Klopp vil svinge kniven: Jeg kører dem selv væk

Jürgen Klopp vil af med de spillere, der føler sig for fine til at undvære Champions League i næste sæson.



Hvis nogen spillere i Premier League-klubben Liverpool FC vil væk fra klubben i løbet af sommeren, fordi klubben ikke skal spille i Champions League i næste sæson, kan de sagtens få lov til at smutte.

Liverpools manager, Jürgen Klopp, har intet tilovers for forkælede spillere med den holdning. Han er klar til selv at køre spillere hen til en ny klub, hvis de er utilfredse med kun at skulle spille europæisk fodbold på anden klasse.

Det siger Klopp på et pressemøde forud for sæsonens sidste spillerunde.

– Hvis der kommer en spiller til mig og siger: "Vi kvalificerede os ikke til Champions League, så jeg bliver nødt til at smutte," så vil jeg selv være klar til at køre ham til en anden klub. Jeg ville tage mine bilnøgler og sige: "Kom ind i bilen, hvor vil du gerne hen? Jeg kører dig."

– Jeg vil aldrig nogensinde kunne forstå sådan en spillers holdning. Det vil svare til, at jeg sagde, at jeg ville forlade mit job, hvis vi ikke skal spille i Champions League. Jeg er medansvarlig for det her rod, og det er ikke en situation, hvor man bare går, siger Jürgen Klopp ifølge Reuters.

Udtalelsen kommer på bagkant af, at Liverpool-stjernen Mohamed Salah fortalte, at han var "helt ødelagt" over ikke at skulle spille Champions League i næste sæson.

Men det betyder ikke, at egypteren er klar til at forlade Liverpool af den grund, fastslår Klopp.

– Der er ingen grund til bekymringer om hans fremtid. Mohamed Salah elsker åbenlyst at være en del af den her klub. Han har påtaget sig sin del af skylden for holdets manglende resultater, han har ikke sagt, at det bare er de andre spilleres skyld. Så alt er fint med ham, siger Klopp.

Efter at have spillet i Champions League i seks sæsoner i træk skal Liverpool spille i Europa League i næste sæson.

Selv om pengene og prestigen er mindre end i Champions League, må man ikke negligere Europas næstbedste klubturnering, mener Klopp.

– Når kampene først er i gang, er der ingen forskel. Nogle folk tænker måske, at det "bare" er Europa League, men jeg er 100 procent sikker på, at når der først er fløjtet op på en torsdag aften, så vil Anfield gynge, uanset hvem vi møder, siger tyskeren.

Liverpool runder sæsonen af med en ligakamp ude mod Southampton. Kampen begynder søndag klokken 17.30 dansk tid. Uanset udfaldet, slutter Liverpool som nummer fem i Premier League, mens Southampton slutter sidst.

/ritzau/





Benjamin Schmedes, Brøndby IF. Foto: Alamy LIVE

TransferLIVE: Forlænger med stortalent

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Arbejder på angriber-exit

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Legender med dyster melding

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Verdensstjernes søn landet i København

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Den værste i 18 år – de overvejer det



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Dansk landsholdsspiller imponerer

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Kongerne af transfervinduet

Bretonere bøllebanker normannere

‘Afgørende dage’

Optur før FC København-brag

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Michael Carrick storhylder

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard