Klopp beretter om rådvild pausestemning

Liverpool-assistenter måtte skuffe Jürgen Klopp, da han bad om opmuntrende klip i Champions League-semifinale.



Liverpools manager, Jürgen Klopp, er lykkelig og lettet over at være sluppet med skrækken mod Villarreal i Champions League-semifinalen tirsdag aften.

Ifølge Uefa.com siger tyskeren efter sejren på 3-2, at Liverpools trænerstab i pausen var rådvilde omkring, hvad de skulle gøre for at vende Villarreals føring på 2-0.

– Jeg sagde til mine assistenter, at de skulle finde et eksempel på noget, vi gjorde rigtigt i første halvleg, som vi så kunne vise til spillerne. Men de sagde bare “beklager, der er ikke noget”.

– Så jeg sagde til spillerne, at de var nødt til at finde mere plads, at vi havde brug for at være mere fleksible, og at de skulle stoppe med at gøre det nemt for dem (Villarreal, red.) at mandsopdække os, siger tyskeren.

Klopp har desuden ikke andet end rosende ord til overs for Villarreal og holdets spanske træner, Unai Emery.

– Sikke et utroligt stadion. Sikke et utroligt stykke arbejde, Unai har lavet her. De spillede utrolig godt, men vi fortjente det her.

– I pausen troede hele verden, at resultatet var mere på vej mod 3-0 end 2-1, men vi er her stadig. Da jeg så, hvordan vi bevægede os i anden halvleg, vidste jeg, at vi kunne vende det, siger han.

Hos Villarreal er cheftræner Unai Emery stolt af sine spilleres indsats mod Liverpool.

Men han er samtidig skuffet over, at det spanske mandskab ikke fik mere med fra kampen. Særligt fordi holdet var forberedt på et muligt Liverpool-comeback.

– Den første del af kampen forløb, præcis som vi havde planlagt og talt om i vores mest optimistiske scenarier. Men i sidste ende havde vi brug for lidt mere.

– I pausen talte vi endda om, hvordan vi skulle håndtere det, hvis Liverpool på en eller anden måde kom tilbage på 2-2, siger spanieren ifølge Uefa.com.

Emery mener, at fraværet af Villarreals hollandske stjerne Arnaut Danjuma og udskiftningen af den småskadede Gerard Moreno i anden halvleg blev afgørende for resultatet.

– Med Danjuma utilgængelig og så også uden Gerard mistede vi en masse. Vi havde ikke den nødvendige kapacitet til at komme tilbage.

– Men selv om vi ikke helt var i stand til at tage det sidste skridt til finalen, skal vi fortsætte ned ad den vej, vi er på, siger han.

Liverpool skal i Champions League-finalen op imod enten Real Madrid eller Manchester City.

Det er tredje gang på fem år, at Liverpool og Jürgen Klopp er i finalen.

/ritzau/





Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd


‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

I dialog med Brøndby

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Set i København – de leder efter ny sportschef

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Helt vild med Oscar Schwartau

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

En kæmpe sejr

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

‘Har lukket munden på kritikerne’

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

De er 2025-mestre i Superligaen

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!