Da 2019 blev til 2020, forlod Danny Amankwaa SønderjyskE. Siden har han ikke trænet eller spillet med et hold, så det er en rusten udgave af ham, der i øjeblikket prøvetræner i Randers FC. Men Amankwaa siger til Randers Amtsavis, at han håber, at han alligevel kan overbevise om, at han skal have en kontrakt.
Amankwaa har siden januar trænet med en personlig træner og andre klubløse spillere, men fra mandag og nogle dage frem træner han med i Randers FC.
Læs også:Randers FC har Danny Amankwaa til prøvetræning
– Jeg er meget sulten efter at komme til at spille fodbold igen, og det håber jeg at få muligheden for her i Randers FC. Selv om min fysiske form ikke er i top, håber jeg, at de vil lægge mærke til de andre ting, jeg kan, og så ved man jo, at den fysiske del hurtigt kommer med, når man begynder at træne med et hold på daglig basis. Nu får både klubben og jeg i hvert fald mulighed for at få et godt indtryk af hinanden, siger Danny Amankwaa til Randers Amtsavis.
Det er i det hele taget lang tid, siden Danny Amankwaas karriere har kørt optimalt. I hele 2019 var han på kontrakt i SønderjyskE, men cheftræner Glen Riddersholm brugte ham mest som indskifter.
Læs også:Superligaens tag-selv-bord: Mange spændende spillere er gratis
I tiden før det var Amankwaa i skotske Hearts, men havde svært ved at spille sig i startopstillingen. Vi skal faktisk tilbage til sæsonen 2014/15 for finde en tid, hvor han senest var fast mand på et hold.
Dengang spillede han langt de fleste kampe for FC København i den sæson, indtil han fik en alvorlig skade på sin akillessene.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Stjerne sender Sverige videre ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Norge – Frankrig
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Afslører: FCK ringede aldrig
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Uruguay – Spanien
INTERVIEW
