Det er ikke nogen nem opgave at være fodbolddirektør, og slet ikke i Brøndby IF.
I sidste uge blev tyskeren Benjamin Schmedes præsenteret som manden, der skulle tage over for Carsten V. Jensen.
Og der er ikke meget tid til at øve sig, inden han skal til eksamen, da transfervinduet allerede buldrer afsted.
Men der er et stort problem ude på Vestegnen ifølge Kenneth Emil Petersen, og det er, at de skal investere rigtig meget i at fastholde deres profiler som Nicolai Vallys, Yuito Suzuki og Frederik Alves.
– Jeg ville være nervøs, hvis jeg var Benjamin Schmedes, det må jeg sige, fordi jeg synes, det er så store profiler. Jeg er sikker på, at Kvistgaarden har leveret så godt; han har været så essentiel for Brøndby, at der må komme et bud, der simpelthen kan blive for stort til at sige nej til. Så skal du erstatte ham, siger han i Viaplay-programmet Transfer, inden han uddyber.
– Så har du om halvandet år profiler som Vallys og Alves, der også har udløb. Skal de så sælges til sommer? Så skal der hentes en erstatning for Vallys – held og lykke med det også! Alves har vist, hvor vigtig han har været i den her Brøndby-defensiv – også udløb om lidt.
– Hvad gør man i hele den ting med Wass, der helt tydeligt gerne vil slutte sin karriere ude i Brøndby? Suzuki også. Radosevic – skal han ud? Hvad med Klaiber, der ikke helt har levet op til det, som man havde håbet fra næsten-mesterskabssæsonen? Altså, jeg synes, der er markant flere og sværere spørgsmål i Brøndby, end der er i AGF.
Brøndby IF har endnu tilgode at hente en spiller i dette tranfervindue, hvor den eneste bevægelse på ind siden har været Carl Björk, Jonathan Ægidius og Bertram Kvist, der er vendt tilbage fra udlån, den sidst nævnte er dog allerede ude at teste sig af i nye omgivelser, hvor han er på prøvetræning i Trelleborg FF.
Hele analysen kan ses i videoen over artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED