Kristi Himmelfartsdag er i fodboldsammenhæng en stor dag i Danmark. Her afvikles pokalfinalen nemlig.
Denne gang foregår den på Brøndby Stadion.
Og det kan blive et opgør mellem FC København og Brøndby IF, som fortsat er med i turneringen.
I skrivende stund er det dog ganske hypotetisk, men FC København er videre til kvartfinalen efter sejr over Sønderjyske onsdag, mens Brøndby IF kan spille sig videre i aften med en sejr over FC Midtjylland.
Sker det, vil FC København og Brøndby IF også på papiret være de største favoritter til at nå finalen, hvis ikke de brager sammen inden da.
Og skulle de begge nå til pokalfinalen, bliver det interessant at se, hvordan tribunerne kommer til at se ud. Normalvis udloddes der lige mange billetter til begge holds fans, men situation er ganske usædvanlig omkring kampe mellem Brøndby og FCK.
Som en direkte konsekvens af søndagens uroligheder mellem de to klubber, må der på ubestemt tid ikke være udebanefans til stede i kampe mellem de to hold.
Det rejser jo et interessant omend på nuværende tidspunkt hypotetisk spørgsmål omkring, hvad Divisionsforeningen gør, hvis Brøndby IF og FC København møder hinanden i pokalfinalen.
– Det tager vi stilling til, hvis situationen opstår, lyder det kortfattet fra formand Claus Thomsen til Tipsbladet.
Så det vil jo ende med at være en gang i foråret?
– Det ved jeg ikke, siger han og tilføjer:
– Vi tager stilling til det, når der bliver meldt noget ud omkring det. Ellers har jeg ikke nogen kommentarer. Det er hypotetisk, og vi spekulerer aldrig i hypotetiske situationer.
Så det vil sige, at det slet ikke er en tanke, der har strejfet jer, at det her scenarie kan ske?
– Vi ved jo, det er en mulighed, men vi spekulerer aldrig i hypotetiske situationer. Vi kommenterer ikke på situationer som disse.
Et tænkt scenarie kan være, at der lukkes færre tilskuere ind fra hver lejr, mens en masse sæder så vil stå tomme.
– Som nævnt kommenterer vi ikke på hypotetiske situationer.
Det hele kan selvfølgelig være fuldstændig ligegyldigt, hvis FC Midtjylland ekspederer Brøndby ud torsdag aften.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
OPTAKT
Randers FC – OB
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Hjulmand og co. taber stort skridt
NYHEDER