Klapper i om mulig finale mellem Brøndby og FCK

Hvad gør Divisionsforeningen, hvis FC København og Brøndby IF mødes i pokalfinalen med tanke på, at der ikke må være udebanefans til deres kampe? Det har Tipsbladet søgt et svar på hos Divisionsforeningen.



Kristi Himmelfartsdag er i fodboldsammenhæng en stor dag i Danmark. Her afvikles pokalfinalen nemlig.

Denne gang foregår den på Brøndby Stadion.

Og det kan blive et opgør mellem FC København og Brøndby IF, som fortsat er med i turneringen.

I skrivende stund er det dog ganske hypotetisk, men FC København er videre til kvartfinalen efter sejr over Sønderjyske onsdag, mens Brøndby IF kan spille sig videre i aften med en sejr over FC Midtjylland.

Sker det, vil FC København og Brøndby IF også på papiret være de største favoritter til at nå finalen, hvis ikke de brager sammen inden da.

Og skulle de begge nå til pokalfinalen, bliver det interessant at se, hvordan tribunerne kommer til at se ud. Normalvis udloddes der lige mange billetter til begge holds fans, men situation er ganske usædvanlig omkring kampe mellem Brøndby og FCK.

Som en direkte konsekvens af søndagens uroligheder mellem de to klubber, må der på ubestemt tid ikke være udebanefans til stede i kampe mellem de to hold.

Det rejser jo et interessant omend på nuværende tidspunkt hypotetisk spørgsmål omkring, hvad Divisionsforeningen gør, hvis Brøndby IF og FC København møder hinanden i pokalfinalen.

– Det tager vi stilling til, hvis situationen opstår, lyder det kortfattet fra formand Claus Thomsen til Tipsbladet.

Så det vil jo ende med at være en gang i foråret?

– Det ved jeg ikke, siger han og tilføjer:

– Vi tager stilling til det, når der bliver meldt noget ud omkring det. Ellers har jeg ikke nogen kommentarer. Det er hypotetisk, og vi spekulerer aldrig i hypotetiske situationer.

Så det vil sige, at det slet ikke er en tanke, der har strejfet jer, at det her scenarie kan ske?

– Vi ved jo, det er en mulighed, men vi spekulerer aldrig i hypotetiske situationer. Vi kommenterer ikke på situationer som disse.

Et tænkt scenarie kan være, at der lukkes færre tilskuere ind fra hver lejr, mens en masse sæder så vil stå tomme.

– Som nævnt kommenterer vi ikke på hypotetiske situationer.

Det hele kan selvfølgelig være fuldstændig ligegyldigt, hvis FC Midtjylland ekspederer Brøndby ud torsdag aften.







LIVE

VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Optakt: Mexico – Sydafrika

Succestræner forlader Premier League-klub

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku