For anden gang på lidt under tre måneder vandt Liverpool lørdag en engelsk pokalturnering ved at slå Chelsea efter en straffesparkskonkurrence.
Men hvor det i slutningen af februar var Liga Cuppen, som Liverpool vandt, så tog Jürgen Klopps mandskab denne gang titlen i den prestigefyldte FA Cup.
Efter 120 minutter uden mål blev det hele altså afgjort fra 11-meterpletten, hvor den tidligere Esbjerg-lejesvend Kostas Tsimikas scorede det sejrsgivende mål på Liverpools syvende forsøg.
– Jeg kunne ikke være mere stolte af mine drenge. Det arbejde, de udførte, og hvor hårdt de kæmpede, siger Jürgen Klopp ifølge BBC Sport.
– Det var nervepirrende i straffesparkskonkurrencen. Mine negle er væk, men jeg føler virkelig med Chelsea. For anden gang spiller de 120 minutter uden at få noget med sig. Det er for hårdt.
– Vi er mentale monstre, men der var også mentale monstre i blåt. Det var ét straffespark (der gjorde forskellen, red.). Chelsea spillede fantastisk, men i sidste ende er der én vinder, og det var os.
Det er Liverpools første FA Cup-triumf siden 2006.
Liverpool har altså nu vundet to titler og kan sætte yderligere to pokaler i skabet, inden sæsonen er omme.
Holdet har således mulighed for at ende som engelsk mester, omend det ser svært ud. Med to kampe tilbage er Liverpool tre point efter Manchester City.
28. maj skal Liverpool spille endnu en stor finale, når det gælder kampen om Champions League-trofæet. Her venter Real Madrid på Stade de France i Paris.
– Det er enestående og vanvittigt, at vi kan tale om at vinde fire titler, siger Klopp ifølge AFP.
Jagten på fire titler kan dog være yderligere vanskeliggjort, efter at Mohamed Salah, der ligger øverst på topscorerlisten i Premier League, samt forsvarsklippen Virgil van Dijk ikke var i stand til at spille lørdagens finale færdig på grund af skader.
– Jeg tror, at begge vil være klar til tirsdag, siger Klopp om den kommende ligakamp mod Southampton.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Harry Maguire i chok
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
OPTAKT
Brighton – Manchester United
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
TOPNYHED
