Kent Nielsen før FCK-møde: De skal være uskarpe

Det står klart for Kent Nielsen, hvad der skal til, hvis Silkeborg skal kunne slå FC København onsdag.



Silkeborg skal onsdag møde FC København i pokalturneringens kvartfinale. Den bliver spillet over to kampe, og den første bliver spillet i Parken. Her bliver det en kamp, som Silkeborg-cheftræner Kent Nielsen ser som en af de store.

Det fortæller han i et interview på SIF’s hjemmeside.

Her peger han på, at han godt ved, at FCK lige har tabt til AGF, men at når man ser på indholdet af kampen, så kunne det sagtens være gået den anden vej – og så er det et hold, der har præsteret ‘top-top’ i Champions League, mener han.

– Det er jo en enormt fed opgave for os, og det er på alle parametre. Hele pladen at vi bliver udfordret. Men vi har også en ro i os selv i, at der er ting, og det er særligt spillet med bolden, hvor vi hvis vi selv toppræsterer også udfordrer dem, siger Kent Nielsen og slår fast, hvad der skal til, hvis de skal vinde.

– Alt skal lykkes for os. FCK skal være en smule uskarpe, vi skal have en dygtig målmand, og vi skal have noget held. Og så skal vi have fantastisk meget arbejde og så noget dygtighed også, lyder det fra Silkeborg-træneren.

Samtidig er det en kamp, hvor de ikke kommer til at have udgangspunkt i at være taktiske, og de tager til Parken for at gå efter at vinde kampen, ligesom det også skete sidste gang, at de var der med en 3-1 sejr tilbage i august.

– Vi kan stadig godt erindre, at det er lykkes for os før, selvom det er et svært sted. Men altså, vi prøver ikke at spille en taktisk kamp fra start af, og så er der ingen tvivl om, at det godt kan være, at man undervejs afhængigt af kampforløbet og resultatet på måltavlen, at man spiller noget mere taktisk og prøver at få et resultat, der er hensigtsmæssigt. Men så prøver vi også – fordi det er det, vi er bedst til – at prøve at vinde kampen fra start af, fortæller Kent Nielsen.

I FCK har man fået Vavro klar til kampen. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storkamp af Patrick Dorgu

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Conte stopper i Napoli

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Topboss sviner Barça til

Superliga-oprykker varsler flere transfers

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit