Klopp beretter om rådvild pausestemning

Liverpool-assistenter måtte skuffe Jürgen Klopp, da han bad om opmuntrende klip i Champions League-semifinale.



Liverpools manager, Jürgen Klopp, er lykkelig og lettet over at være sluppet med skrækken mod Villarreal i Champions League-semifinalen tirsdag aften.

Ifølge Uefa.com siger tyskeren efter sejren på 3-2, at Liverpools trænerstab i pausen var rådvilde omkring, hvad de skulle gøre for at vende Villarreals føring på 2-0.

– Jeg sagde til mine assistenter, at de skulle finde et eksempel på noget, vi gjorde rigtigt i første halvleg, som vi så kunne vise til spillerne. Men de sagde bare “beklager, der er ikke noget”.

– Så jeg sagde til spillerne, at de var nødt til at finde mere plads, at vi havde brug for at være mere fleksible, og at de skulle stoppe med at gøre det nemt for dem (Villarreal, red.) at mandsopdække os, siger tyskeren.

Klopp har desuden ikke andet end rosende ord til overs for Villarreal og holdets spanske træner, Unai Emery.

– Sikke et utroligt stadion. Sikke et utroligt stykke arbejde, Unai har lavet her. De spillede utrolig godt, men vi fortjente det her.

– I pausen troede hele verden, at resultatet var mere på vej mod 3-0 end 2-1, men vi er her stadig. Da jeg så, hvordan vi bevægede os i anden halvleg, vidste jeg, at vi kunne vende det, siger han.

Hos Villarreal er cheftræner Unai Emery stolt af sine spilleres indsats mod Liverpool.

Men han er samtidig skuffet over, at det spanske mandskab ikke fik mere med fra kampen. Særligt fordi holdet var forberedt på et muligt Liverpool-comeback.

– Den første del af kampen forløb, præcis som vi havde planlagt og talt om i vores mest optimistiske scenarier. Men i sidste ende havde vi brug for lidt mere.

– I pausen talte vi endda om, hvordan vi skulle håndtere det, hvis Liverpool på en eller anden måde kom tilbage på 2-2, siger spanieren ifølge Uefa.com.

Emery mener, at fraværet af Villarreals hollandske stjerne Arnaut Danjuma og udskiftningen af den småskadede Gerard Moreno i anden halvleg blev afgørende for resultatet.

– Med Danjuma utilgængelig og så også uden Gerard mistede vi en masse. Vi havde ikke den nødvendige kapacitet til at komme tilbage.

– Men selv om vi ikke helt var i stand til at tage det sidste skridt til finalen, skal vi fortsætte ned ad den vej, vi er på, siger han.

Liverpool skal i Champions League-finalen op imod enten Real Madrid eller Manchester City.

Det er tredje gang på fem år, at Liverpool og Jürgen Klopp er i finalen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling

Stor profil ude af Frankrig-brag

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Arbejder på Brøndby-exit

Norges kronprins rejser til USA

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Hylder kæmpe FCM-transfer

Fredberg henter italiensk legende

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Toptræner hylder Danmark og FC København



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor