FC Midtjylland skal spille klubbens anden kamp i Champions Leagues gruppespil tirsdag aften, og det skal de gøre på selveste Anfield.
De forsvarende danske mestre gæster nemlig selveste Liverpool i en kamp, der ser ud til at blive meget, meget svær. Netop sværhedsgraden af midtjydernes opgave er også en af de ting, man kan tage med fra Optas ti statistikker til kampen.
Her fremgår det således, at Liverpool er nærmest usårlige på hjemmebane, mens FC Midtjylland har haft det meget svært på udebane i europæisk sammenhæng.
Se de ti opta-statistiker til tirsdagens kamp nedenfor – leveret i samarbejde med spilxperten.com:
– FC Midtjylland bliver bare det tredje danske hold, der møder Liverpool i en europæisk turneringen, efter OB i European Cup i 1983-84 og Brøndby i UEFA Cup i 1995-96.
Læs også:FCM-keeper kan misse Liverpool-brag: Håber, han bliver klar
– Dette vil være FC Midtjyllands første Champions League-kamp mod et engelsk hold – de har stået over for engelske hold ved seks tidligere lejligheder i europæisk sammenhæng og vundet tre gange, mens de har tabt to.
– Liverpool har kun tabt en af deres seneste 26 hjemmekampe i europæiske turneringer, hvor de har vundet 18 kampe. Det ene nederlag kom i deres seneste hjemmekamp, hvor de tabte 2-3 til Atletico Madrid i marts. De har ikke lidt to nederlag i træk i Europa siden december 2009.
– Dette bliver FC Midtjyllands første udekamp i Champions League – hver af de tidligere fire danske hold, der har spillet i turneringen, tabte deres første udekamp.
– FC Midtjylland er det 17. hold, der vil spille deres første Champions League-udekamp nogensinde mod et engelsk hold – ingen af de 16 foregående, der har gjort det, har vundet, og 14 har tabt.
– Efter deres 1-0-sejr over Ajax i første spillerunde skal Liverpool skal prøve at vinde deres første to gruppespilskampe i en Champions League-kampagne for anden gang. De gjorde det tidligere i 2008-09.
Læs også:FCM-kaptajn om frustrerede stjerner: Vi har løst det internt
– Ser man bort fra kvalifikationskampe, har FC Midtjylland tabt syv af deres ni udekampe i europæiske turneringer, mens de spillede 1-1 mod NK Varazdin i oktober 2002 og vandt 3-1 mod Club Brugge i oktober 2015.
– Liverpool har ikke holdt buret rent i nogen af deres seneste fire Champions League-hjemmekampe. De har indkasseret otte mål i alt på tværs af disse fire kampe, mere end de havde i deres tidligere 13 hjemmekampe i turneringen.
– Liverpools Mohamed Salah har været involveret i ni mål i ni Champions League-gruppespillskampe på Anfield med 8 mål og 1 assist. Den egyptiske stjerne er også kun to mål væk fra at udligne Steven Gerrards klubrekord på 21 mål i Champions League.
– FC Midtjylland-målmand Jesper Hansen har indkasseret 26 mål på kun syv UEFA Champions League-optrædener – fire mod Atalanta i første spillerunde og 22 med FC Nordsjælland i sæsonen 2012/13. Han er imidlertid tvivlsom til kampen.
Læs også optakten til Liverpool – FC Midtjylland med bud på resultatet her
Læs også:Rasmus Ankersen: Fodbolden har brug for eventyr som FC Midtjylland
Læs også:“Don Ø” var til fodbold i Brøndby: Inviteret af bestyrelsesmedlem
Læs også:Liverpool-manager holdt ferie i Danmark: Jeg har kun gode erfaringer
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
FC Midtjylland på svær opgave mod AS Roma
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
TOPNYHED
Belønnes af FC København
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
KARAKTERER
Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
Stor ros til FC Midtjylland
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
