Klubløs Martin Spelmann: Jeg vil allerhelst tilbage til Danmark

Efter to år i udlandet sigter Martin Spelmann efter at vende tilbage til dansk fodbold.



I 2015 var han en tur i Tyrkiet, og de seneste to år har han tilbragt i Norge og Sverige for henholdsvis Strømsgodset og Mjällby, så Martin Spelmann ved godt, hvad det vil sige at spille i udlandet.

Nu er den tidligere Brøndby- og AGF-spiller, som er transferfri, tilbage i Danmark på vinterferie , og her vil han allerhelst blive.

– Jeg er åben for alt, og vi skal nok finde ud af det som familie, hvis det bliver udlandet, men min førsteprioritet er at finde en klub i Danmark. Det er klart. Det er her, min familie er, og dem vil jeg allerhelst være sammen med, siger Martin Spelmann til tipsbladet.dk.

Martin Spelmann danner par med svenske Jessica Helleberg, der til dagligt er professionel håndboldspiller i København Håndbold, og familien, der også tæller tre børn, opholder sig lige nu i hovedstaden. 

Læs også:Hvidovre ser nærmere på Superliga-talent

Det er herfra, den 33-årige midtbanekriger skal finde ud af, hvor han skal bo henne, og hvis det bliver i Danmark, er Spelmann interesseret i både første- og anden klasse på fodboldbanen. 

– Det kan sagtens være interessant for mig med en ambitiøs klub i 1. division, men jeg føler samtidig, at jeg har bevist, at jeg stadig kan være med på Superliga-niveau. Når det er sagt, så viser mit pas selvfølgelig også, at jeg snart fylder 34, og selv om jeg ikke føler mig gammel, kan ingen løbe fra alderen – måske kun Zlatan Ibrahimovic. Derfor er jeg ikke for fin til at gå et skridt ned. Selvfølgelig vil jeg helst spille for en top fire-klub i Superligaen, men det sker nok ikke, forklarer Spelmann, der har fået et par henvendelser:

– Der har været mange ting. Både løst og fast. På nuværende tidspunkt er der ikke noget konkret, men jeg er optimistisk, og jeg tror på, der nok skal dukke noget spændende op.

Et karrierestop er ikke en seriøs overvejelse for den mangeårige Superliga-spiller.

Læs også:Hustruen forlader Odense Håndbold til sommer: OB’er vil fuldføre sin kon…

– Det overvejer jeg ikke som udgangspunkt, men det skal selvfølgelig give mening at fortsætte. Jeg vil ikke spille fodbold for enhver pris. Det vigtigste for mig er, at jeg kan være en del af et spændende og ambitiøst projekt. Ellers kan jeg lige så godt pakke sammen, siger Spelmann.

Det seneste ophold i Mjällby bød på seks kampe i efteråret, og han og holdkammeraterne blev en nærmest sensationel nummer fem i Allsvenskan. De seneste minutter spillede danskeren den 6. december, og formen er okay.

– Jeg er i preseason-mode. Jeg har masser af træningsudstyr hjemme, og jeg får løbet en masse ture og trænet lidt med bold, men jeg er selvfølgelig ikke i midseason-form. Det er okay, men det kan selvfølgelig godt være lidt ensomt at løbe runde alene i Valby med en fodbold, lyder det fra midtbanespilleren.

Martin Spelmann har i Danmark repræsenteret Brøndby IF, AC Horsens, OB og AGF. Han er noteret for 292 kampe i Superligaen. 

Læs også:Transferplanen: Horsens skal bruge forstærkninger, men har ingen penge
Læs også:Mangeårig Superliga-spiller stopper karrieren: Skal være politimand
Læs også:Niels Frederiksens Brøndby-skæbne besegles før sæsonstarten




LIVE

LIVE: Fremtiden på plads – skal ikke til Danmark

Vild spådom om FC Midtjylland

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Frimann uenig – Det er en tendens

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Farzam: En gave for FC København

FCK-boss melder klar målsætning ud

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Manchester United – Aston Villa

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Supercomputer spår FCM-nedtur

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Brøndby i transfer-kovending?

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Impotens på Emirates

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort