Tysk medie: SL-klub lurer på Bremen-keeper

Ifølge det tyske medie Kicker har FC Nordsjælland øjnene rettet mod Werder Bremen i jagten på en ny målmand.



FC Nordsjælland har endnu ikke hentet en eneste spiller ind udefra i dette transfervindue, men det kan snart ændre sig. 

Ifølge det tyske medie Kicker har klubben nemlig rettet sit fokus mod målmanden Eduardo Dos Santos Haesler, der aldrig har spillet en officiel kamp for Werder Bremens førstehold. Keeperen var på bænken for Werder Bremen i sidste weekends sæsonåbningskamp i 2. Bundesligaen, og det er uklart, om han fremover kommer til at være andenkeeper for holdet. I sidste sæson sad han også på bænken syv gange for holdet, som rykkede ud af Bundesligaen. 

Fast stod han dog for Werder Bremens U23-hold, men nu ønsker han altså ifølge Kicker at få noget mere førsteholdserfaring, og her skulle FC Nordsjælland altså planlægge at sende et tilbud på en etårig lejeaftale afsted mod den tyske traditionsklub. 

En betingelse for Bremen, inden de sender ham afsted på leje, er at forlænge hans kontrakt, som pt udløber om et år. 

Skifter han til FC Nordsjælland kommer han til at kæmpe med den danske U21-målmand Peter Vindahl om en plads mellem stolperne. Tidligere på ugen sagde Vindahl dog, at der var interesse for ham fra andre ligaer, og at han er klar til at spille på en højere hylde.

Kicker skriver desuden, at FC Nordsjælland ønsker en købsoption på 22-årige Eduardo Dos Santos Haesler. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Vil hente FC Midtjylland-profil

Neestrup jagtes af storklub

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Fortryder FC Barcelona-transfer

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

AGF jagter hollandsk talent

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Jess Thorup indlagt

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Roy Keane slagter dansk stjerne

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Dansk stortalents værdi eksploderer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard