KEP: Det kan blive rigtig grimt, Brøndby!

Brøndby skal klemme ballerne sammen, hvis de gerne vil med i mesterskabsspillet.



Kampprogrammet har umiddelbart været fordelagtigt for Brøndby IF i starten af foråret.

Alligevel er det kun blevet til fem point mod Viborg og de to hold under nedrykningsstregen, Lyngby BK og Vejle, hvilket stiller Brøndby IF i en vaklende situation inden de sidste kampe af grundspillet, hvor de er med i den drabelige kamp om at nå med i mesterskabsspillet.

– Det var et flot resultat (mod Viborg, red.), men i alt for store dele af den kamp overlader de initiativet på hjemmebane til Viborg i en kamp, hvor man har ekstra energi og motivation. Så jeg synes, at det har været et meget sløvt forår, en meget dårlig start for Brøndby.

– Jeg er sikker på, at mange kiggede på det her kampprogram og tænkte, at det i hvert fald skulle være ni point. Nu sidder vi her, og de har gudhjælpemig spillet mod de to bundpropper og kun fået samlet to point sammen, endda med en overtidsscoring, siger Superliga-ekspert på Viaplay Kennet Emil Petersen, til Viaplay Sport News.

Og hvis der var nogen på Vestegnen, der drømte om, at klubben skulle kæmpe med om mesterskabet i denne sæson, så kan de godt tro om igen efter deres sløje pointhøst.

– Det stiller hele mesterskabskampagnen sådan, at ambitionen om, at de skal ud og jagte de store drenge i FC København og FC Midtjylland, den kan de godt parkere. Altså, alt det, som især Frederik Birk er gået ud med sin kraftige retorik, bliver i øjeblikket overhovedet ikke bakket op af det, man ser på banen, og det er et problem. Det virkede til, at de i kampen, inden de gik på vinterpause mod AGF, virkelig kom med noget energi og en masse ny power, men den ild er hurtigt blevet slukket.

– Men nu handler det om for Brøndby at komme i top 6, og det kommer til at være i sidste runde, de kan afgøre det hjemme mod Silkeborg. Der er bare større pres på i en klub som Brøndby, end der er i FC Nordsjælland, Silkeborg og de andre, der kæmper med. Det kan blive rigtig grimt i den sidste kamp at skulle ud og have et resultat mod Silkeborg.

Brøndby IF skal i de kommende runder møde deres direkte konkurrenter om top 6, Randers FC og Silkeborg, der begge har de 32 point, som klubben fra Vestegnen også står på efter de første 20 spillerunder.

Du kan se hele Kenneth Emil Petersens analyse i videoen over artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De er interesseret i Christian Eriksen

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Kan sikre millioner til AGF

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Jubler over stor CL-ændring: ‘Et skridt fremad!’

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

PSG genvinder Champions League