Alt skal lykkes for os. FCK skal være en smule uskarpe, vi skal have en dygtig målmand, og vi skal have noget held. Og så skal vi have fantastisk meget arbejde og så noget dygtighed også, lyder det fra Silkeborg-træneren.
Samtidig er det en kamp, hvor de ikke kommer til at have udgangspunkt i at være taktiske, og de tager til Parken for at gå efter at vinde kampen, ligesom det også skete sidste gang, at de var der med en 3-1 sejr tilbage i august.
– Vi kan stadig godt erindre, at det er lykkes for os før, selvom det er et svært sted. Men altså, vi prøver ikke at spille en taktisk kamp fra start af, og så er der ingen tvivl om, at det godt kan være, at man undervejs afhængigt af kampforløbet og resultatet på måltavlen, at man spiller noget mere taktisk og prøver at få et resultat, der er hensigtsmæssigt. Men så prøver vi også – fordi det er det, vi er bedst til – at prøve at vinde kampen fra start af, fortæller Kent Nielsen.
I FCK har man fået Vavro klar til kampen. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han pĂĄ vej hjem
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TOPNYHED
Transfer pĂĄ vej? De er i dialog med Jens Stage
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan fĂĄ store konsekvenser
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder pĂĄ kreativ løsning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Sats pĂĄ disse ni spillere, FCK!
INTERVIEW
‘HĂĄber min agent og FCK finder ud af det’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – ĂĄben for Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
‘Sæsonens talent’ pĂĄ blokken i FC København
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hjalte Fabrin fĂĄr chancen i SampdoriaÂ
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
