Kirkevold forlænger med Hobro frem til 2021

Men selvom der nu er kommet et nyt papir på forholdet mellem Kirkevold og Hobro, så tror sportschef Jens Hammer Sørensen ikke på, at nordmanden bliver i klubben igennem hele kontrakten.



Pål Alexander Kirkevold har i denne sæson været enormt værdifuld for Hobro, og han har nu forlænget sin kontrakt med klubben frem til 31. december 2021, og det er noget som de kan bruge til noget i oprykkerklubben.

Det gør Hobros sportschef Jens Hammer Sørensen klart på klubbens hjemmeside.

– Jeg er vanvittig stolt over den her kontraktforlængelse. Pål er en fantastisk dygtig angriber, hvilket han jo har bevist for hele fodbold-Danmark i denne sæson. Vi har gennem tiden haft mange dygtige angribere i Hobro, men ingen så dygtige som Pål. På Påls vegne er jeg også glad for, at fremtiden nu er på plads, så der kan falde ro over hele situationen, så Pål kan koncentrere sig fuldt ud om spillet på banen, siger Jens Hammer Sørensen.

Selvom kontrakten er lang, så gør Jens Hammer Sørensen det dog også klart, at han ikke regner med, at hans norske es bliver i klubben i alle årene.

– Det er han simpelthen for god til, og hvis den rette klub kommer på banen med henblik på at hente ham, så stiller vi os ikke i vejen for et salg, siger sportschefen. 

For Kirkevold selv gør han det klart, at der faktisk havde været interesse fra andre klubber, men at han har det fantastisk i Hobro, hvor han spiller hver weekend, hvilket har stor betydning for nordmanden.

– Hvis jeg skal væk, skal der et rigtig godt tilbud til, og det føler jeg ikke, der har været. Der har været meget fokus på min fremtid, og jeg er glad for, at den nu er afklaret, så jeg kan koncentrere mig om at spille fodbold.  Det er en dejlig følelse og fornemmelse, jeg sidder med her efter kontraktforlængelsen, siger Kirkevold.

Efterårssæsonen har da også været helt i top for Kirkevold, der er blevet udtaget til det norske landshold, ligesom han også har slået rekorden i Superligaen for flest kampe i træk med scoringer. Her blev det til 11 kampe i træk for Kirkevold, der samlet i denne sæsons Superliga har lavet 13 mål.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –






Intet ved Philip Billing skiller sig ud




LIVE

TransferLIVE: Nu handler det KUN om Harder

Kæmpetransfer inden Brøndby-brag

Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney

Så fik han hul på bylden

Afsløring: Philip Billing til lægetjek i FCM i nat

Højbjerg reagerer på skandale

Er det Christian Eriksens næste klub?

På vej til FCK? Han var altdominerende



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

SL-klub tæt på ny spiller fra ‘meget høj hylde’

FC København har taget kontakt

Blæst bagover af Thomas Frank

– Det har jeg aldrig set før i dansk fodbold



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Ny melding: FCM betaler monsterpris for Billing

Randers FC har modtaget bud på stor profil

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

Neestrup forklarer: Derfor er Onugkha tilbage

Nu er der nyt om Eriksens fremtid



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Birk fremhæver rædselsstatistik: Den siger noget

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Philip Billing tæt på Superligaen – her er prisen

I chok: ‘Han bliver en af de bedste nogensinde’

Afsløring: Felix Beijmo afviser hollandsk klub

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Kuldegysninger! Det var en vild oplevelse, FCK

FC Midtjylland bekræfter interesse i dansk stjerne

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Flere klubber lurer: Er det Dolbergs sidste kamp?

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

FCM er uden stjerne mod Silkeborg



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Afslører millionløn og særlig aftale

Fransk topboss: ‘Vi har ikke nogen aftale med FCK’

Wow – det skal du gøre noget oftere, Osorio!

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud   

Brøndby må undvære skadet profil

Forsvarer voldsomt udskældt dansk stjerne

Det var helt sygt! Brøndby røg ned i et hul

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

FC Fredericias drømmestart fortsætter

Drømmedag for Jonas Vingegaard

Offensive profiler stråler i FCM-sejr

Tonni Adamsen holder dør på klem for transfer

LIVE: Brøndby tabte til Sønderjyske

Agent til møde med kæmpeklub

Klar besked til Riemer: Stjerne skal ikke udtages

Hjulpet af superstjerne: ‘Det vil aldrig ske igen’

Theo Sander: ‘Drømmer om god fremtid i OB’

Flick: Sejr efter besværlig kamp kan løfte os

Zorniger: ‘Ren overlevelse – vi var døde!’

Kongeklubben viser klassen

FC Midtjylland – Silkeborg IF

Åben for at forlænge med FC København