Hvis nogen spillere i Premier League-klubben Liverpool FC vil væk fra klubben i løbet af sommeren, fordi klubben ikke skal spille i Champions League i næste sæson, kan de sagtens få lov til at smutte.
Liverpools manager, Jürgen Klopp, har intet tilovers for forkælede spillere med den holdning. Han er klar til selv at køre spillere hen til en ny klub, hvis de er utilfredse med kun at skulle spille europæisk fodbold på anden klasse.
Det siger Klopp på et pressemøde forud for sæsonens sidste spillerunde.
– Hvis der kommer en spiller til mig og siger: "Vi kvalificerede os ikke til Champions League, så jeg bliver nødt til at smutte," så vil jeg selv være klar til at køre ham til en anden klub. Jeg ville tage mine bilnøgler og sige: "Kom ind i bilen, hvor vil du gerne hen? Jeg kører dig."
– Jeg vil aldrig nogensinde kunne forstå sådan en spillers holdning. Det vil svare til, at jeg sagde, at jeg ville forlade mit job, hvis vi ikke skal spille i Champions League. Jeg er medansvarlig for det her rod, og det er ikke en situation, hvor man bare går, siger Jürgen Klopp ifølge Reuters.
Udtalelsen kommer på bagkant af, at Liverpool-stjernen Mohamed Salah fortalte, at han var "helt ødelagt" over ikke at skulle spille Champions League i næste sæson.
Men det betyder ikke, at egypteren er klar til at forlade Liverpool af den grund, fastslår Klopp.
– Der er ingen grund til bekymringer om hans fremtid. Mohamed Salah elsker åbenlyst at være en del af den her klub. Han har påtaget sig sin del af skylden for holdets manglende resultater, han har ikke sagt, at det bare er de andre spilleres skyld. Så alt er fint med ham, siger Klopp.
Efter at have spillet i Champions League i seks sæsoner i træk skal Liverpool spille i Europa League i næste sæson.
Selv om pengene og prestigen er mindre end i Champions League, må man ikke negligere Europas næstbedste klubturnering, mener Klopp.
– Når kampene først er i gang, er der ingen forskel. Nogle folk tænker måske, at det "bare" er Europa League, men jeg er 100 procent sikker på, at når der først er fløjtet op på en torsdag aften, så vil Anfield gynge, uanset hvem vi møder, siger tyskeren.
Liverpool runder sæsonen af med en ligakamp ude mod Southampton. Kampen begynder søndag klokken 17.30 dansk tid. Uanset udfaldet, slutter Liverpool som nummer fem i Premier League, mens Southampton slutter sidst.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
England tromlede Kroatien – Portugal snublede
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
England sprudlede i underholdende målfest
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
OPTAKT