Champions League: FC Midtjylland har det svært på udebane i Europa

Få ti optakts-statistikker til kampen mellem Liverpool og FC Midtjylland.



FC Midtjylland skal spille klubbens anden kamp i Champions Leagues gruppespil tirsdag aften, og det skal de gøre på selveste Anfield.

De forsvarende danske mestre gæster nemlig selveste Liverpool i en kamp, der ser ud til at blive meget, meget svær. Netop sværhedsgraden af midtjydernes opgave er også en af de ting, man kan tage med fra Optas ti statistikker til kampen.

Her fremgår det således, at Liverpool er nærmest usårlige på hjemmebane, mens FC Midtjylland har haft det meget svært på udebane i europæisk sammenhæng.

Se de ti opta-statistiker til tirsdagens kamp nedenfor – leveret i samarbejde med spilxperten.com:

– FC Midtjylland bliver bare det tredje danske hold, der møder Liverpool i en europæisk turneringen, efter OB i European Cup i 1983-84 og Brøndby i UEFA Cup i 1995-96.

Læs også:FCM-keeper kan misse Liverpool-brag: Håber, han bliver klar

– Dette vil være FC Midtjyllands første Champions League-kamp mod et engelsk hold – de har stået over for engelske hold ved seks tidligere lejligheder i europæisk sammenhæng og vundet tre gange, mens de har tabt to.

– Liverpool har kun tabt en af ​​deres seneste 26 hjemmekampe i europæiske turneringer, hvor de har vundet 18 kampe. Det ene nederlag kom i deres seneste hjemmekamp, hvor de tabte 2-3 til Atletico Madrid i marts. De har ikke lidt to nederlag i træk i Europa siden december 2009.

– Dette bliver FC Midtjyllands første udekamp i Champions League – hver af de tidligere fire danske hold, der har spillet i turneringen, tabte deres første udekamp.

– FC Midtjylland er det 17. hold, der vil spille deres første Champions League-udekamp nogensinde mod et engelsk hold – ingen af ​​de 16 foregående, der har gjort det, har vundet, og 14 har tabt.

– Efter deres 1-0-sejr over Ajax i første spillerunde skal Liverpool skal prøve at vinde deres første to gruppespilskampe i en Champions League-kampagne for anden gang. De gjorde det tidligere i 2008-09.

Læs også:FCM-kaptajn om frustrerede stjerner: Vi har løst det internt

– Ser man bort fra kvalifikationskampe, har FC Midtjylland tabt syv af deres ni udekampe i europæiske turneringer, mens de spillede 1-1 mod NK Varazdin i oktober 2002 og vandt 3-1 mod Club Brugge i oktober 2015.

– Liverpool har ikke holdt buret rent i nogen af ​​deres seneste fire Champions League-hjemmekampe. De har indkasseret otte mål i alt på tværs af disse fire kampe, mere end de havde i deres tidligere 13 hjemmekampe i turneringen.

– Liverpools Mohamed Salah har været involveret i ni mål i ni Champions League-gruppespillskampe på Anfield  med 8 mål og 1 assist. Den egyptiske stjerne er også kun to mål væk fra at udligne Steven Gerrards klubrekord på 21 mål i Champions League.

– FC Midtjylland-målmand Jesper Hansen har indkasseret 26 mål på kun syv UEFA Champions League-optrædener – fire mod Atalanta i første spillerunde og 22 med FC Nordsjælland i sæsonen 2012/13. Han er imidlertid tvivlsom til kampen. 

Læs også optakten til Liverpool – FC Midtjylland med bud på resultatet her

Læs også:Rasmus Ankersen: Fodbolden har brug for eventyr som FC Midtjylland
Læs også:“Don Ø” var til fodbold i Brøndby: Inviteret af bestyrelsesmedlem
Læs også:Liverpool-manager holdt ferie i Danmark: Jeg har kun gode erfaringer




Mesterklub viser interesse for AGF-flop

FCK-boss kan snart præsentere noget

Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Peter Schmeichel taget på sengen

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Raser over Rasmus Højlund-episode

Bach Bak i svime over Uhre

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Går langt ned i løn

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Mohamed Daramy vender tilbage

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Mareridt for FC Augsburg

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Dansk bomber med vildt mål i England

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’