Klubløs Amankwaa håber på kontrakt i Randers

Danny Amankwaa prøvetræner i Randers FC efter snart ni måneder uden kontrakt. Han håber, at han får en aftale i Kronjylland.



Da 2019 blev til 2020, forlod Danny Amankwaa SønderjyskE. Siden har han ikke trænet eller spillet med et hold, så det er en rusten udgave af ham, der i øjeblikket prøvetræner i Randers FC. Men Amankwaa siger til Randers Amtsavis, at han håber, at han alligevel kan overbevise om, at han skal have en kontrakt.

Amankwaa har siden januar trænet med en personlig træner og andre klubløse spillere, men fra mandag og nogle dage frem træner han med i Randers FC.

Læs også:Randers FC har Danny Amankwaa til prøvetræning

– Jeg er meget sulten efter at komme til at spille fodbold igen, og det håber jeg at få muligheden for her i Randers FC. Selv om min fysiske form ikke er i top, håber jeg, at de vil lægge mærke til de andre ting, jeg kan, og så ved man jo, at den fysiske del hurtigt kommer med, når man begynder at træne med et hold på daglig basis. Nu får både klubben og jeg i hvert fald mulighed for at få et godt indtryk af hinanden, siger Danny Amankwaa til Randers Amtsavis.

Det er i det hele taget lang tid, siden Danny Amankwaas karriere har kørt optimalt. I hele 2019 var han på kontrakt i SønderjyskE, men cheftræner Glen Riddersholm brugte ham mest som indskifter.

Læs også:Superligaens tag-selv-bord: Mange spændende spillere er gratis

I tiden før det var Amankwaa i skotske Hearts, men havde svært ved at spille sig i startopstillingen. Vi skal faktisk tilbage til sæsonen 2014/15 for finde en tid, hvor han senest var fast mand på et hold.

Dengang spillede han langt de fleste kampe for FC København i den sæson, indtil han fik en alvorlig skade på sin akillessene. 





Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz




LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk



Kæmpekøb retur til FC København?

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer