Klopp beretter om rådvild pausestemning

Liverpool-assistenter måtte skuffe Jürgen Klopp, da han bad om opmuntrende klip i Champions League-semifinale.



Liverpools manager, Jürgen Klopp, er lykkelig og lettet over at være sluppet med skrækken mod Villarreal i Champions League-semifinalen tirsdag aften.

Ifølge Uefa.com siger tyskeren efter sejren på 3-2, at Liverpools trænerstab i pausen var rådvilde omkring, hvad de skulle gøre for at vende Villarreals føring på 2-0.

– Jeg sagde til mine assistenter, at de skulle finde et eksempel på noget, vi gjorde rigtigt i første halvleg, som vi så kunne vise til spillerne. Men de sagde bare “beklager, der er ikke noget”.

– Så jeg sagde til spillerne, at de var nødt til at finde mere plads, at vi havde brug for at være mere fleksible, og at de skulle stoppe med at gøre det nemt for dem (Villarreal, red.) at mandsopdække os, siger tyskeren.

Klopp har desuden ikke andet end rosende ord til overs for Villarreal og holdets spanske træner, Unai Emery.

– Sikke et utroligt stadion. Sikke et utroligt stykke arbejde, Unai har lavet her. De spillede utrolig godt, men vi fortjente det her.

– I pausen troede hele verden, at resultatet var mere på vej mod 3-0 end 2-1, men vi er her stadig. Da jeg så, hvordan vi bevægede os i anden halvleg, vidste jeg, at vi kunne vende det, siger han.

Hos Villarreal er cheftræner Unai Emery stolt af sine spilleres indsats mod Liverpool.

Men han er samtidig skuffet over, at det spanske mandskab ikke fik mere med fra kampen. Særligt fordi holdet var forberedt på et muligt Liverpool-comeback.

– Den første del af kampen forløb, præcis som vi havde planlagt og talt om i vores mest optimistiske scenarier. Men i sidste ende havde vi brug for lidt mere.

– I pausen talte vi endda om, hvordan vi skulle håndtere det, hvis Liverpool på en eller anden måde kom tilbage på 2-2, siger spanieren ifølge Uefa.com.

Emery mener, at fraværet af Villarreals hollandske stjerne Arnaut Danjuma og udskiftningen af den småskadede Gerard Moreno i anden halvleg blev afgørende for resultatet.

– Med Danjuma utilgængelig og så også uden Gerard mistede vi en masse. Vi havde ikke den nødvendige kapacitet til at komme tilbage.

– Men selv om vi ikke helt var i stand til at tage det sidste skridt til finalen, skal vi fortsætte ned ad den vej, vi er på, siger han.

Liverpool skal i Champions League-finalen op imod enten Real Madrid eller Manchester City.

Det er tredje gang på fem år, at Liverpool og Jürgen Klopp er i finalen.

/ritzau/



Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Peter Schmeichel taget på sengen

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Dansk bomber med vildt mål i England

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Arsenal ansætter dansk toptræner

Mohamed Daramy vender tilbage

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Andreas Christensen skriver snart under

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Bach Bak i svime over Uhre

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Går langt ned i løn

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

– Lange forhandlinger med FC København

Rangers rundbarberer Dons igen

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige