Da 2019 blev til 2020, forlod Danny Amankwaa SønderjyskE. Siden har han ikke trænet eller spillet med et hold, så det er en rusten udgave af ham, der i øjeblikket prøvetræner i Randers FC. Men Amankwaa siger til Randers Amtsavis, at han håber, at han alligevel kan overbevise om, at han skal have en kontrakt.
Amankwaa har siden januar trænet med en personlig træner og andre klubløse spillere, men fra mandag og nogle dage frem træner han med i Randers FC.
Læs også:Randers FC har Danny Amankwaa til prøvetræning
– Jeg er meget sulten efter at komme til at spille fodbold igen, og det håber jeg at få muligheden for her i Randers FC. Selv om min fysiske form ikke er i top, håber jeg, at de vil lægge mærke til de andre ting, jeg kan, og så ved man jo, at den fysiske del hurtigt kommer med, når man begynder at træne med et hold på daglig basis. Nu får både klubben og jeg i hvert fald mulighed for at få et godt indtryk af hinanden, siger Danny Amankwaa til Randers Amtsavis.
Det er i det hele taget lang tid, siden Danny Amankwaas karriere har kørt optimalt. I hele 2019 var han på kontrakt i SønderjyskE, men cheftræner Glen Riddersholm brugte ham mest som indskifter.
Læs også:Superligaens tag-selv-bord: Mange spændende spillere er gratis
I tiden før det var Amankwaa i skotske Hearts, men havde svært ved at spille sig i startopstillingen. Vi skal faktisk tilbage til sæsonen 2014/15 for finde en tid, hvor han senest var fast mand på et hold.
Dengang spillede han langt de fleste kampe for FC København i den sæson, indtil han fik en alvorlig skade på sin akillessene.
LIVE
VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
LIVE
TransferLIVE: På rov i OB
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur
