Silkeborg skal onsdag møde FC København i pokalturneringens kvartfinale. Den bliver spillet over to kampe, og den første bliver spillet i Parken. Her bliver det en kamp, som Silkeborg-cheftræner Kent Nielsen ser som en af de store.
Det fortæller han i et interview på SIF’s hjemmeside.
Her peger han på, at han godt ved, at FCK lige har tabt til AGF, men at når man ser på indholdet af kampen, så kunne det sagtens være gået den anden vej – og så er det et hold, der har præsteret ‘top-top’ i Champions League, mener han.
– Det er jo en enormt fed opgave for os, og det er på alle parametre. Hele pladen at vi bliver udfordret. Men vi har også en ro i os selv i, at der er ting, og det er særligt spillet med bolden, hvor vi hvis vi selv toppræsterer også udfordrer dem, siger Kent Nielsen og slår fast, hvad der skal til, hvis de skal vinde.
– Alt skal lykkes for os. FCK skal være en smule uskarpe, vi skal have en dygtig målmand, og vi skal have noget held. Og så skal vi have fantastisk meget arbejde og så noget dygtighed også, lyder det fra Silkeborg-træneren.
Samtidig er det en kamp, hvor de ikke kommer til at have udgangspunkt i at være taktiske, og de tager til Parken for at gå efter at vinde kampen, ligesom det også skete sidste gang, at de var der med en 3-1 sejr tilbage i august.
– Vi kan stadig godt erindre, at det er lykkes for os før, selvom det er et svært sted. Men altså, vi prøver ikke at spille en taktisk kamp fra start af, og så er der ingen tvivl om, at det godt kan være, at man undervejs afhængigt af kampforløbet og resultatet på måltavlen, at man spiller noget mere taktisk og prøver at få et resultat, der er hensigtsmæssigt. Men så prøver vi også – fordi det er det, vi er bedst til – at prøve at vinde kampen fra start af, fortæller Kent Nielsen.
I FCK har man fået Vavro klar til kampen. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: ‘Så skal Tyskland-træner ud’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Har talt med Bruno Fernandes om transfer
AVIS
‘Det er slut’
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TIPSBLADET SPECIAL
