Klar bedring hos AaB-profil efter ekstra operation

Jakob Ahlmann er kommet godt i gang efter sin operation for arvæv i knæet. Han udelukker ikke et comeback i denne sæson, men satser på at stå helt fit efter sommerpausen.



AaB-profilen Jakob Ahlmann har netop været igennem endnu en operation efter sin korsbåndsskade i august sidste år. Den dygtige AaB-back havde fået noget arvæv i det skadede knæ, og det skulle Ahlmann gennem en operation for at komme til livs. Her på den anden side ser han dog noget lysere på tilværelsen, og han er for alvor ved at sætte gang i genoptræningen igen efter et mindre tilbageskridt.

– For halvanden uges tid siden blev jeg så opereret, og det har virkelig hjulpet meget. Benet var meget stift før, men nu kan jeg begynde at bruge det noget mere og styrketræne. Så det var lige en kort pause i genoptræningen, men nu er jeg godt på vej igen, da det er meget bedre. Jeg døjede lidt med vand i knæet, men det er overstået nu, og jeg kan steppe op i træningen igen, siger Jakob Ahlmann til tipsbladet.dk.

– Forhåbentligt kan jeg begynde at træne lidt med bold, og så venter simple pasningsøvelser med holdkammeraterne om en måneds tid, så det er svært at sige, hvornår jeg for alvor kan vende tilbage til træningsbanen, siger han videre.

Forude venter så en hård omgang genoptræning, men han føler sig allerede så godt på vej, at et comeback kan komme på tale i denne sæson, selvom det ikke umiddelbart er målet for klubben og spilleren.

– Jeg vil ikke udelukke, at jeg kan være tilbage i denne sæson, men det er ikke det, vi sigter efter. Jeg vil nødigt blive skuffet og sætte mig op efter noget. Så i første omgang drejer det sig om at stå skarpt til næste sæson, lyder det fra Jakob Ahlmann.

Med nye skridt i genoptræningen kan han for alvor lægge den første tid som korsbåndsskadet, og Ahlmann skjuler ikke, at det har været hårdt.

– De første måneder var mentalt hårde at komme igennem. Jeg skulle vænne mig til at være skadet og væk fra truppen. De sidste to-tre måneder har dog været meget bedre i takt med, at jeg kan mere og mere med benet.

– Jeg fik selvfølgelig tid til at andre ting, da jeg blev skadet, men det er aldrig helt det samme som før. Jeg var aldrig helt glad, og det var en stor kontrast at bevæge sig mellem. Jeg gik fra en sæson, hvor jeg havde præsteret godt, og jeg havde været med til at fejre de største øjeblikke i mit fodboldliv, til at være alvorligt skadet og have udsigt til det i otte eller ni måneder. Det skulle jeg også vænne mig til, siger Jakob Ahlmann.

Jakob Ahlmann var i sidste sæson én af de store profiler på det AaB-mandskab, der både vandt mesterskabet og pokalturneringen. Han har i alt spillet 78 kampe for AaB. Han har desuden været med i to A-landsholdskampe.



Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Har I tabt sutten, Brøndby?

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Rystet over kæmpe nedsmeltning

– Han vil være i store problemer

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Danske klubber vil have ham

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser