KEP: Det kan blive rigtig grimt, Brøndby!

Brøndby skal klemme ballerne sammen, hvis de gerne vil med i mesterskabsspillet.



Kampprogrammet har umiddelbart været fordelagtigt for Brøndby IF i starten af foråret.

Alligevel er det kun blevet til fem point mod Viborg og de to hold under nedrykningsstregen, Lyngby BK og Vejle, hvilket stiller Brøndby IF i en vaklende situation inden de sidste kampe af grundspillet, hvor de er med i den drabelige kamp om at nå med i mesterskabsspillet.

– Det var et flot resultat (mod Viborg, red.), men i alt for store dele af den kamp overlader de initiativet på hjemmebane til Viborg i en kamp, hvor man har ekstra energi og motivation. Så jeg synes, at det har været et meget sløvt forår, en meget dårlig start for Brøndby.

– Jeg er sikker på, at mange kiggede på det her kampprogram og tænkte, at det i hvert fald skulle være ni point. Nu sidder vi her, og de har gudhjælpemig spillet mod de to bundpropper og kun fået samlet to point sammen, endda med en overtidsscoring, siger Superliga-ekspert på Viaplay Kennet Emil Petersen, til Viaplay Sport News.

Og hvis der var nogen på Vestegnen, der drømte om, at klubben skulle kæmpe med om mesterskabet i denne sæson, så kan de godt tro om igen efter deres sløje pointhøst.

– Det stiller hele mesterskabskampagnen sådan, at ambitionen om, at de skal ud og jagte de store drenge i FC København og FC Midtjylland, den kan de godt parkere. Altså, alt det, som især Frederik Birk er gået ud med sin kraftige retorik, bliver i øjeblikket overhovedet ikke bakket op af det, man ser på banen, og det er et problem. Det virkede til, at de i kampen, inden de gik på vinterpause mod AGF, virkelig kom med noget energi og en masse ny power, men den ild er hurtigt blevet slukket.

– Men nu handler det om for Brøndby at komme i top 6, og det kommer til at være i sidste runde, de kan afgøre det hjemme mod Silkeborg. Der er bare større pres på i en klub som Brøndby, end der er i FC Nordsjælland, Silkeborg og de andre, der kæmper med. Det kan blive rigtig grimt i den sidste kamp at skulle ud og have et resultat mod Silkeborg.

Brøndby IF skal i de kommende runder møde deres direkte konkurrenter om top 6, Randers FC og Silkeborg, der begge har de 32 point, som klubben fra Vestegnen også står på efter de første 20 spillerunder.

Du kan se hele Kenneth Emil Petersens analyse i videoen over artiklen.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Transferfri stjerne i København

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Stort medie hylder AGF-profil

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion