For anden gang på lidt under tre måneder vandt Liverpool lørdag en engelsk pokalturnering ved at slå Chelsea efter en straffesparkskonkurrence.
Men hvor det i slutningen af februar var Liga Cuppen, som Liverpool vandt, så tog Jürgen Klopps mandskab denne gang titlen i den prestigefyldte FA Cup.
Efter 120 minutter uden mål blev det hele altså afgjort fra 11-meterpletten, hvor den tidligere Esbjerg-lejesvend Kostas Tsimikas scorede det sejrsgivende mål på Liverpools syvende forsøg.
– Jeg kunne ikke være mere stolte af mine drenge. Det arbejde, de udførte, og hvor hårdt de kæmpede, siger Jürgen Klopp ifølge BBC Sport.
– Det var nervepirrende i straffesparkskonkurrencen. Mine negle er væk, men jeg føler virkelig med Chelsea. For anden gang spiller de 120 minutter uden at få noget med sig. Det er for hårdt.
– Vi er mentale monstre, men der var også mentale monstre i blåt. Det var ét straffespark (der gjorde forskellen, red.). Chelsea spillede fantastisk, men i sidste ende er der én vinder, og det var os.
Det er Liverpools første FA Cup-triumf siden 2006.
Liverpool har altså nu vundet to titler og kan sætte yderligere to pokaler i skabet, inden sæsonen er omme.
Holdet har således mulighed for at ende som engelsk mester, omend det ser svært ud. Med to kampe tilbage er Liverpool tre point efter Manchester City.
28. maj skal Liverpool spille endnu en stor finale, når det gælder kampen om Champions League-trofæet. Her venter Real Madrid på Stade de France i Paris.
– Det er enestående og vanvittigt, at vi kan tale om at vinde fire titler, siger Klopp ifølge AFP.
Jagten på fire titler kan dog være yderligere vanskeliggjort, efter at Mohamed Salah, der ligger øverst på topscorerlisten i Premier League, samt forsvarsklippen Virgil van Dijk ikke var i stand til at spille lørdagens finale færdig på grund af skader.
– Jeg tror, at begge vil være klar til tirsdag, siger Klopp om den kommende ligakamp mod Southampton.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
CUSTOM
Mexico – England
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
FCK-direktør får job i West Ham
