Klopp bekymret før FCM-møde

Med en knæskade, der holder Virgil van Dijk ude i lang tid, skal Liverpool stable et nyt forsvar på benene.



Liverpools sæson led et alvorligt knæk, da holdets stærke stopper Virgil van Dijk brutalt blev tacklet af Everton-målmanden Jordan Pickford for ti dage siden.

Van Dijk er ude på ubestemt tid – måske hele sæsonen – og det svækker Liverpools defensiv, som i forvejen er hårdt ramt.

Liverpool-manager Jürgen Klopp erkender, at det er en vanskelig opgave at erstatte hollænderen med andre spillere i truppen og samtidig bevare den defensive styrke.

Det fortæller den tyske træner før tirsdagens Champions League-opgør mod FC Midtjylland på Anfield.

– Alle hold i verden ville savne Virgil van Dijk, han er den bedste midterforsvarer i verden. Han har næsten spillet samtlige kampe, siden han ankom for næsten tre år siden, siger Klopp.

– Alle gutterne har spillet sammen med Virgil. De er ikke vant til andre som makkere. Det skal dog nok blive bedre.

Læs også:Guardiola: Så længe er angrebsstjerne ude

– Det kræver bare tid at få forsvaret op på et bestemt niveau. Vi forventer ikke perfektion, men der er plads til forbedringer, siger Klopp.

Uden van Dijk, som blev skadet i Merseyside-derbyet 17. oktober, har Liverpool spillet to kampe, og begge er vundet med kun et enkelt indkasseret mål til følge.

Det blev til en 1-0-sejr ude over Ajax i den første gruppekamp i Champions League. Og i lørdags vandt Liverpool 2-1 hjemme over Sheffield United i Premier League.

Den defensive midtbanespiller Fabinho er rykket ned som makker til stopperen Joe Gomez. Brasilianeren begik det straffespark, som Sheffield United scorede til 1-0 på, og han havde generelt defensive problemer i kampen.

– Fabinho, som normalt spiller som 6’er, har været nødt til at spille ved siden af Joe. Med dem har vi gjort det godt, og det vil 100 procent blive bedre.

– Men uheldigvis tager alting i livet tid, og at bygge et forsvar op tager også tid, siger Klopp.

Læs også:Spilforslag til CL: Midtjyder ser gult

Ud over van Dijk ser Liverpool ud til at skulle undvære midtbanespillerne Thiago Alcântara og Naby Keita samt den centrale stopper Joel Matip, der alle er ude med skader.

– Det bliver virkelig en udfordring. FC Midtjylland spiller direkte i sit opbyggende spil, har erfarne forsvarere, fart på kanterne, gode midtbanespillere og fysik oppe foran.

– De har en klar plan, advarer Klopp, som lover også at finde sin plan til opgøret.

Kampen går i gang tirsdag klokken 21.

/ritzau/

Læs også:Mandagens rygtebørs: Eriksen vender ‘hjem’
Læs også:Bedst og værst: Vejle-juvel kan blive mange millioner værd
Læs også:Champions League: FC Midtjylland har det svært på udebane i Europa






LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: De er færdige i Randers

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

José Mourinho vil have dansk stjerne

Lyon forhandler med dansk profil

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FC Nordsjælland tager sig af bronzen

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!