Klopp bekymret før FCM-møde

Med en knæskade, der holder Virgil van Dijk ude i lang tid, skal Liverpool stable et nyt forsvar på benene.



Liverpools sæson led et alvorligt knæk, da holdets stærke stopper Virgil van Dijk brutalt blev tacklet af Everton-målmanden Jordan Pickford for ti dage siden.

Van Dijk er ude på ubestemt tid – måske hele sæsonen – og det svækker Liverpools defensiv, som i forvejen er hårdt ramt.

Liverpool-manager Jürgen Klopp erkender, at det er en vanskelig opgave at erstatte hollænderen med andre spillere i truppen og samtidig bevare den defensive styrke.

Det fortæller den tyske træner før tirsdagens Champions League-opgør mod FC Midtjylland på Anfield.

– Alle hold i verden ville savne Virgil van Dijk, han er den bedste midterforsvarer i verden. Han har næsten spillet samtlige kampe, siden han ankom for næsten tre år siden, siger Klopp.

– Alle gutterne har spillet sammen med Virgil. De er ikke vant til andre som makkere. Det skal dog nok blive bedre.

Læs også:Guardiola: Så længe er angrebsstjerne ude

– Det kræver bare tid at få forsvaret op på et bestemt niveau. Vi forventer ikke perfektion, men der er plads til forbedringer, siger Klopp.

Uden van Dijk, som blev skadet i Merseyside-derbyet 17. oktober, har Liverpool spillet to kampe, og begge er vundet med kun et enkelt indkasseret mål til følge.

Det blev til en 1-0-sejr ude over Ajax i den første gruppekamp i Champions League. Og i lørdags vandt Liverpool 2-1 hjemme over Sheffield United i Premier League.

Den defensive midtbanespiller Fabinho er rykket ned som makker til stopperen Joe Gomez. Brasilianeren begik det straffespark, som Sheffield United scorede til 1-0 på, og han havde generelt defensive problemer i kampen.

– Fabinho, som normalt spiller som 6’er, har været nødt til at spille ved siden af Joe. Med dem har vi gjort det godt, og det vil 100 procent blive bedre.

– Men uheldigvis tager alting i livet tid, og at bygge et forsvar op tager også tid, siger Klopp.

Læs også:Spilforslag til CL: Midtjyder ser gult

Ud over van Dijk ser Liverpool ud til at skulle undvære midtbanespillerne Thiago Alcântara og Naby Keita samt den centrale stopper Joel Matip, der alle er ude med skader.

– Det bliver virkelig en udfordring. FC Midtjylland spiller direkte i sit opbyggende spil, har erfarne forsvarere, fart på kanterne, gode midtbanespillere og fysik oppe foran.

– De har en klar plan, advarer Klopp, som lover også at finde sin plan til opgøret.

Kampen går i gang tirsdag klokken 21.

/ritzau/

Læs også:Mandagens rygtebørs: Eriksen vender ‘hjem’
Læs også:Bedst og værst: Vejle-juvel kan blive mange millioner værd
Læs også:Champions League: FC Midtjylland har det svært på udebane i Europa






LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tottenham jagter choktransfer

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Chok i Wolfsburg

Raser over Brian Riemer-interview



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

– Vi har alle fejlet

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Martin Jørgensen lander nyt job

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Arsenal-træner er rasende

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Voldsom straf efter vanvidsaktion



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

AC Milan kigger på dansker