Klapper i om mulig finale mellem Brøndby og FCK

Hvad gør Divisionsforeningen, hvis FC København og Brøndby IF mødes i pokalfinalen med tanke på, at der ikke må være udebanefans til deres kampe? Det har Tipsbladet søgt et svar på hos Divisionsforeningen.



Kristi Himmelfartsdag er i fodboldsammenhæng en stor dag i Danmark. Her afvikles pokalfinalen nemlig.

Denne gang foregår den på Brøndby Stadion.

Og det kan blive et opgør mellem FC København og Brøndby IF, som fortsat er med i turneringen.

I skrivende stund er det dog ganske hypotetisk, men FC København er videre til kvartfinalen efter sejr over Sønderjyske onsdag, mens Brøndby IF kan spille sig videre i aften med en sejr over FC Midtjylland.

Sker det, vil FC København og Brøndby IF også på papiret være de største favoritter til at nå finalen, hvis ikke de brager sammen inden da.

Og skulle de begge nå til pokalfinalen, bliver det interessant at se, hvordan tribunerne kommer til at se ud. Normalvis udloddes der lige mange billetter til begge holds fans, men situation er ganske usædvanlig omkring kampe mellem Brøndby og FCK.

Som en direkte konsekvens af søndagens uroligheder mellem de to klubber, må der på ubestemt tid ikke være udebanefans til stede i kampe mellem de to hold.

Det rejser jo et interessant omend på nuværende tidspunkt hypotetisk spørgsmål omkring, hvad Divisionsforeningen gør, hvis Brøndby IF og FC København møder hinanden i pokalfinalen.

– Det tager vi stilling til, hvis situationen opstår, lyder det kortfattet fra formand Claus Thomsen til Tipsbladet.

Så det vil jo ende med at være en gang i foråret?

– Det ved jeg ikke, siger han og tilføjer:

– Vi tager stilling til det, når der bliver meldt noget ud omkring det. Ellers har jeg ikke nogen kommentarer. Det er hypotetisk, og vi spekulerer aldrig i hypotetiske situationer.

Så det vil sige, at det slet ikke er en tanke, der har strejfet jer, at det her scenarie kan ske?

– Vi ved jo, det er en mulighed, men vi spekulerer aldrig i hypotetiske situationer. Vi kommenterer ikke på situationer som disse.

Et tænkt scenarie kan være, at der lukkes færre tilskuere ind fra hver lejr, mens en masse sæder så vil stå tomme.

– Som nævnt kommenterer vi ikke på hypotetiske situationer.

Det hele kan selvfølgelig være fuldstændig ligegyldigt, hvis FC Midtjylland ekspederer Brøndby ud torsdag aften.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kalder tronskifte i Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Arsenal skal til Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

FC Nordsjælland – AGF