FC Københavns normale reservemålmand Kim Christensen blev kastet direkte i ilden, da Johan Wiland tidligt i mandagens topkamp måtte bæres fra banen og køres direkte på hospitalet.
I anden halvleg viste Kim Christensen for alvor, at han var klar, da han ved stillingen 2-2- hev en klasseredning op, da Mark Gundelach var tæt på at score.
– Jeg synes også selv, at det var en god redning. Det var hurtigt reageret og en vigtig redning. Men jeg synes, at vi vandt fortjent, for vi dominerede anden halvleg fuldstændigt. Jeg er glad for, at jeg kan hjælpe holdet og kan redde nogle bolde, siger Kim Christensen.
Han vidste hurtigt, at han skulle på banen, da Johan Wiland faldt til jorden efter bare ti minutters spil.
– Jeg så kun, at han ville falde uheldigt ned, og jeg håbede selvfølgelig ikke, at det var alt for alvorligt. Men jeg løb til opvarmning med det samme, fordi jeg kunne se, at det var en farlig situation. Uheldigt for Wiland blev han skadet, men det eneste jeg fokuserede på, var, at jeg skulle ind og gøre mit bedste. Det er selvfølgelig utrolig synd for Wiland, fortæller Kim Christensen.
Målmanden kan nu se frem til endnu flere kampe i FCK-målet, hvor han også vikarierede for en skadet Johan Wiland i efteråret. Det er han klar til, selvom han ønsker Johan Wiland det bedste.
– Det er jeg selvfølgelig glad for. Jeg har stået mange kampe i denne sæson, og jeg glæder mig til, at jeg formentlig skal stå nogle flere. Men jeg håber selvfølgelig, at Wiland bliver klar igen. Han er en kanon fyr, og han har gjort det godt. Nu må vi se. Jeg er klar, hvis jeg skal stå, slår Kim Christensen fast.
De første meldinger lyder på en brystbenskade til Johan Wiland, der næppe kommer i kamp lige med det første. Kim Christensen har allerede spillet 11 kampe i denne sæsons udgave af Superligaen.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
DAGENS SPILFORSLAG
Bollklubben baskes i Stockholm
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
Pressede på for FC København-exit
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
NYHEDER
Sønderjyske henter landsholdsspiller
NYHEDER
