Tysk medie: SL-klub lurer på Bremen-keeper

Ifølge det tyske medie Kicker har FC Nordsjælland øjnene rettet mod Werder Bremen i jagten på en ny målmand.



FC Nordsjælland har endnu ikke hentet en eneste spiller ind udefra i dette transfervindue, men det kan snart ændre sig. 

Ifølge det tyske medie Kicker har klubben nemlig rettet sit fokus mod målmanden Eduardo Dos Santos Haesler, der aldrig har spillet en officiel kamp for Werder Bremens førstehold. Keeperen var på bænken for Werder Bremen i sidste weekends sæsonåbningskamp i 2. Bundesligaen, og det er uklart, om han fremover kommer til at være andenkeeper for holdet. I sidste sæson sad han også på bænken syv gange for holdet, som rykkede ud af Bundesligaen. 

Fast stod han dog for Werder Bremens U23-hold, men nu ønsker han altså ifølge Kicker at få noget mere førsteholdserfaring, og her skulle FC Nordsjælland altså planlægge at sende et tilbud på en etårig lejeaftale afsted mod den tyske traditionsklub. 

En betingelse for Bremen, inden de sender ham afsted på leje, er at forlænge hans kontrakt, som pt udløber om et år. 

Skifter han til FC Nordsjælland kommer han til at kæmpe med den danske U21-målmand Peter Vindahl om en plads mellem stolperne. Tidligere på ugen sagde Vindahl dog, at der var interesse for ham fra andre ligaer, og at han er klar til at spille på en højere hylde.

Kicker skriver desuden, at FC Nordsjælland ønsker en købsoption på 22-årige Eduardo Dos Santos Haesler. 






Superliga-LIVE: FCK tæt på “teknisk udsolgt”




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

AC Horsens – FC Nordsjælland

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Superliga-træner måtte give meget svær besked



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘De har haft det værste transfervindue’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

AGF – Brøndby IF

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Viborg FF – OB

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Nu taler Messi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”