Kampprogrammet har umiddelbart været fordelagtigt for Brøndby IF i starten af foråret.
Alligevel er det kun blevet til fem point mod Viborg og de to hold under nedrykningsstregen, Lyngby BK og Vejle, hvilket stiller Brøndby IF i en vaklende situation inden de sidste kampe af grundspillet, hvor de er med i den drabelige kamp om at nå med i mesterskabsspillet.
– Det var et flot resultat (mod Viborg, red.), men i alt for store dele af den kamp overlader de initiativet på hjemmebane til Viborg i en kamp, hvor man har ekstra energi og motivation. Så jeg synes, at det har været et meget sløvt forår, en meget dårlig start for Brøndby.
– Jeg er sikker på, at mange kiggede på det her kampprogram og tænkte, at det i hvert fald skulle være ni point. Nu sidder vi her, og de har gudhjælpemig spillet mod de to bundpropper og kun fået samlet to point sammen, endda med en overtidsscoring, siger Superliga-ekspert på Viaplay Kennet Emil Petersen, til Viaplay Sport News.
Og hvis der var nogen på Vestegnen, der drømte om, at klubben skulle kæmpe med om mesterskabet i denne sæson, så kan de godt tro om igen efter deres sløje pointhøst.
– Det stiller hele mesterskabskampagnen sådan, at ambitionen om, at de skal ud og jagte de store drenge i FC København og FC Midtjylland, den kan de godt parkere. Altså, alt det, som især Frederik Birk er gået ud med sin kraftige retorik, bliver i øjeblikket overhovedet ikke bakket op af det, man ser på banen, og det er et problem. Det virkede til, at de i kampen, inden de gik på vinterpause mod AGF, virkelig kom med noget energi og en masse ny power, men den ild er hurtigt blevet slukket.
– Men nu handler det om for Brøndby at komme i top 6, og det kommer til at være i sidste runde, de kan afgøre det hjemme mod Silkeborg. Der er bare større pres på i en klub som Brøndby, end der er i FC Nordsjælland, Silkeborg og de andre, der kæmper med. Det kan blive rigtig grimt i den sidste kamp at skulle ud og have et resultat mod Silkeborg.
Brøndby IF skal i de kommende runder møde deres direkte konkurrenter om top 6, Randers FC og Silkeborg, der begge har de 32 point, som klubben fra Vestegnen også står på efter de første 20 spillerunder.
Du kan se hele Kenneth Emil Petersens analyse i videoen over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Frankrig – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
MEDIE