Det er ikke nogen nem opgave at være fodbolddirektør, og slet ikke i Brøndby IF.
I sidste uge blev tyskeren Benjamin Schmedes præsenteret som manden, der skulle tage over for Carsten V. Jensen.
Og der er ikke meget tid til at øve sig, inden han skal til eksamen, da transfervinduet allerede buldrer afsted.
Men der er et stort problem ude på Vestegnen ifølge Kenneth Emil Petersen, og det er, at de skal investere rigtig meget i at fastholde deres profiler som Nicolai Vallys, Yuito Suzuki og Frederik Alves.
– Jeg ville være nervøs, hvis jeg var Benjamin Schmedes, det må jeg sige, fordi jeg synes, det er så store profiler. Jeg er sikker på, at Kvistgaarden har leveret så godt; han har været så essentiel for Brøndby, at der må komme et bud, der simpelthen kan blive for stort til at sige nej til. Så skal du erstatte ham, siger han i Viaplay-programmet Transfer, inden han uddyber.
– Så har du om halvandet år profiler som Vallys og Alves, der også har udløb. Skal de så sælges til sommer? Så skal der hentes en erstatning for Vallys – held og lykke med det også! Alves har vist, hvor vigtig han har været i den her Brøndby-defensiv – også udløb om lidt.
– Hvad gør man i hele den ting med Wass, der helt tydeligt gerne vil slutte sin karriere ude i Brøndby? Suzuki også. Radosevic – skal han ud? Hvad med Klaiber, der ikke helt har levet op til det, som man havde håbet fra næsten-mesterskabssæsonen? Altså, jeg synes, der er markant flere og sværere spørgsmål i Brøndby, end der er i AGF.
Brøndby IF har endnu tilgode at hente en spiller i dette tranfervindue, hvor den eneste bevægelse på ind siden har været Carl Björk, Jonathan Ægidius og Bertram Kvist, der er vendt tilbage fra udlån, den sidst nævnte er dog allerede ude at teste sig af i nye omgivelser, hvor han er på prøvetræning i Trelleborg FF.
Hele analysen kan ses i videoen over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
OPTAKT
Frankrig – Sverige
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED