Tysk medie: SL-klub lurer på Bremen-keeper

Ifølge det tyske medie Kicker har FC Nordsjælland øjnene rettet mod Werder Bremen i jagten på en ny målmand.



FC Nordsjælland har endnu ikke hentet en eneste spiller ind udefra i dette transfervindue, men det kan snart ændre sig. 

Ifølge det tyske medie Kicker har klubben nemlig rettet sit fokus mod målmanden Eduardo Dos Santos Haesler, der aldrig har spillet en officiel kamp for Werder Bremens førstehold. Keeperen var på bænken for Werder Bremen i sidste weekends sæsonåbningskamp i 2. Bundesligaen, og det er uklart, om han fremover kommer til at være andenkeeper for holdet. I sidste sæson sad han også på bænken syv gange for holdet, som rykkede ud af Bundesligaen. 

Fast stod han dog for Werder Bremens U23-hold, men nu ønsker han altså ifølge Kicker at få noget mere førsteholdserfaring, og her skulle FC Nordsjælland altså planlægge at sende et tilbud på en etårig lejeaftale afsted mod den tyske traditionsklub. 

En betingelse for Bremen, inden de sender ham afsted på leje, er at forlænge hans kontrakt, som pt udløber om et år. 

Skifter han til FC Nordsjælland kommer han til at kæmpe med den danske U21-målmand Peter Vindahl om en plads mellem stolperne. Tidligere på ugen sagde Vindahl dog, at der var interesse for ham fra andre ligaer, og at han er klar til at spille på en højere hylde.

Kicker skriver desuden, at FC Nordsjælland ønsker en købsoption på 22-årige Eduardo Dos Santos Haesler. 





Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Uventet transferdrejning

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vilde scener – 135 var mødt op

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Har droppet stor dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Superligaen er knækket

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Scorer heftig lønstigning

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Knuser transferrekord

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spanien – Belgien

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Arbejder på Brøndby-exit