Klopp vil svinge kniven: Jeg kører dem selv væk

Jürgen Klopp vil af med de spillere, der føler sig for fine til at undvære Champions League i næste sæson.



Hvis nogen spillere i Premier League-klubben Liverpool FC vil væk fra klubben i løbet af sommeren, fordi klubben ikke skal spille i Champions League i næste sæson, kan de sagtens få lov til at smutte.

Liverpools manager, Jürgen Klopp, har intet tilovers for forkælede spillere med den holdning. Han er klar til selv at køre spillere hen til en ny klub, hvis de er utilfredse med kun at skulle spille europæisk fodbold på anden klasse.

Det siger Klopp på et pressemøde forud for sæsonens sidste spillerunde.

– Hvis der kommer en spiller til mig og siger: "Vi kvalificerede os ikke til Champions League, så jeg bliver nødt til at smutte," så vil jeg selv være klar til at køre ham til en anden klub. Jeg ville tage mine bilnøgler og sige: "Kom ind i bilen, hvor vil du gerne hen? Jeg kører dig."

– Jeg vil aldrig nogensinde kunne forstå sådan en spillers holdning. Det vil svare til, at jeg sagde, at jeg ville forlade mit job, hvis vi ikke skal spille i Champions League. Jeg er medansvarlig for det her rod, og det er ikke en situation, hvor man bare går, siger Jürgen Klopp ifølge Reuters.

Udtalelsen kommer på bagkant af, at Liverpool-stjernen Mohamed Salah fortalte, at han var "helt ødelagt" over ikke at skulle spille Champions League i næste sæson.

Men det betyder ikke, at egypteren er klar til at forlade Liverpool af den grund, fastslår Klopp.

– Der er ingen grund til bekymringer om hans fremtid. Mohamed Salah elsker åbenlyst at være en del af den her klub. Han har påtaget sig sin del af skylden for holdets manglende resultater, han har ikke sagt, at det bare er de andre spilleres skyld. Så alt er fint med ham, siger Klopp.

Efter at have spillet i Champions League i seks sæsoner i træk skal Liverpool spille i Europa League i næste sæson.

Selv om pengene og prestigen er mindre end i Champions League, må man ikke negligere Europas næstbedste klubturnering, mener Klopp.

– Når kampene først er i gang, er der ingen forskel. Nogle folk tænker måske, at det "bare" er Europa League, men jeg er 100 procent sikker på, at når der først er fløjtet op på en torsdag aften, så vil Anfield gynge, uanset hvem vi møder, siger tyskeren.

Liverpool runder sæsonen af med en ligakamp ude mod Southampton. Kampen begynder søndag klokken 17.30 dansk tid. Uanset udfaldet, slutter Liverpool som nummer fem i Premier League, mens Southampton slutter sidst.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Randers FC – Silkeborg IF

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Protesterer efter dansk drømmekamp

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Millionregn over FC Midtjylland

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

“Ingen er uerstattelige”



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Det kommer formentlig til at ske



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Benhård Brian Riemer-melding

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Færdig? Manchester City har udset afløser

Brighton – Liverpool

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

‘Det er dramatisk!’

Håber på FC København-exit

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

FC København-talent har truffet stor beslutning

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Barcelona – Rayo Vallecano

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket