Tysk medie: SL-klub lurer på Bremen-keeper

Ifølge det tyske medie Kicker har FC Nordsjælland øjnene rettet mod Werder Bremen i jagten på en ny målmand.



FC Nordsjælland har endnu ikke hentet en eneste spiller ind udefra i dette transfervindue, men det kan snart ændre sig. 

Ifølge det tyske medie Kicker har klubben nemlig rettet sit fokus mod målmanden Eduardo Dos Santos Haesler, der aldrig har spillet en officiel kamp for Werder Bremens førstehold. Keeperen var på bænken for Werder Bremen i sidste weekends sæsonåbningskamp i 2. Bundesligaen, og det er uklart, om han fremover kommer til at være andenkeeper for holdet. I sidste sæson sad han også på bænken syv gange for holdet, som rykkede ud af Bundesligaen. 

Fast stod han dog for Werder Bremens U23-hold, men nu ønsker han altså ifølge Kicker at få noget mere førsteholdserfaring, og her skulle FC Nordsjælland altså planlægge at sende et tilbud på en etårig lejeaftale afsted mod den tyske traditionsklub. 

En betingelse for Bremen, inden de sender ham afsted på leje, er at forlænge hans kontrakt, som pt udløber om et år. 

Skifter han til FC Nordsjælland kommer han til at kæmpe med den danske U21-målmand Peter Vindahl om en plads mellem stolperne. Tidligere på ugen sagde Vindahl dog, at der var interesse for ham fra andre ligaer, og at han er klar til at spille på en højere hylde.

Kicker skriver desuden, at FC Nordsjælland ønsker en købsoption på 22-årige Eduardo Dos Santos Haesler. 





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Fransk klub overvejer Victor Bak

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Frankrig – England

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Snød FC København for keeper

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-boss åben for lejeaftaler

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’