Hvis nogen spillere i Premier League-klubben Liverpool FC vil væk fra klubben i løbet af sommeren, fordi klubben ikke skal spille i Champions League i næste sæson, kan de sagtens få lov til at smutte.
Liverpools manager, Jürgen Klopp, har intet tilovers for forkælede spillere med den holdning. Han er klar til selv at køre spillere hen til en ny klub, hvis de er utilfredse med kun at skulle spille europæisk fodbold på anden klasse.
Det siger Klopp på et pressemøde forud for sæsonens sidste spillerunde.
– Hvis der kommer en spiller til mig og siger: "Vi kvalificerede os ikke til Champions League, så jeg bliver nødt til at smutte," så vil jeg selv være klar til at køre ham til en anden klub. Jeg ville tage mine bilnøgler og sige: "Kom ind i bilen, hvor vil du gerne hen? Jeg kører dig."
– Jeg vil aldrig nogensinde kunne forstå sådan en spillers holdning. Det vil svare til, at jeg sagde, at jeg ville forlade mit job, hvis vi ikke skal spille i Champions League. Jeg er medansvarlig for det her rod, og det er ikke en situation, hvor man bare går, siger Jürgen Klopp ifølge Reuters.
Udtalelsen kommer på bagkant af, at Liverpool-stjernen Mohamed Salah fortalte, at han var "helt ødelagt" over ikke at skulle spille Champions League i næste sæson.
Men det betyder ikke, at egypteren er klar til at forlade Liverpool af den grund, fastslår Klopp.
– Der er ingen grund til bekymringer om hans fremtid. Mohamed Salah elsker åbenlyst at være en del af den her klub. Han har påtaget sig sin del af skylden for holdets manglende resultater, han har ikke sagt, at det bare er de andre spilleres skyld. Så alt er fint med ham, siger Klopp.
Efter at have spillet i Champions League i seks sæsoner i træk skal Liverpool spille i Europa League i næste sæson.
Selv om pengene og prestigen er mindre end i Champions League, må man ikke negligere Europas næstbedste klubturnering, mener Klopp.
– Når kampene først er i gang, er der ingen forskel. Nogle folk tænker måske, at det "bare" er Europa League, men jeg er 100 procent sikker på, at når der først er fløjtet op på en torsdag aften, så vil Anfield gynge, uanset hvem vi møder, siger tyskeren.
Liverpool runder sæsonen af med en ligakamp ude mod Southampton. Kampen begynder søndag klokken 17.30 dansk tid. Uanset udfaldet, slutter Liverpool som nummer fem i Premier League, mens Southampton slutter sidst.
/ritzau/
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
OPTAKT
Randers FC – AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
– Det har man nok aldrig set før
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
DAGENS SPILFORSLAG
Sløvt Londonderby
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
HELT VILDT
Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller