Champions League: FC Midtjylland har det svært på udebane i Europa

Få ti optakts-statistikker til kampen mellem Liverpool og FC Midtjylland.



FC Midtjylland skal spille klubbens anden kamp i Champions Leagues gruppespil tirsdag aften, og det skal de gøre på selveste Anfield.

De forsvarende danske mestre gæster nemlig selveste Liverpool i en kamp, der ser ud til at blive meget, meget svær. Netop sværhedsgraden af midtjydernes opgave er også en af de ting, man kan tage med fra Optas ti statistikker til kampen.

Her fremgår det således, at Liverpool er nærmest usårlige på hjemmebane, mens FC Midtjylland har haft det meget svært på udebane i europæisk sammenhæng.

Se de ti opta-statistiker til tirsdagens kamp nedenfor – leveret i samarbejde med spilxperten.com:

– FC Midtjylland bliver bare det tredje danske hold, der møder Liverpool i en europæisk turneringen, efter OB i European Cup i 1983-84 og Brøndby i UEFA Cup i 1995-96.

Læs også:FCM-keeper kan misse Liverpool-brag: Håber, han bliver klar

– Dette vil være FC Midtjyllands første Champions League-kamp mod et engelsk hold – de har stået over for engelske hold ved seks tidligere lejligheder i europæisk sammenhæng og vundet tre gange, mens de har tabt to.

– Liverpool har kun tabt en af ​​deres seneste 26 hjemmekampe i europæiske turneringer, hvor de har vundet 18 kampe. Det ene nederlag kom i deres seneste hjemmekamp, hvor de tabte 2-3 til Atletico Madrid i marts. De har ikke lidt to nederlag i træk i Europa siden december 2009.

– Dette bliver FC Midtjyllands første udekamp i Champions League – hver af de tidligere fire danske hold, der har spillet i turneringen, tabte deres første udekamp.

– FC Midtjylland er det 17. hold, der vil spille deres første Champions League-udekamp nogensinde mod et engelsk hold – ingen af ​​de 16 foregående, der har gjort det, har vundet, og 14 har tabt.

– Efter deres 1-0-sejr over Ajax i første spillerunde skal Liverpool skal prøve at vinde deres første to gruppespilskampe i en Champions League-kampagne for anden gang. De gjorde det tidligere i 2008-09.

Læs også:FCM-kaptajn om frustrerede stjerner: Vi har løst det internt

– Ser man bort fra kvalifikationskampe, har FC Midtjylland tabt syv af deres ni udekampe i europæiske turneringer, mens de spillede 1-1 mod NK Varazdin i oktober 2002 og vandt 3-1 mod Club Brugge i oktober 2015.

– Liverpool har ikke holdt buret rent i nogen af ​​deres seneste fire Champions League-hjemmekampe. De har indkasseret otte mål i alt på tværs af disse fire kampe, mere end de havde i deres tidligere 13 hjemmekampe i turneringen.

– Liverpools Mohamed Salah har været involveret i ni mål i ni Champions League-gruppespillskampe på Anfield  med 8 mål og 1 assist. Den egyptiske stjerne er også kun to mål væk fra at udligne Steven Gerrards klubrekord på 21 mål i Champions League.

– FC Midtjylland-målmand Jesper Hansen har indkasseret 26 mål på kun syv UEFA Champions League-optrædener – fire mod Atalanta i første spillerunde og 22 med FC Nordsjælland i sæsonen 2012/13. Han er imidlertid tvivlsom til kampen. 

Læs også optakten til Liverpool – FC Midtjylland med bud på resultatet her

Læs også:Rasmus Ankersen: Fodbolden har brug for eventyr som FC Midtjylland
Læs også:“Don Ø” var til fodbold i Brøndby: Inviteret af bestyrelsesmedlem
Læs også:Liverpool-manager holdt ferie i Danmark: Jeg har kun gode erfaringer




LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Jakob Poulsen med dyster melding

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Møde afsløret – han vil til Manchester United



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FC Midtjylland – Sønderjyske

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Nicolaisen scorede mod PSG

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

‘Hvem fanden ringer man til?’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Det er han ekstremt god til

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

FCK bød på landsholdsmålmand

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Brøndby med opløftende nyt om profil

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Store spørgsmålstegn inden FCK

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb