Kent Nielsen irriteret: Den dårligste præstation

Det har længe været svært for Silkeborg, men mod FC Nordsjælland ramte de det laveste niveau, mener Kent Nielsen.



Silkeborg har ikke vundet i otte kampe i træk i Superligaen, og senest blev det til et 1-3-nederlag til FC Nordsjælland. Det betyder, at de med to kampe tilbage af grundspillet er fire point fra linjen, der skiller top-seks med bund-seks.

Det er dog ikke noget, som SIF-cheftræner Kent Nielsen frygter at de ryger under, fortæller han i et interview med TV3 Sport kort efter slutfløjt.

– Det er jo noget, som fylder meget hos jer, siger han, ligesom han erkender, at de dog er ved at give eksperterne ret i, at der ventede fem svære kampe for dem på denne side af vinterpausen.

– Men når det er sagt, og det er det, jeg godt kan blive irriteret af. Det her er vores dårligste præstation. Når jeg kigger på vores præstation mod først og fremmest FCK, som stort set er tæt indtil FCK kommer foran efter 65-70 minutter – og hvor vi har chancer for at komme foran, forklarer Kent Nielsen.

Han peger desuden på, at det også i nederlaget til Vejle var en kamp, hvor de havde deres muligheder, men at de ikke har været dygtige nok, og det står nu klart for ham, hvad der venter for dem.

– Det her var en rigtig dårlig præstation. Den skal vi have lagt hurtigt ned, fordi for at sandsynliggøre at få point mod AGF, som vi tror på at der er gode muligheder for, så skal vi op på et niveau, forklarer Nielsen.

Endvidere husker han godt, hvordan snakken var tidligere på sæsonen handlede om, hvorvidt de mon var mesterskabskandidater.

– Og vi sagde 'prøv lige og hold engang, vi er lille Silkeborg'. I enkelte kampe og perioder kan vi godt godt konkurrere med de store. Over den lange bane kommer vi også til at løbe ind i perioder, hvor vi ikke er ligeså dygtige, fordi vi er så afhængige af at ramme vores max. Vi har ikke de bedste spillere, vi har et solidt hold, siger han og fortsætter:

– Så er det rigtigt, at vi ikke har vundet i de her otte kampe, men sluttede efteråret af med at komme i pokalsemifinalen, så det var en fin succesoplevelse. Og som jeg siger, så har nogle af oplevelserne været i orden. Men vi har ikke været skarpe skråstreg dygtige nok. Og det er det, vi slider med. Vi tror også, at vi har det i os. Men det kræver meget arbejde, lyder det fra Kent Nielsen.

Endelig peger han på, at det handler om ikke at lade sig påvirke af, hvad andre mener. 







Åge Hareide er alvorligt syg


Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Skotland dummer sig i Grækenland

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Riemer giver Højlund-opdatering

Ny kæmpeklub er interesseret

GOG buldrer forbi bundhold

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Chok i OB – siger op efter seks dage

Her kan du se Danmark mod Belarus

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Peter Christiansen har fundet afløseren

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Ståle Solbakken sender advarsel

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Aflyser pressemøde i Parken

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Målfattigt i Moldova

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Advarer mod at undervurdere Belarus

Glimrende nyt om Chido Obi

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’