Klopp vil svinge kniven: Jeg kører dem selv væk

Jürgen Klopp vil af med de spillere, der føler sig for fine til at undvære Champions League i næste sæson.



Hvis nogen spillere i Premier League-klubben Liverpool FC vil væk fra klubben i løbet af sommeren, fordi klubben ikke skal spille i Champions League i næste sæson, kan de sagtens få lov til at smutte.

Liverpools manager, Jürgen Klopp, har intet tilovers for forkælede spillere med den holdning. Han er klar til selv at køre spillere hen til en ny klub, hvis de er utilfredse med kun at skulle spille europæisk fodbold på anden klasse.

Det siger Klopp på et pressemøde forud for sæsonens sidste spillerunde.

– Hvis der kommer en spiller til mig og siger: "Vi kvalificerede os ikke til Champions League, så jeg bliver nødt til at smutte," så vil jeg selv være klar til at køre ham til en anden klub. Jeg ville tage mine bilnøgler og sige: "Kom ind i bilen, hvor vil du gerne hen? Jeg kører dig."

– Jeg vil aldrig nogensinde kunne forstå sådan en spillers holdning. Det vil svare til, at jeg sagde, at jeg ville forlade mit job, hvis vi ikke skal spille i Champions League. Jeg er medansvarlig for det her rod, og det er ikke en situation, hvor man bare går, siger Jürgen Klopp ifølge Reuters.

Udtalelsen kommer på bagkant af, at Liverpool-stjernen Mohamed Salah fortalte, at han var "helt ødelagt" over ikke at skulle spille Champions League i næste sæson.

Men det betyder ikke, at egypteren er klar til at forlade Liverpool af den grund, fastslår Klopp.

– Der er ingen grund til bekymringer om hans fremtid. Mohamed Salah elsker åbenlyst at være en del af den her klub. Han har påtaget sig sin del af skylden for holdets manglende resultater, han har ikke sagt, at det bare er de andre spilleres skyld. Så alt er fint med ham, siger Klopp.

Efter at have spillet i Champions League i seks sæsoner i træk skal Liverpool spille i Europa League i næste sæson.

Selv om pengene og prestigen er mindre end i Champions League, må man ikke negligere Europas næstbedste klubturnering, mener Klopp.

– Når kampene først er i gang, er der ingen forskel. Nogle folk tænker måske, at det "bare" er Europa League, men jeg er 100 procent sikker på, at når der først er fløjtet op på en torsdag aften, så vil Anfield gynge, uanset hvem vi møder, siger tyskeren.

Liverpool runder sæsonen af med en ligakamp ude mod Southampton. Kampen begynder søndag klokken 17.30 dansk tid. Uanset udfaldet, slutter Liverpool som nummer fem i Premier League, mens Southampton slutter sidst.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tuchel forsvarer sin taktik

Voldsom kritik

Spændende transfermelding om Maxsø

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Skamroses af Thomas Nørgaard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Messi sætter ord på vildt drama



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Er han løsningen i AGF?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

‘Det var verdens undergang’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind