Kristi Himmelfartsdag er i fodboldsammenhæng en stor dag i Danmark. Her afvikles pokalfinalen nemlig.
Denne gang foregår den på Brøndby Stadion.
Og det kan blive et opgør mellem FC København og Brøndby IF, som fortsat er med i turneringen.
I skrivende stund er det dog ganske hypotetisk, men FC København er videre til kvartfinalen efter sejr over Sønderjyske onsdag, mens Brøndby IF kan spille sig videre i aften med en sejr over FC Midtjylland.
Sker det, vil FC København og Brøndby IF også på papiret være de største favoritter til at nå finalen, hvis ikke de brager sammen inden da.
Og skulle de begge nå til pokalfinalen, bliver det interessant at se, hvordan tribunerne kommer til at se ud. Normalvis udloddes der lige mange billetter til begge holds fans, men situation er ganske usædvanlig omkring kampe mellem Brøndby og FCK.
Som en direkte konsekvens af søndagens uroligheder mellem de to klubber, må der på ubestemt tid ikke være udebanefans til stede i kampe mellem de to hold.
Det rejser jo et interessant omend på nuværende tidspunkt hypotetisk spørgsmål omkring, hvad Divisionsforeningen gør, hvis Brøndby IF og FC København møder hinanden i pokalfinalen.
– Det tager vi stilling til, hvis situationen opstår, lyder det kortfattet fra formand Claus Thomsen til Tipsbladet.
Så det vil jo ende med at være en gang i foråret?
– Det ved jeg ikke, siger han og tilføjer:
– Vi tager stilling til det, når der bliver meldt noget ud omkring det. Ellers har jeg ikke nogen kommentarer. Det er hypotetisk, og vi spekulerer aldrig i hypotetiske situationer.
Så det vil sige, at det slet ikke er en tanke, der har strejfet jer, at det her scenarie kan ske?
– Vi ved jo, det er en mulighed, men vi spekulerer aldrig i hypotetiske situationer. Vi kommenterer ikke på situationer som disse.
Et tænkt scenarie kan være, at der lukkes færre tilskuere ind fra hver lejr, mens en masse sæder så vil stå tomme.
– Som nævnt kommenterer vi ikke på hypotetiske situationer.
Det hele kan selvfølgelig være fuldstændig ligegyldigt, hvis FC Midtjylland ekspederer Brøndby ud torsdag aften.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Frankrig – Sverige
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
Holland – Marokko
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED