Kristi Himmelfartsdag er i fodboldsammenhæng en stor dag i Danmark. Her afvikles pokalfinalen nemlig.
Denne gang foregår den på Brøndby Stadion.
Og det kan blive et opgør mellem FC København og Brøndby IF, som fortsat er med i turneringen.
I skrivende stund er det dog ganske hypotetisk, men FC København er videre til kvartfinalen efter sejr over Sønderjyske onsdag, mens Brøndby IF kan spille sig videre i aften med en sejr over FC Midtjylland.
Sker det, vil FC København og Brøndby IF også på papiret være de største favoritter til at nå finalen, hvis ikke de brager sammen inden da.
Og skulle de begge nå til pokalfinalen, bliver det interessant at se, hvordan tribunerne kommer til at se ud. Normalvis udloddes der lige mange billetter til begge holds fans, men situation er ganske usædvanlig omkring kampe mellem Brøndby og FCK.
Som en direkte konsekvens af søndagens uroligheder mellem de to klubber, må der på ubestemt tid ikke være udebanefans til stede i kampe mellem de to hold.
Det rejser jo et interessant omend på nuværende tidspunkt hypotetisk spørgsmål omkring, hvad Divisionsforeningen gør, hvis Brøndby IF og FC København møder hinanden i pokalfinalen.
– Det tager vi stilling til, hvis situationen opstår, lyder det kortfattet fra formand Claus Thomsen til Tipsbladet.
Så det vil jo ende med at være en gang i foråret?
– Det ved jeg ikke, siger han og tilføjer:
– Vi tager stilling til det, når der bliver meldt noget ud omkring det. Ellers har jeg ikke nogen kommentarer. Det er hypotetisk, og vi spekulerer aldrig i hypotetiske situationer.
Så det vil sige, at det slet ikke er en tanke, der har strejfet jer, at det her scenarie kan ske?
– Vi ved jo, det er en mulighed, men vi spekulerer aldrig i hypotetiske situationer. Vi kommenterer ikke på situationer som disse.
Et tænkt scenarie kan være, at der lukkes færre tilskuere ind fra hver lejr, mens en masse sæder så vil stå tomme.
– Som nævnt kommenterer vi ikke på hypotetiske situationer.
Det hele kan selvfølgelig være fuldstændig ligegyldigt, hvis FC Midtjylland ekspederer Brøndby ud torsdag aften.
LIVE
TransferLIVE: Katastrofe for Viborg
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Afslører kæmpe VM-chok
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
Frankrig – Spanien
Tour-special: Det kan vi forvente
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
TRANSFER