Det er ikke nogen nem opgave at være fodbolddirektør, og slet ikke i Brøndby IF.
I sidste uge blev tyskeren Benjamin Schmedes præsenteret som manden, der skulle tage over for Carsten V. Jensen.
Og der er ikke meget tid til at øve sig, inden han skal til eksamen, da transfervinduet allerede buldrer afsted.
Men der er et stort problem ude på Vestegnen ifølge Kenneth Emil Petersen, og det er, at de skal investere rigtig meget i at fastholde deres profiler som Nicolai Vallys, Yuito Suzuki og Frederik Alves.
– Jeg ville være nervøs, hvis jeg var Benjamin Schmedes, det må jeg sige, fordi jeg synes, det er så store profiler. Jeg er sikker på, at Kvistgaarden har leveret så godt; han har været så essentiel for Brøndby, at der må komme et bud, der simpelthen kan blive for stort til at sige nej til. Så skal du erstatte ham, siger han i Viaplay-programmet Transfer, inden han uddyber.
– Så har du om halvandet år profiler som Vallys og Alves, der også har udløb. Skal de så sælges til sommer? Så skal der hentes en erstatning for Vallys – held og lykke med det også! Alves har vist, hvor vigtig han har været i den her Brøndby-defensiv – også udløb om lidt.
– Hvad gør man i hele den ting med Wass, der helt tydeligt gerne vil slutte sin karriere ude i Brøndby? Suzuki også. Radosevic – skal han ud? Hvad med Klaiber, der ikke helt har levet op til det, som man havde håbet fra næsten-mesterskabssæsonen? Altså, jeg synes, der er markant flere og sværere spørgsmål i Brøndby, end der er i AGF.
Brøndby IF har endnu tilgode at hente en spiller i dette tranfervindue, hvor den eneste bevægelse på ind siden har været Carl Björk, Jonathan Ægidius og Bertram Kvist, der er vendt tilbage fra udlån, den sidst nævnte er dog allerede ude at teste sig af i nye omgivelser, hvor han er på prøvetræning i Trelleborg FF.
Hele analysen kan ses i videoen over artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
OPTAKT
Brasilien – Haiti
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart