Klar tale til FCM og FCK: Rum til forbedring

FC København og FC Midtjylland skal på sigt have mere ud af deres dyre indkøb, mener Tipsbladets chefredaktør.



Både FC København og FC Midtjylland har brugt et hav af millioner for at samle deres nuværende trupper, og vi kommer nok ikke til at se mindre transfers i de kommende år.

FC København-sportschef Peter Christiansen har teaset for, at man vil hente spillere fra en ny hylde, mens FC Midtjyllands rekordtransfer af Marrony i sommer også kan ses som et signal i den forbindelse.

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen forventer også, at der kommer til at blive hentet endnu dyrere spillere til de to Superliga-topklubber. Men de to klubber skal også få mere ud af de dyre indkøb, mener han.

– De her to klubber skal måske have lidt mere for pengene af de allerdyreste. Jeg synes, man kan se et mønster, hvor de helt dyre ikke nødvendigvis giver en garanti for stor sportslig succes, som man måske forventer i forhold til prislappen, fortæller Troels Bager Thøgersen og peger blandt andet på Marrony i FC Midtjylland. 

– Der skal noget sportslig valuta på banen, og der er selvfølgelig rum til forbedring hos begge klubber. Det er jeg sikker på, at de kommer til at arbejde med i de kommende transfervinduer, hvor jeg tror, de kommer til at bruge endnu flere penge.

Se hele analysen med Troels Bager Thøgersen i videoen øverst i artiklen, hvor der også kigges nærmere på, hvad FCK og FCM har brugt for at samle deres nuværende trupper. 





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De overvejer Christian Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Raser: Det er latterligt!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF