Tysk medie: SL-klub lurer på Bremen-keeper

Ifølge det tyske medie Kicker har FC Nordsjælland øjnene rettet mod Werder Bremen i jagten på en ny målmand.



FC Nordsjælland har endnu ikke hentet en eneste spiller ind udefra i dette transfervindue, men det kan snart ændre sig. 

Ifølge det tyske medie Kicker har klubben nemlig rettet sit fokus mod målmanden Eduardo Dos Santos Haesler, der aldrig har spillet en officiel kamp for Werder Bremens førstehold. Keeperen var på bænken for Werder Bremen i sidste weekends sæsonåbningskamp i 2. Bundesligaen, og det er uklart, om han fremover kommer til at være andenkeeper for holdet. I sidste sæson sad han også på bænken syv gange for holdet, som rykkede ud af Bundesligaen. 

Fast stod han dog for Werder Bremens U23-hold, men nu ønsker han altså ifølge Kicker at få noget mere førsteholdserfaring, og her skulle FC Nordsjælland altså planlægge at sende et tilbud på en etårig lejeaftale afsted mod den tyske traditionsklub. 

En betingelse for Bremen, inden de sender ham afsted på leje, er at forlænge hans kontrakt, som pt udløber om et år. 

Skifter han til FC Nordsjælland kommer han til at kæmpe med den danske U21-målmand Peter Vindahl om en plads mellem stolperne. Tidligere på ugen sagde Vindahl dog, at der var interesse for ham fra andre ligaer, og at han er klar til at spille på en højere hylde.

Kicker skriver desuden, at FC Nordsjælland ønsker en købsoption på 22-årige Eduardo Dos Santos Haesler. 





LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Arbejder på Brøndby-exit

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Toptræner hylder Danmark og FC København

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er danskers millionløn i Lazio

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Frankrig – Marokko

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Dybt forundret over Superliga-flop

Forventer klubskifte

Norges kronprins rejser til USA