Kent Nielsen irriteret: Den dårligste præstation

Det har længe været svært for Silkeborg, men mod FC Nordsjælland ramte de det laveste niveau, mener Kent Nielsen.



Silkeborg har ikke vundet i otte kampe i træk i Superligaen, og senest blev det til et 1-3-nederlag til FC Nordsjælland. Det betyder, at de med to kampe tilbage af grundspillet er fire point fra linjen, der skiller top-seks med bund-seks.

Det er dog ikke noget, som SIF-cheftræner Kent Nielsen frygter at de ryger under, fortæller han i et interview med TV3 Sport kort efter slutfløjt.

– Det er jo noget, som fylder meget hos jer, siger han, ligesom han erkender, at de dog er ved at give eksperterne ret i, at der ventede fem svære kampe for dem på denne side af vinterpausen.

– Men når det er sagt, og det er det, jeg godt kan blive irriteret af. Det her er vores dårligste præstation. Når jeg kigger på vores præstation mod først og fremmest FCK, som stort set er tæt indtil FCK kommer foran efter 65-70 minutter – og hvor vi har chancer for at komme foran, forklarer Kent Nielsen.

Han peger desuden på, at det også i nederlaget til Vejle var en kamp, hvor de havde deres muligheder, men at de ikke har været dygtige nok, og det står nu klart for ham, hvad der venter for dem.

– Det her var en rigtig dårlig præstation. Den skal vi have lagt hurtigt ned, fordi for at sandsynliggøre at få point mod AGF, som vi tror på at der er gode muligheder for, så skal vi op på et niveau, forklarer Nielsen.

Endvidere husker han godt, hvordan snakken var tidligere på sæsonen handlede om, hvorvidt de mon var mesterskabskandidater.

– Og vi sagde 'prøv lige og hold engang, vi er lille Silkeborg'. I enkelte kampe og perioder kan vi godt godt konkurrere med de store. Over den lange bane kommer vi også til at løbe ind i perioder, hvor vi ikke er ligeså dygtige, fordi vi er så afhængige af at ramme vores max. Vi har ikke de bedste spillere, vi har et solidt hold, siger han og fortsætter:

– Så er det rigtigt, at vi ikke har vundet i de her otte kampe, men sluttede efteråret af med at komme i pokalsemifinalen, så det var en fin succesoplevelse. Og som jeg siger, så har nogle af oplevelserne været i orden. Men vi har ikke været skarpe skråstreg dygtige nok. Og det er det, vi slider med. Vi tror også, at vi har det i os. Men det kræver meget arbejde, lyder det fra Kent Nielsen.

Endelig peger han på, at det handler om ikke at lade sig påvirke af, hvad andre mener. 





LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Kontant transfermelding fra FCK

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Kræver fuldstændig vanvittig løn



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ingen kontakt med AGF

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Premier League-stjerne knuser transferrekord

– Et kanon sted for ham

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

LIVE: FCK taber i Barcelona

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

– Det er ikke rigtig min beslutning

Engelsk dominans i toppen af Champions League

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Vil væk fra Brøndby

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Brugbar pointdeling i Herning

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

FCK færdige i Champions League

Han var HELT væk – men så stak det af!

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer