Silkeborg har ikke vundet i otte kampe i træk i Superligaen, og senest blev det til et 1-3-nederlag til FC Nordsjælland. Det betyder, at de med to kampe tilbage af grundspillet er fire point fra linjen, der skiller top-seks med bund-seks.
Det er dog ikke noget, som SIF-cheftræner Kent Nielsen frygter at de ryger under, fortæller han i et interview med TV3 Sport kort efter slutfløjt.
– Det er jo noget, som fylder meget hos jer, siger han, ligesom han erkender, at de dog er ved at give eksperterne ret i, at der ventede fem svære kampe for dem på denne side af vinterpausen.
– Men når det er sagt, og det er det, jeg godt kan blive irriteret af. Det her er vores dårligste præstation. Når jeg kigger på vores præstation mod først og fremmest FCK, som stort set er tæt indtil FCK kommer foran efter 65-70 minutter – og hvor vi har chancer for at komme foran, forklarer Kent Nielsen.
Han peger desuden på, at det også i nederlaget til Vejle var en kamp, hvor de havde deres muligheder, men at de ikke har været dygtige nok, og det står nu klart for ham, hvad der venter for dem.
– Det her var en rigtig dårlig præstation. Den skal vi have lagt hurtigt ned, fordi for at sandsynliggøre at få point mod AGF, som vi tror på at der er gode muligheder for, så skal vi op på et niveau, forklarer Nielsen.
Endvidere husker han godt, hvordan snakken var tidligere på sæsonen handlede om, hvorvidt de mon var mesterskabskandidater.
– Og vi sagde 'prøv lige og hold engang, vi er lille Silkeborg'. I enkelte kampe og perioder kan vi godt godt konkurrere med de store. Over den lange bane kommer vi også til at løbe ind i perioder, hvor vi ikke er ligeså dygtige, fordi vi er så afhængige af at ramme vores max. Vi har ikke de bedste spillere, vi har et solidt hold, siger han og fortsætter:
– Så er det rigtigt, at vi ikke har vundet i de her otte kampe, men sluttede efteråret af med at komme i pokalsemifinalen, så det var en fin succesoplevelse. Og som jeg siger, så har nogle af oplevelserne været i orden. Men vi har ikke været skarpe skråstreg dygtige nok. Og det er det, vi slider med. Vi tror også, at vi har det i os. Men det kræver meget arbejde, lyder det fra Kent Nielsen.
Endelig peger han på, at det handler om ikke at lade sig påvirke af, hvad andre mener.
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
GOG buldrer forbi bundhold
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Chok i OB – siger op efter seks dage
Her kan du se Danmark mod Belarus
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
Belgien skuffer mod Kasakhstan
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark