Silkeborg har ikke vundet i otte kampe i træk i Superligaen, og senest blev det til et 1-3-nederlag til FC Nordsjælland. Det betyder, at de med to kampe tilbage af grundspillet er fire point fra linjen, der skiller top-seks med bund-seks.
Det er dog ikke noget, som SIF-cheftræner Kent Nielsen frygter at de ryger under, fortæller han i et interview med TV3 Sport kort efter slutfløjt.
– Det er jo noget, som fylder meget hos jer, siger han, ligesom han erkender, at de dog er ved at give eksperterne ret i, at der ventede fem svære kampe for dem på denne side af vinterpausen.
– Men når det er sagt, og det er det, jeg godt kan blive irriteret af. Det her er vores dårligste præstation. Når jeg kigger på vores præstation mod først og fremmest FCK, som stort set er tæt indtil FCK kommer foran efter 65-70 minutter – og hvor vi har chancer for at komme foran, forklarer Kent Nielsen.
Han peger desuden på, at det også i nederlaget til Vejle var en kamp, hvor de havde deres muligheder, men at de ikke har været dygtige nok, og det står nu klart for ham, hvad der venter for dem.
– Det her var en rigtig dårlig præstation. Den skal vi have lagt hurtigt ned, fordi for at sandsynliggøre at få point mod AGF, som vi tror på at der er gode muligheder for, så skal vi op på et niveau, forklarer Nielsen.
Endvidere husker han godt, hvordan snakken var tidligere på sæsonen handlede om, hvorvidt de mon var mesterskabskandidater.
– Og vi sagde 'prøv lige og hold engang, vi er lille Silkeborg'. I enkelte kampe og perioder kan vi godt godt konkurrere med de store. Over den lange bane kommer vi også til at løbe ind i perioder, hvor vi ikke er ligeså dygtige, fordi vi er så afhængige af at ramme vores max. Vi har ikke de bedste spillere, vi har et solidt hold, siger han og fortsætter:
– Så er det rigtigt, at vi ikke har vundet i de her otte kampe, men sluttede efteråret af med at komme i pokalsemifinalen, så det var en fin succesoplevelse. Og som jeg siger, så har nogle af oplevelserne været i orden. Men vi har ikke været skarpe skråstreg dygtige nok. Og det er det, vi slider med. Vi tror også, at vi har det i os. Men det kræver meget arbejde, lyder det fra Kent Nielsen.
Endelig peger han på, at det handler om ikke at lade sig påvirke af, hvad andre mener.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe handel officiel
OPTAKT
Irak – Norge
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Japan overrasker mod Holland
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
VM-Vækkeuret: Tyske mål sender besked til rivaler
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TRANSFER