Det er ikke nogen nem opgave at være fodbolddirektør, og slet ikke i Brøndby IF.
I sidste uge blev tyskeren Benjamin Schmedes præsenteret som manden, der skulle tage over for Carsten V. Jensen.
Og der er ikke meget tid til at øve sig, inden han skal til eksamen, da transfervinduet allerede buldrer afsted.
Men der er et stort problem ude på Vestegnen ifølge Kenneth Emil Petersen, og det er, at de skal investere rigtig meget i at fastholde deres profiler som Nicolai Vallys, Yuito Suzuki og Frederik Alves.
– Jeg ville være nervøs, hvis jeg var Benjamin Schmedes, det må jeg sige, fordi jeg synes, det er så store profiler. Jeg er sikker på, at Kvistgaarden har leveret så godt; han har været så essentiel for Brøndby, at der må komme et bud, der simpelthen kan blive for stort til at sige nej til. Så skal du erstatte ham, siger han i Viaplay-programmet Transfer, inden han uddyber.
– Så har du om halvandet år profiler som Vallys og Alves, der også har udløb. Skal de så sælges til sommer? Så skal der hentes en erstatning for Vallys – held og lykke med det også! Alves har vist, hvor vigtig han har været i den her Brøndby-defensiv – også udløb om lidt.
– Hvad gør man i hele den ting med Wass, der helt tydeligt gerne vil slutte sin karriere ude i Brøndby? Suzuki også. Radosevic – skal han ud? Hvad med Klaiber, der ikke helt har levet op til det, som man havde håbet fra næsten-mesterskabssæsonen? Altså, jeg synes, der er markant flere og sværere spørgsmål i Brøndby, end der er i AGF.
Brøndby IF har endnu tilgode at hente en spiller i dette tranfervindue, hvor den eneste bevægelse på ind siden har været Carl Björk, Jonathan Ægidius og Bertram Kvist, der er vendt tilbage fra udlån, den sidst nævnte er dog allerede ude at teste sig af i nye omgivelser, hvor han er på prøvetræning i Trelleborg FF.
Hele analysen kan ses i videoen over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Klar for FC København
‘Spanien var det bedste hold’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT