Kent Nielsen irriteret: Den dårligste præstation

Det har længe været svært for Silkeborg, men mod FC Nordsjælland ramte de det laveste niveau, mener Kent Nielsen.



Silkeborg har ikke vundet i otte kampe i træk i Superligaen, og senest blev det til et 1-3-nederlag til FC Nordsjælland. Det betyder, at de med to kampe tilbage af grundspillet er fire point fra linjen, der skiller top-seks med bund-seks.

Det er dog ikke noget, som SIF-cheftræner Kent Nielsen frygter at de ryger under, fortæller han i et interview med TV3 Sport kort efter slutfløjt.

– Det er jo noget, som fylder meget hos jer, siger han, ligesom han erkender, at de dog er ved at give eksperterne ret i, at der ventede fem svære kampe for dem på denne side af vinterpausen.

– Men når det er sagt, og det er det, jeg godt kan blive irriteret af. Det her er vores dårligste præstation. Når jeg kigger på vores præstation mod først og fremmest FCK, som stort set er tæt indtil FCK kommer foran efter 65-70 minutter – og hvor vi har chancer for at komme foran, forklarer Kent Nielsen.

Han peger desuden på, at det også i nederlaget til Vejle var en kamp, hvor de havde deres muligheder, men at de ikke har været dygtige nok, og det står nu klart for ham, hvad der venter for dem.

– Det her var en rigtig dårlig præstation. Den skal vi have lagt hurtigt ned, fordi for at sandsynliggøre at få point mod AGF, som vi tror på at der er gode muligheder for, så skal vi op på et niveau, forklarer Nielsen.

Endvidere husker han godt, hvordan snakken var tidligere på sæsonen handlede om, hvorvidt de mon var mesterskabskandidater.

– Og vi sagde 'prøv lige og hold engang, vi er lille Silkeborg'. I enkelte kampe og perioder kan vi godt godt konkurrere med de store. Over den lange bane kommer vi også til at løbe ind i perioder, hvor vi ikke er ligeså dygtige, fordi vi er så afhængige af at ramme vores max. Vi har ikke de bedste spillere, vi har et solidt hold, siger han og fortsætter:

– Så er det rigtigt, at vi ikke har vundet i de her otte kampe, men sluttede efteråret af med at komme i pokalsemifinalen, så det var en fin succesoplevelse. Og som jeg siger, så har nogle af oplevelserne været i orden. Men vi har ikke været skarpe skråstreg dygtige nok. Og det er det, vi slider med. Vi tror også, at vi har det i os. Men det kræver meget arbejde, lyder det fra Kent Nielsen.

Endelig peger han på, at det handler om ikke at lade sig påvirke af, hvad andre mener. 





Til lægetjek i Superliga-klub




LIVE

VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement

Lyngby Boldklub sælger profil

FCK går på rov i Viborg

Lurer på Superliga-stjerne

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Her kan du se Argentina mod Østrig

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Sender opfordring til Superliga-træner

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Norge – Senegal

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Frankrig – Irak



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Argentina – Østrig

FC Midtjylland sælger midtbanespiller