Det er deadlinedag, og selvom klubberne i Danmark har kunnet købe og sælge spillere i godt en måned, er der med sikkerhed en helt masse aktivitet i de danske klubber på transfervinduets sidste dag.
Blandt andet i Silkeborg IF.
Da Tipsbladet mandag morgen fanger direktør i Silkeborg, Kent Madsen, til en status, kan han fortælle, at der arbejdes på noget transferrelateret i Søhøjlandet.
– Det er, som det altid er. I de sidste dage af vinduet arbejdes der på ting. Det er mig en gåde, hvorfor det altid skal være til sidst, men der er da nogle ting, der kigges på, siger Kent Madsen til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi har jo gjort noget. Vi har hentet en midtbanespiller og stopper i Sverige (Adam Wikman og Melker Jonsson, red.), og så har vi solgt Asbjørn Bøndergaard til Lyngby og udlejet et par af de unge, så egentlig har det været et rimelig aktivt vindue efter Silkeborgs standarder.
– Hvad der kommer til at ske i løbet af i dag, tør jeg ikke forudsige, men jeg ved, at sportschefen arbejder på noget.

Tonni Adamsen er blevet rygtet til AGF og Brøndby. Foto: Alamy
En af de spillere, der har været meget omtalt, er Tonni Adamsen. Er han Silkeborg-spiller, når klokken slår 08.00 tirsdag morgen?
– Ja, det tror jeg bestemt, at han er, slår Kent Madsen fast om Brøndby- og AGF-emnet og tilføjer så:
– Ingen ved jo, hvad der kan ske. Men det tror jeg bestemt, at han er.
Tipsbladet har mandag morgen afsløret, at Silkeborg IF er så godt som enige med AaB om en transfer af Oliver Ross, og at den 21-årige offensivspiller efter planen skal til lægetjek i SIF mandag.
Jagten på AaB’eren vil Kent Madsen imidlertid ikke kommentere.
– Vi kommenterer aldrig spillere, der ikke er hos os, men det er åbenbart for de fleste, at Tonni Adamsen vil noget andet til sommer, og så har vi også solgt Asbjørn Bøndergaard, der sammen med Alexander Simmelhack kunne have vores fremtidige angriberpar.
– Med det in mente er det til at få øje på, at vi senest til sommer skal have en angriber ind. Det giver vel næsten sig selv, fortæller Kent Madsen.
Silkeborg IF er nummer 10 i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
På vej til storklub?
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER