KEP: Benjamin Schmedes bør være nervøs

Den nye chef i Brøndby IF får travlt med at holde sammen på holdet i den kommende tid.



Det er ikke nogen nem opgave at være fodbolddirektør, og slet ikke i Brøndby IF.

I sidste uge blev tyskeren Benjamin Schmedes præsenteret som manden, der skulle tage over for Carsten V. Jensen.

Og der er ikke meget tid til at øve sig, inden han skal til eksamen, da transfervinduet allerede buldrer afsted.

Men der er et stort problem ude på Vestegnen ifølge Kenneth Emil Petersen, og det er, at de skal investere rigtig meget i at fastholde deres profiler som Nicolai Vallys, Yuito Suzuki og Frederik Alves.

– Jeg ville være nervøs, hvis jeg var Benjamin Schmedes, det må jeg sige, fordi jeg synes, det er så store profiler. Jeg er sikker på, at Kvistgaarden har leveret så godt; han har været så essentiel for Brøndby, at der må komme et bud, der simpelthen kan blive for stort til at sige nej til. Så skal du erstatte ham, siger han i Viaplay-programmet Transfer, inden han uddyber.

– Så har du om halvandet år profiler som Vallys og Alves, der også har udløb. Skal de så sælges til sommer? Så skal der hentes en erstatning for Vallys – held og lykke med det også! Alves har vist, hvor vigtig han har været i den her Brøndby-defensiv – også udløb om lidt.

– Hvad gør man i hele den ting med Wass, der helt tydeligt gerne vil slutte sin karriere ude i Brøndby? Suzuki også. Radosevic – skal han ud? Hvad med Klaiber, der ikke helt har levet op til det, som man havde håbet fra næsten-mesterskabssæsonen? Altså, jeg synes, der er markant flere og sværere spørgsmål i Brøndby, end der er i AGF.

Brøndby IF har endnu tilgode at hente en spiller i dette tranfervindue, hvor den eneste bevægelse på ind siden har været Carl Björk, Jonathan Ægidius og Bertram Kvist, der er vendt tilbage fra udlån, den sidst nævnte er dog allerede ude at teste sig af i nye omgivelser, hvor han er på prøvetræning i Trelleborg FF.

Hele analysen kan ses i videoen over artiklen.





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Ecuador – Curacao

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Flere Superliga-kamp rykkes

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Sønderjyske køber ny cheftræner

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

USA – Australien

Zanka ville spille gratis for FC København

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim