FC Midtjylland skal spille klubbens anden kamp i Champions Leagues gruppespil tirsdag aften, og det skal de gøre på selveste Anfield.
De forsvarende danske mestre gæster nemlig selveste Liverpool i en kamp, der ser ud til at blive meget, meget svær. Netop sværhedsgraden af midtjydernes opgave er også en af de ting, man kan tage med fra Optas ti statistikker til kampen.
Her fremgår det således, at Liverpool er nærmest usårlige på hjemmebane, mens FC Midtjylland har haft det meget svært på udebane i europæisk sammenhæng.
Se de ti opta-statistiker til tirsdagens kamp nedenfor – leveret i samarbejde med spilxperten.com:
– FC Midtjylland bliver bare det tredje danske hold, der møder Liverpool i en europæisk turneringen, efter OB i European Cup i 1983-84 og Brøndby i UEFA Cup i 1995-96.
Læs også:FCM-keeper kan misse Liverpool-brag: Håber, han bliver klar
– Dette vil være FC Midtjyllands første Champions League-kamp mod et engelsk hold – de har stået over for engelske hold ved seks tidligere lejligheder i europæisk sammenhæng og vundet tre gange, mens de har tabt to.
– Liverpool har kun tabt en af deres seneste 26 hjemmekampe i europæiske turneringer, hvor de har vundet 18 kampe. Det ene nederlag kom i deres seneste hjemmekamp, hvor de tabte 2-3 til Atletico Madrid i marts. De har ikke lidt to nederlag i træk i Europa siden december 2009.
– Dette bliver FC Midtjyllands første udekamp i Champions League – hver af de tidligere fire danske hold, der har spillet i turneringen, tabte deres første udekamp.
– FC Midtjylland er det 17. hold, der vil spille deres første Champions League-udekamp nogensinde mod et engelsk hold – ingen af de 16 foregående, der har gjort det, har vundet, og 14 har tabt.
– Efter deres 1-0-sejr over Ajax i første spillerunde skal Liverpool skal prøve at vinde deres første to gruppespilskampe i en Champions League-kampagne for anden gang. De gjorde det tidligere i 2008-09.
Læs også:FCM-kaptajn om frustrerede stjerner: Vi har løst det internt
– Ser man bort fra kvalifikationskampe, har FC Midtjylland tabt syv af deres ni udekampe i europæiske turneringer, mens de spillede 1-1 mod NK Varazdin i oktober 2002 og vandt 3-1 mod Club Brugge i oktober 2015.
– Liverpool har ikke holdt buret rent i nogen af deres seneste fire Champions League-hjemmekampe. De har indkasseret otte mål i alt på tværs af disse fire kampe, mere end de havde i deres tidligere 13 hjemmekampe i turneringen.
– Liverpools Mohamed Salah har været involveret i ni mål i ni Champions League-gruppespillskampe på Anfield med 8 mål og 1 assist. Den egyptiske stjerne er også kun to mål væk fra at udligne Steven Gerrards klubrekord på 21 mål i Champions League.
– FC Midtjylland-målmand Jesper Hansen har indkasseret 26 mål på kun syv UEFA Champions League-optrædener – fire mod Atalanta i første spillerunde og 22 med FC Nordsjælland i sæsonen 2012/13. Han er imidlertid tvivlsom til kampen.
Læs også optakten til Liverpool – FC Midtjylland med bud på resultatet her
Læs også:Rasmus Ankersen: Fodbolden har brug for eventyr som FC Midtjylland
Læs også:“Don Ø” var til fodbold i Brøndby: Inviteret af bestyrelsesmedlem
Læs også:Liverpool-manager holdt ferie i Danmark: Jeg har kun gode erfaringer
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
FC Midtjylland jagter mere succes i Europa League
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
FC København scorer millionbeløb
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
NYHEDER
